A pandémia ellenére is megugrottak a könyveladások az Egyesült Királyságban 2020-ban

A Publishers Association legfrissebb adatai szerint főként a szépirodalom és a hangoskönyvek teljesítettek jól, a könyvesboltok bezárása ellenére is 7%-kal tudtak nőni az eladások 2019-hez képest.

fk | 2021. április 27. |

Nagyon úgy tűnik, hogy a lezárások alatt az otthonukban rekedt emberek a könyvekbe menekültek. Az Egyesült Királyságban lévő kiadók bevételei például jelentősen nőttek tavaly, főleg a szépirodalmi könyvek mentek jól (több mint 100 millió fontos a növekedés). Emellett a hangoskönyvek eladásai is jelentősen, több mint a harmadukkal nőttek.

A Publishers Association legfrissebb adatai azt mutatják, hogy a szépirodalmi eladások 2020-ban 16%-kal (571 millió fontról 688 millió fontra) emelkedtek. Főként olyan szerzők könyveit vásárolták az emberek, mint a Woman’s Prize-díjas Maggie O’Farrell, a Booker-díjas Douglas Stuart, Richard Osman, Bernardine Evaristo vagy Delia Owens. A tavalyi év bestsellere Charlie Mackesy filozofikus képeskönyve, A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló volt. Kicsivel egyébként tényirodalomból és gyerekkönyvekből is többet adtak el, mint korábban. Összességében 7% volt a növekedés 2019-hez képest.

A boom azután következett be, hogy a könyvesboltoknak be kellett zárniuk, így – nyilvánvaló módon – az internetes eladások növekedtek nagyot. A PA szerint az adatok azt mutatják, hogy az emberek a könyvekben kerestek menedéket 2020-ban. Mind a felnőttek, mind pedig a gyerekek többet olvastak a lezárások alatt, mint korábban. Hangsúlyozták azonban, hogy mindez nem jelenti azt, hogy a szerzőknek ez könnyű év volt, mert az elmaradt fellépések miatt sok bevételtől estek el, és ez sokaknak veszélyeztette a megélhetését. Ezért fontos lenne, hogy magukhoz a szerzőkhöz több pénz jusson a bevételekből, mint korábban. Azt is hozzátették, hogy a kedvező eladási számok ellenére a kisebb kiadóknak és a könyvkereskedéseknek is nehéz éve volt tavaly.

Hogy a pandémiának hosszabb távon milyen hatása lesz a könyvkiadásra, az még nagy kérdés. Az biztos, hogy az egész európai könyvpiacot súlyosan érintette a járvány, és a covid miatt a könyves piac az online világ felé mozdult el. Utóbbinak lehetnek pozitív hatásai is (új platformok születnek, hamarosan indul például a Nuuvella, az olvasók Netflixe), az online megszervezett fesztiválok és könyvbemutatók pedig a világ bármely tájáról elérhetők lettek.  

Forrás: The Guardian

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Bezuhant a könyvpiac, drámaian visszaesett a címszám és a kiadók bevétele

Felmérést készített a könyvkiadók aktuális helyzetéről a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE). 

...
Hírek

Az egész európai könyvpiacot súlyosan érintette a járvány

Az írók és fordítók nagy része a járvány alatt elesett jövedelme tetemes részétől, az európai országok többségében pedig nincs olyan rendszer, amely kifejezetten a könyvágazatot támogatná - derült ki egy friss felmérésből.

...
Hírek

Hányan rejtőznek egy könyv mögött? Miért van bajban a könyvpiac?

Dávid Anna, a Magvető igazgatója nemcsak feltette a kérdést, hogy hányan rejtőznek egy könyv mögött, de egy jól áttekinthető ábrán választ is adott rá: kiderül, milyen hosszú lánc végén jut az olvasó kezébe egy könyv, és emiatt érdemes végiggondolni, mennyire összetett és bonyolult a könyvpiac helyzete, ami az elmúlt egy hónapban szinte teljesen leállt. 

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Picasso átka nem fogott: Francoise Gilot a kortárs festészet nagyasszonyaként halt meg

Százegy évesen elhunyt Francoise Gilot francia művész, akit egy magyartól tanult festeni, túlélte Picassót és a saját jogán emelkedett a 20. századi festők legnagyobbjai közé.

...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

A hét könyve
Kritika
A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat
...
Nagy

Milbacher Róbert jobb sorsot ír nagymamájának az új regénye lapjain

Milbacher Róbert negyedik prózakötetének, a Keserű víznek az emlékezés a mestermotívuma, és a Magvető Caféban megtudhattuk, kit neveztek cseláknak a nagybajomiak, de az is kiderült, hogyan tárult fel a szerző számára a felmenői mindennapjainak Atlantisza.

Olvass!
...
Könyvtavasz

Kányádi Sándor történetei a Hargita tájairól mesélnek medvékkel, rigókkal és málnaszörppel

Az erdélyi Hargita-hegység vidékére kalauzul el bennünket ez a vidám történet. Olvass bele Kányádi Sándor Talpas történetek című mesekönyvébe!

...
Könyvtavasz

Miri olyan óvodás kislány, akinek hétköznapjaiban mindig ott a varázslat

Fenyvesi Orsolya legújabb, Miri című mesekönyvének főhőse egy ovis kislány, kinek kalandjait Miklya Emese illusztrációi keltik életre. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

A Fő utcában Sinclair Lewis szatirikus tükröt mutat a kisvárosi Amerikának

Az 1910-es években játszódó történet középpontjában Carol Milford, a fiatal, tanult, haladó szellemű nő áll, aki nagy terveket dédelgetve, világjobbító szándékkal vág bele az életbe. Olvass bele!