Az Amazon felületén egyre-másra tűnnek fel az olyan magánkiadásban megjelent kötetek, amelyekről erősen feltételezhető, hogy a szerzőjük nem egy hús-vér író, hanem a mesterséges intelligencia. A cég éppen ezért korlátozást vezetett be, és kimondta, hogy mostantól egy szerző naponta legfeljebb három könyvet tölthet fel. Az Amazon közleményben tudatta, hogy habár nem kiugróan magas azoknak a kiadványoknak a száma, amelyekről azt gyanítják, hogy az MI generálta őket, de éppen a visszaélések megelőzése érdekében döntöttek úgy, hogy limitet vezetnek be.
Ebben az esetben lényegében a Kindle Direct Publishing nevű felületről van szó, ahova a szerzők maguk tölthetik fel könyveiket, amelyeket azután pénzért bárki letölthet. Korábban ilyen korlátozás nem volt, de az Amazon azt állítja, hogy aktívan figyeli a generatív MI villámgyors fejlődését, és persze az olvasásra, írásra, könyvkiadásra gyakorolt hatását is. Az új intézkedés egyelőre nagyon kevés szerzőt érint (azaz nem tömeges jelenségről van szó), ugyanakkor az Amazon fenntartja magának a jogot, hogy ha kell, akkor a jövőben szigorítani fog.
Az esetről beszámoló Guardian megszólaltatott egy szakértőt is: Miriam Johnson egyetemi tanár szerint az intézkedés valamennyire majd nyilván csökkenti az MI által írt könyvek számát, de akik ilyen kötetekkel árasztják el a piacot és ezzel keresnek pénzt, azok majd biztosan találnak valami kiskaput. Alig egy hete amúgy az Amazon arra kérte minden szerzőjét, hogy jelezze, ha könyvét MI generálta vagy segítette. Johnson szerint habár az ötlet jó, de kérdés, hogyan fogja ezt majd az Amazon ellenőrizni.
Az elmúlt napokban amúgy a cég felületéről több olyan MI által írt könyvet is el kellett távolítani, amelyeket egy Jane Friedman nevű szerzőnek tulajdonítottak (tévesen), illetve az Amazonon megjelentek olyan gombász könyvek, amiket az MI generált és pontosan ezért az azokban foglalt tanácsok akár potenciálisan veszélyesek is lehetnek, de találtak már MI által írt utazási könyveket is.