Mariana Enríquez: A menopauzával a női test a halált hordozza magában

Mariana Enríquez: A menopauzával a női test a halált hordozza magában

Az argentin Mariana Enríquez egy interjúban beszélt a félelmek horrorjaiban betöltött szerepéről, köztük azokról, amelyek az öregedéssel és a menopauzával kapcsolatosak.

ki | 2024. április 04. |

A népszerű argentin horrorszerző, Mariana Enríquez spanyolországi könyvturnén mutatta be legújabb novelláskötetét (Un lugar soleado para gente sombría, a.m. Napfényes hely borús embereknek), ebből az alkalomból az El País napilap kérdezte a rajongóiról, a félelmek szerepéről, a női testről és a menopauzáról, szellemekről és valósággá vált cselekményekről. (Az író első magyarra fordított novelláskötetét 2022 legjobb könyvei közé választottuk.)

A nők és a félelem

Enríquez regényei és novellái mindig a modern Argentínában játszódnak. Arra a kérdésre, hogy a horror-e a legjobb műfaj a jelen ábrázolására, Enríquez azt válaszolta, ez az ő útja, viszont mivel ez egy populáris műfaj, mindenképpen napjaink félelmeit kell megjelenítenie általa, különben nem működne. (Nemrég Margaret Atwood is a relevanciát említette Stephen King erősségeként.) Tulajdonképpen valamennyire előrejelzés, figyelmeztetés is, hiszen

a társadalomban zajló tudattalan áramlatokra rezonál.

„A félelem egy megragadhatatlan érzés, és ha megérinted, akkor találsz valamit, ami végül megtörténik” – véli Enríquez.

Az egyik új novella témája a menopauza, és az író szerint azért fontos erről beszélni, mert a nők kapcsán szinte csak a 40 éves korig tartó fiatalságra és az anyaságra koncentrálunk – miközben az, ami utána jön, sokak számára egy félelmetes, gyásszal járó időszak. Mint mondja: „A női testnek megvannak a maga sajátos félelmei. A változókor egy nagyon hosszú életszakasz. Mi történik az öregedés alatt, milyen érzés a bőrünkhöz érni, mi történik a szexszel, mi van a hangulatingadozásokkal, a hőhullámokkal, és így tovább.

A testedben megszűnik a szülésre való képességed, a halált hordozod magadban. A női test sokkal világosabban jelenti be a véget”.

Megírta, megtörtént

A friss kötet első novellájában szerepel a következő mondat: „a fasizmus félelemmel kezdődik, ami gyűlöletté válik”. Enríquez ezt másfél éve írta, de most is érvényesnek tartja, mivel a jobboldali összeesküvés-elméletek hosszú évekre nyúlnak vissza. „Vannak olyan szellemek, amelyeket nem lehet lecsillapítani” – fogalmaz. Szerinte egyébként létezniük kell szellemeknek, bár ő még sosem találkozott velük, de

a műveiben a társadalmi felbomlás szellemeiről ír.

A lap az írót a szélsőjobboldali Javier Mileiről is kérdezte, aki decemberben lett Argentína miniszterelnöke. Milei számos furcsasága közül az egyik, hogy egy halottlátó segítségével beszélget 2017-ben elpusztult kutyájával, amit klónoztatott is – szinte mintha valósággá vált volna az, ami Enríquez A mi éjszakánk című regényében történik (a könyv hamarosan hazánkban is megjelenik).

„Látják? Ez már a második alkalom, hogy spiritiszta vezetője van Argentínának” – kommentálta az író. Az első López Rega miniszter volt, aki Dániel testvérnek hívatta magát és Juan Perón halála után állítólag Raszputyinhoz mérhető befolyása volt Isabel Perónra. Enríquez akkor még nem élt, de ez

a folklorisztikus ezotériával átitatott politikai modell az ő életére is hatással volt,

most pedig újra felütötte a fejét a közéletben. „Nyilván valamit megragadtam az argentin lélek sajátosságából, miközben nagyon is explicit: a kutya, a klónozás, az elme átültetése egy másik testbe. Bár Milei a világjárvány terméke.”

A könyveit övező rajongásról Mariana Enríquez azt mondta, megérti, hogy egy populárisabb műfaj, mint a horror, ezt generálja. Csak azért találja kicsit furcsának, mert az irodalmi tevékenysége mellett újságíró-szerkesztőként dolgozik, és két non-fiction kötete is megjelent már, egy Silvina Ocampo íróról, a másik pedig saját, különféle temetőkben tett látogatásairól.

Az El Paísban szóba kerülő új novelláskötet hazai megjelenéséről egyelőre nincs információnk, de ahogy világirodalmi előrejelzésünkben írtuk, az Open Books idén kiadja A mi éjszakánk című regényt, ami Enríquez harmadik magyarul elérhető könyve lesz.

A diktatúra nem emlék, hanem a sötétség mélyén lopakodó szörny
A diktatúra nem emlék, hanem a sötétség mélyén lopakodó szörny

Az argentin Mariana Enríquez novelláiban a horrort a társadalomkritikával keverve mesél a diktatúra átható örökségéről és az erőszak sokféle, mindennapos arcáról. A tűz martaléka a hét könyve.

Tovább olvasok

(El País)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A diktatúra nem emlék, hanem a sötétség mélyén lopakodó szörny

Az argentin Mariana Enríquez novelláiban a horrort a társadalomkritikával keverve mesél a diktatúra átható örökségéről és az erőszak sokféle, mindennapos arcáról. A tűz martaléka a hét könyve.

...

Mariana Enriquez történeteiben láthatóvá válnak a világ nem uralható részei, a titokzatos, a megmagyarázhatatlan

Az argentin író szövegei valóság és fikció határán egyensúlyoznak, bomlott elméjű hősök és kísértetek népesítik be a kötet lapjait. Hátborzongató, horrorisztikus, nagyon furcsa, éppen ezért nehezen felejthető olvasmány: az Ágyban dohányozni veszélyes a hét könyve.

...

Bár Stephen King 50 éve írta a Carrie-t, Margaret Atwood rémisztően időszerűnek tartja

Kollégája szerint a furcsa jelenségek mögött felsejlő valós emberi tulajdonságok és viselkedés teszi igazán borzongatóvá Stephen King regényét.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

SZÓRAKOZÁS
...

Jövőre érkezik a Dűne 3?

Nyáron forgatják a Dűne-sorozat befejező részét. Mutatjuk, mit lehet tudni.

...

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Megérkezett a harmadik évad, itt az ideje, hogy felidézzük, miket olvastak az előző évadok szereplői! 

...

Voldemorttól Almássy grófig: 8 adaptáció, amiben a Konklávé színészét láthatod

Ralph Fiennes az 1990-es évek hősszerelmesétől a főgonoszig számos szerepet eljátszott már. Mutatjuk!