Menekültnek lenni nem választás kérdése

Menekültnek lenni nem választás kérdése

Az ENSZ Közgyűlése a menekültek világnapjává nevezte ki június 20-át, amit 2001 óta minden évben megünnepelnek. A világszervezet menekültügyi főbiztosa évente meghatároz egy témát, az idei évben ez a következő: remény az otthontól távol. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet arra a több millió menekültre és kitelepítettre, akik háború, üldözés vagy egyéb konfliktus miatt kényszerülnek elhagyni otthonaikat. A világnap egyszeri alkalom, a témát feldolgozó könyvek azonban bármikor elővehetők. 

ko | 2023. június 20. |

Menekültnek lenni egyszerre reménytelenség és otthontalanság, bizonytalanság és idegenség, veszteség és zavarodottság. Olyan állapot, melyben időszakosan bárki érezheti magát, egy menekült számára viszont állandósult tapasztalat mindez.

Menekülni legtöbbször nem választás, hanem az egyetlen lehetőség az életre. Ahogyan Malála Júszafzai Nobel-békedíjas pakisztáni születésű aktivista fogalmaz Nincs más út című kötetében: „Nem mindenkinek jut béke. Férfiak, nők és gyerekek milliói élnek háborúban, számukra a valóság az erőszakról, elpusztított otthonokról és ártatlanul kioltott életekről szól. Ha pedig biztonságban akarnak élni, egyetlen választásuk marad: elhagyni az otthonukat, és a menekültlétet választani. Nem mintha ez valódi választás lenne.” (ford. Kós Krisztina)

A menekülés, az otthon hiánya olyan létélmény, mely az irodalomban is gyakori téma, akár már Odüsszeusz tíz éven át tartó bolyongása is tekinthető egyfajta feldolgozásnak (azzal a különbséggel, hogy őt mindvégig várta szeretett kis szigete, Ithaka), hiszen az otthon elhagyása, az üldözöttség ősrégi művészeti toposz, mely a huszadik századi irodalomban is nagy sikert futott be, a világháborúk és forradalmak eredményeként. A háborúknak azonban sajnos ma sincs vége, és sorra születnek a menekültirodalom újabb és újabb szövegei. Ebben a cikkünkben például 5+2 könyvet ajánlottunk annak megértéséhez, mit jelent menekültnek lenni.

5+2 könyv arról, hogy milyen menekültnek lenni
5+2 könyv arról, hogy milyen menekültnek lenni
Tovább olvasok

Nemrégiben a Margó Irodalmi Fesztiválon járt az a Behrouz Boochani, aki kurd menekültként rossz időzítéssel érkezett az ausztrál partok közelébe, ezért illegális bevándorlóként hat évig a Pápua Új-Guineához tartozó Manus-szigeten tartották fogva embertelen körülmények között. Nincs barátunk, csak a hegyek című kötete kapcsán kérdeztük őt az otthonról és az otthontalanságról, illetve arról is, lehet-e emlékekből biztonságos fészket építeni. Erre adott válasza így hangzott: „Menekültként úgy érzem, ha elhagytad azt a fészket, ami az otthonod vagy a szülőfölded, az életed hátralevő részében mindig menned kell tovább. Például, ha egy városban vagy, pár év után késztetést érzel, hogy továbbállj, de nem tudod, miért. Nincsenek komoly indokaid, de érzed, hogy menned kéne.

Egyszerre olyan, mintha tartoznál valahová és mégsem. Mintha az utazásod örökké tartana.”

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom részévé vált
Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom részévé vált

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

Tovább olvasok

De nemcsak a menekülés borzalmait megélők dolgozzák fel ezt a témát, hanem azok is, akik biztonságos otthonaikból tehetetlenül nézik, hogyan rostokolnak menekültekkel teli hajók a tengereken, és hogyan fulladnak vízbe sokan, mint ahogy történt az a múlt héten, amikor elsüllyedt egy menekülteket szállító hajó Görögország partjainál, és a feltételezések szerint akár 500 ember is életét veszthette.

Puskás Panni például olyan író, aki nem tudja elfordítani a fejét, és idén megjelent Megmenteni bárkit című regényében nagyon fontos, többször visszatérő motívum egy Siracusa partjainál veszteglő menekülthajó, melynek utasairól a következőket írja: „Szomorúak és bizonytalanok, vágyakozva néznek az óceánjáró hajóra, de tudják, hogy nem szállhatnak át rá. A kis mentőhajó, ami korábban egyet jelentett számukra a szabadsággal, mostanra börtönné változott. Azon gondolkodnak, milyen világ az, ami bírósági tárgyalás nélkül börtönbe zárja őket. Meg hogy vajon el lehet-e tölteni egy életet egy hajón. (…) A menekültek össze vannak zavarodva. Vigasztalásra vágynak, bizonyosságra, információkra a jövőjüket, az életüket illetően.”

Puskás Panni: Illúzió, hogy az ember kivonulhat a társadalomból
Puskás Panni: Illúzió, hogy az ember kivonulhat a társadalomból

Puskás Pannival második kötete, a nemrégiben megjelent Megmenteni bárkit kapcsán beszélgettünk többek között a punk szubkultúráról, a szabadság természetéről, a másik ember és a világ megmentésének vágyáról, valamint Siracusa különleges védőszentjéről, Santa Luciáról. 

Tovább olvasok

Az Ima a tengeren szerzője a menekült nézőpontjából ezt így fogalmazza meg: „Hallottam, azt mondják, minket nem hívott senki. Nem látnak szívesen. A bajainkat vigyük inkább máshová. De én anyád hangját hallom a tengerárban, s azt súgja a fülembe: »Ó, ha látták volna, kedvesem! Csak a felét annak, amit te. Ha látták volna! Biztosan jóindulatúbbak lennének.«” (ford. Nagy Gergely)

Khaled Hosseini: Egy szempillantás alatt bárki menekültté válhat
Tovább olvasok

Bár senki nem tudhatja pontosan, mit élt át, aki menekül, könyvekkel és olvasással, mint annyi minden máshoz, ennek megértéséhez is közelebb kerülhetünk, és ha ez megvan, akkor talán az ez évre választott mottóban megjelölt reményt sem vesszük majd el senkitől.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

...
Beleolvasó

Puskás Panni regényében punkok, menekültek, forradalmárok küzdenek a boldogulásért

Puskás Panni első regényében három nő élettörténete tárul fel, három különböző hang szólít meg az olvasás során. Más korú, más élethelyzetű hősök, de van bennük valami közös: mindannyian a boldogulásukért küzdenek, és azért, hogy értelemmel töltsék fel a sokszor értelmetlennek tűnő világot. Olvasss bele!

...
Beleolvasó

A fájdalom akkor is öröklődik, ha a szülők sohasem beszélnek arról, miért menekültek el a hazájukból

Elif Shafak új regénye, az Eltűnt fák szigete a 70-es években, a görög és a török Ciprus határán, Nicosiában játszódik, ahol elszabadul a pokol. Egy görög fiú és egy török lány mégis szerelembe esik. Olvass bele!

Hírek
...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

...
Hírek

Öngyilkos merénylők akarták megölni Ferenc pápát három éve 

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)

...

„Eldöntöttem: ősszel, aki ott lesz, ott lesz, én ezt elkezdem!” – Kiss Heni szülővé válásának útja