Átadták a Magyar Könyvtervezés díjakat. A szépirodalom, szakkönyv, album, katalógus, gyerekkönyv, ifjúsági könyv és egyéb kategóriákban odaítélt elismerésekkel a 2024-ben megjelent, legalább 200 példányban készült kötetek közül díjazták a legkiemelkedőbb munkákat.
A díj a könyvtervezésre mint a könyvkiadás elengedhetetlen részére és alkalmazott szakmára hívja fel a figyelmet. A díj alapítójával, Polgárdi Ákossal korábban itt beszélgettünk arról, mi is az a könyvtervezés, itt pedig a korábbi nyertesek láthatóak.
A harmadik éve kiosztott Magyar Könyvtervezés díj célja, hogy összegyűjtse és bemutassa a hazai könyvkiadás legmagasabb színvonalon tervezett és gyártott kiadványait. A szakértőkből álló zsűri két körben választotta ki a legjobbakat. A szervezők arra törekszenek, hogy a lehető legszélesebb körből érkezzenek munkák, így nincs nevezési díj, és nem feltétel a kamarai vagy egyéb tagság sem.
Az elismerés pénzdíjjal nem jár, azonban a győztes munkákat a FUGÁ-ban megrendezett kiállításon mutatják be, bekerülnek a díj nyomtatott és online katalógusába. A nyerteseket emellett minden évben nevezik a Stiftung Buchkunst által szervezett Best Book Design from all over the World nemzetközi megmérettetésre, ezzel is segítve, hogy bekapcsolják a magyar könyvtervezést a nemzetközi szakmai hálózatokba. A díj fenntartását kizárólag önkéntes munka és szakmai támogatók felajánlásai finanszírozzák.
Íme az idei nyertesek:
Szépirodalom
Kelefodor Ákos: Honti hantok
Tervezők: Kele Fodor Ákos, Molnár Rebeka
1782-ben Kemencén, Hont vármegye székhelyén 84 ártatlan embert ítéltek el emberevés igaztalan vádjával egy óriási bűnper során. Sokakat páratlan kegyetlenséggel kivégeztek, másokat börtönbüntetéssel és száműzetéssel sújtottak. 64 gyermek maradt árván. A kemencei juszticmord - vagyis a magyar történelem egyik legsúlyosabb bírói tévedésből végrehajtott törvényes tömeges gyilkosságának - áldozatai és gyermekeik személyes történetét eddig homály fedte.
A Honti hantok regény és a téma kutatásáról szóló személyes esszé egyben. A kötet különlegessége az úgynevezett svájci kötési mód, amely lenyíló gerinccel látni engedi a cérnakötést - megidézve ezzel a regény forrásául szolgáló korabeli bírósági iratkötegeket. Továbbá a lenyíló gerinc síkra nyílva javítja az olvasási élményt.

Szakkönyv
Borz Kováts Sándor: Határtalan innováció
Tervező: Visnyai Zoltán

Album, katalógus
Esterházy Marcell: Timelines
Tervező: Willem van de Ven

Gyerekkönyv, ifjúsági könyv
Stella: Tudok 120 angol szót
Tervezők: Dicső Tünde, Kaszanyi Nóra

Egyéb
Markó Barbara Eliza: Tarot kollektíva – Jóslás helyett tükör
Tervező: Bárdy Anna

(Forrás: Magyar Könyvtervezés díj)
Nyitókép: a Timelines című kötetből