Indul a Nuuvella, az olvasók Netflixe

A filmek, a színházi előadások és a zenék után most már a könyvek is könnyebben hozzáférhetők lesznek az interneten. Hamarosan indul a Nuuvella, amely lehetőséget biztosít az íróknak, hogy közvetlen anyagi támogatásban részesüljenek, az olvasóknak pedig, hogy egy bizonyos összegért cserébe korlátlanul tudjanak válogatni – adta hírül az Index.

fk | 2021. április 22. |

A Nuuvella alapkoncepciója az, hogy az olvasó havonta előfizet, és ennek az összegnek egy kis része illeti a platformot. A fennmaradó összeget az olvasó a saját profiljához tartozó számláján tárolja, és minden hónapban ki tudja választani, mely szerzők között szeretné elosztani a pénzt. Ha ezt nem teszi meg, az összeget minden hónap végén automatikusan szétosztják az írók között. Az oldal mindig megjegyzi majd, hol hagytuk abba az olvasást, így a legközelebbi belépésnél onnan lehet folytatni. Emellett egy idő után az algoritmus a hasonló tartalmú műveket is ajánl, így alakul a platform az olvasói igényekhez.

Szerzői részről az oldalnak nincs anyagi vonzata. Az első feltöltött műveket mindenkinél ellenőrzik, hogy megfeleljenek a formai követelményeknek. Amíg ez a folyamat nem zárul le, másik írást feltölteni sem lehet. Később már véletlenszerű ellenőrzés várható, a szerzők az ötödik alkotástól lényegében szabad kezet kapnak.

Mivel a szerzők és az oldal között nem születik megállapodás, így már korábban publikált művek is felkerülhetnek, illetve ha az oldalon befutna egy könyv, ami felkeltené egy kiadó érdeklődését, de a megjelenéshez máshol nem lehetne jelen a történet, akkor a műveket törölni is lehet. A szerzők emellett megjelölhetik közösségimédia-elérhetőségeiket saját Nuuvella profiljukon, így átirányíthatják saját felületeikre az olvasókat. A regisztrációhoz mindenkinél szükséges a személyazonosság igazolása, viszont publikálni ezek után álnéven is lehet.

A platform célja, hogy a szerzőknek lehetősége legyen közvetlenül is bevételhez jutni. A kezdőoldala egyfajta irodalmi magazinként működne, az ötletgazdák szerint a Nuuvellával idővel kiépülhet egy olyan írói archívum, amire eddig online nem nagyon volt példa.

Forrás: Index

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Így fejleszti az olvasás az empátiát

Az olvasás fejleszti az empátiát és az érzelmi intelligenciát, éppen ezért hasznosabb, mint az sokan hiszik – erről beszélt TED-előadásában Beth Ann Fennelly költő, kreatív írás professzor. 

...
Szívünk rajta

Hogyan lehet meghozni a kamaszok kedvét az olvasáshoz?

Mi a szerepe az illusztrációknak, mi alapján választanak könyvet a kamaszok, és hogyan lehet visszatéríteni őket az olvasáshoz? Mutier Uszámát, a Szívünk rajta új zsűritagját kérdeztük.

...
Nagy

7+1 nem könyves ajándékötlet az olvasás szerelmeseinek

Decemberben számos cikkel igyekszünk megkönnyíteni a karácsonyi ajándékok listájának összeállítását. Ezúttal egy olyan ajánlót készítettünk, amiben ugyan egyetlen könyv sem szerepel, viszont biztos, hogy mindenki, aki szeret olvasni, örülne neki.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: A család olyan, mint egy falka

...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

Olvass!
...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

Háborúban hallgatnak a múzsák? Erdős Virág verseiben nem hallgatnak, hanem ordítanak. Olvass bele az Eltérő tartalomba!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.