Kazuo Ishiguro nevéhez olyan könyvek kötődnek, mint a Napok romjai, a Ne engedj el...vagy Az eltemetett óriás, 2017-ben pedig megkapta az irodalmi Nobelt. Most viszont arra figyelmeztet, hogy a „félelem légköre” miatt fennáll a veszélye annak, hogy néhány író nem fogja papírra vetni mindazt, amit szeretne. Ishiguro attól tart leginkább, hogy „névtelen lincselő tömeg” jelenik meg az interneten, és pokollá teszi a szerzők életét.
„Nagyon aggódom a fiatal írógeneráció miatt”
– nyilatkozta a BBC-nek. A 66 éves szerző a leginkább attól fél, hogy a feltörekvő írók az internetes támadásoktól tartva öncenzúrát gyakorolhatnak, emiatt pedig bizonyos nézőpontokat vagy szereplőket elhagynak a prózájukból. Ezek a fiatal írók úgy gondolhatják, hogy pályájuk és hírnevük még túl törékeny, és egyszerűen nem akarnak majd kockázatot vállalni.
Nagy-Britanniában az elmúlt időszakban több példa is volt rá, amikor bizonyos írók – a BCC név szerint J.K. Rowlingot, Julie Burchillt és Jeanine Cumminst említi – internetes támadások céltáblájává váltak. De nem kell ilyen messzire menni, hiszen legutóbb Tóth Krisztinát találták meg az internetes lincselők, miután a Tizenegyes rovatunknak adott interjújában azt mondta, hogy a maga részéről Az arany embert meg a Bárány Boldizsárt venné le a kötelezők listájáról.
Kazuo Ishiguro amúgy saját maga miatt nem aggódik, és nem tart attól, hogy valamilyen internetes felháborodás hatására megrendülne benne a bizalom és kihátrálnának mögüle a kiadók, irodalmi szervezetek. Azt mondta, lehet, hogy illúzió ezt hinni, de szerinte szerzőként kivételezett és viszonylag védett pozíció az övé. Hozzátette azt is, hogy az íróknak szabadon kellene írniuk, és lehetővé kellene tenni, hogy a legkülönfélébb nézőpontokat képviselhessék műveikben.
Forrás: BBC