Tompa Andrea
Tompa Andrea nem ismeretlen fellépő a Margó rendezvényein, az őszi fesztiválon mutatta be legújabb, szám szerint ötödik regényét. A Sokszor nem halunk meg akkor a hét könyve volt nálunk, ahol a következőket írtuk a regényről: „Az otthonkeresés, a szétfoszló illúziók, az egyéni felelősség kérdései is mind megjelennek a könyvben, amely a történelmi elképzelhetetlenből (a második világháború) tart egy másik elképzelhetetlen felé, amely bezárkózást, folyamatos ellenőrzést, cenzúrát, sorok közötti olvasást hoz majd a szereplők életébe.” Az íróval beszélgettünk is a regényről, ahol a gyász, az örökbefogadás, a családi titkok, az erdélyi holokauszt, a gonosz természete és persze a Tompa számára oly fontos város, Kolozsvár is szóba került. A Margófeszten Valuska László kérdezi majd az írót.
Mikor? péntek 17: 00
Visky András
Szintén egy nagyon fontos történelmi időszakot dolgoz fel Visky András tavaly megjelent regénye, a Kitelepítés, mely évvégi toplistánk első helyezettje lett. A regényben a román diktatúra szétszakít egy családot, a református lelkész apát bebörtönzik és teljes vagyonelkobzásra ítélik, amíg a feleséget a hét gyerekkel kitelepítik. Hitről, túlélésről, szeretetről és a Bibliáról is szól ez a családregény, amely Visky András személyes története. A lágerbeli gyerekkori emlékek keverednek biblikus narratívával, és így mesél a száműzöttségről, az anya és gyermekei kétségbeesett és embert próbáló összekapaszkodásáról. A Kitelepítés „az Istennel való megjegyzettségnek a története” – ahogyan Visky vele készített interjúnkban megfogalmazta. „A könyvet az olvasó fejezi be, írónak nem szabad ezt tennie, jó, ha számít az olvasóra mint alkotótársra” – mondta el egy másik beszélgetésben a szerző. Ezt a közös alkotást is elősegítheti a találkozás, melyre a Margófeszt utolsó napján kerül sor.
Mikor? szombat 17: 30
Boldizsár Ildikó
Boldizsár Ildikó idén tavasszal ünnepelte hatvanadik születésnapját, az ez alkalomból rendezett könyvbemutatóján pedig mi is ott voltunk. Az író, mesekutató akkor arról beszélt, hogy a meséket elsősorban nem racionálisan értjük meg, hanem a mesélő metakommunikációs jeleiből, a hanglejtésből, a szünetekből, a rezgésekből, és elmondta azt is, hogy „nincs olyan élethelyzet, amelyhez a mese ne tudna megfelelő segítőt rendelni.” A meseterápiás módszer kidolgozója legújabb könyvében (Hogyan segítsek én terajtad?) éppen ezeket a mesei segítőket veszi sorra a jóságos tündérkeresztanyától a táltos paripáig. Boldizsár hihetetlenül otthonosan mozog a mesék világában, ha kíváncsi vagy rá, mit tud a Balaton meséiről, akkor ne hagyd ki a Templomkert fáinak árnyékában rendezett beszélgetést sem!
Mikor? csütörtök 18:00
Hévíz
A harmadik Margófeszten bemutatkozik az immár harmincadik évfolyamánál tartó Hévíz folyóirat, melyet 1993-ban Hévíz első rendszerváltás utáni polgármestere, Dr. Kiss Lajos alapított azzal a szándékkal, hogy a város a fürdő mellett a kultúra városává is válhasson. A lap szerzői közé tartozó fiatal költők (Kazsimér Soma, Locker Dávid, Ráday Zsófia és Vajna Ádám) ezúttal nemcsak bemutatják a zalai folyóiratot, hanem arról is beszélgetnek, van-e "élet" a fővároson kívül, be lehet-e futni Budapesttől távol is, és azt is elmesélik, mit szólnak a faluban, ha költő lesz valakiből?
Mikor? szombat 20:30
Pannon Tükör és Szálinger Balázs
Szintén környékbeli folyóirat a zalaegerszegi székhelyű Pannon Tükör, melyet a Zalai Írók Egyesülete alapított 1995-ben. Az alapítók célul tűzték ki, hogy a folyóiratban „tükröztetik” a történelmi Pannónia sokszínű kulturális életét, és értékelik a régióban születő irodalmi, képzőművészeti, színházi és zenei alkotásokat, produkciókat, valamint közzé teszik a múlt sorsformáló eseményeiről, személyiségeiről készített izgalmas dokumentumokat, tanulmányokat. A Margófeszten Szálinger Balázs Zalában élő költőt kérdezik És most kelletlen elrugaszkodom című kötetéről, mely magánkiadásban jelent meg. A zalai mindennapokról, a kiadás körülményeiről és a köet 51 verséről is szó esik majd a beszélgetésen.
Mikor? péntek 20:00