Nagyon úgy tűnik, hogy a lezárások alatt az otthonukban rekedt emberek a könyvekbe menekültek. Az Egyesült Királyságban lévő kiadók bevételei például jelentősen nőttek tavaly, főleg a szépirodalmi könyvek mentek jól (több mint 100 millió fontos a növekedés). Emellett a hangoskönyvek eladásai is jelentősen, több mint a harmadukkal nőttek.
A Publishers Association legfrissebb adatai azt mutatják, hogy a szépirodalmi eladások 2020-ban 16%-kal (571 millió fontról 688 millió fontra) emelkedtek. Főként olyan szerzők könyveit vásárolták az emberek, mint a Woman’s Prize-díjas Maggie O’Farrell, a Booker-díjas Douglas Stuart, Richard Osman, Bernardine Evaristo vagy Delia Owens. A tavalyi év bestsellere Charlie Mackesy filozofikus képeskönyve, A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló volt. Kicsivel egyébként tényirodalomból és gyerekkönyvekből is többet adtak el, mint korábban. Összességében 7% volt a növekedés 2019-hez képest.
A boom azután következett be, hogy a könyvesboltoknak be kellett zárniuk, így – nyilvánvaló módon – az internetes eladások növekedtek nagyot. A PA szerint az adatok azt mutatják, hogy az emberek a könyvekben kerestek menedéket 2020-ban. Mind a felnőttek, mind pedig a gyerekek többet olvastak a lezárások alatt, mint korábban. Hangsúlyozták azonban, hogy mindez nem jelenti azt, hogy a szerzőknek ez könnyű év volt, mert az elmaradt fellépések miatt sok bevételtől estek el, és ez sokaknak veszélyeztette a megélhetését. Ezért fontos lenne, hogy magukhoz a szerzőkhöz több pénz jusson a bevételekből, mint korábban. Azt is hozzátették, hogy a kedvező eladási számok ellenére a kisebb kiadóknak és a könyvkereskedéseknek is nehéz éve volt tavaly.
Hogy a pandémiának hosszabb távon milyen hatása lesz a könyvkiadásra, az még nagy kérdés. Az biztos, hogy az egész európai könyvpiacot súlyosan érintette a járvány, és a covid miatt a könyves piac az online világ felé mozdult el. Utóbbinak lehetnek pozitív hatásai is (új platformok születnek, hamarosan indul például a Nuuvella, az olvasók Netflixe), az online megszervezett fesztiválok és könyvbemutatók pedig a világ bármely tájáról elérhetők lettek.
Forrás: The Guardian