John le Carré ellenezte a Brexitet, európai akart maradni mindenáron, így a családi örökséget felelevenítve a halála előtt felvette az ír állampolgárságot. Minderről az író fia beszélt a BBC Radio 4 dokumentumműsorában; Nicholas Cornwell elmondta azt is, hogy az utolsó születésnapjára egy ír zászlót ajándékozott az apjának, így a róla készült utolsó fénykép is úgy ábrázolja, hogy egy ír zászlóba burkolva ül és vigyorog.
A Guardian közben azt írja, hogy John le Carré ír gyökerei nem voltak különösebben ismertek, ugyanakkor az író annak idején még Corkba is ellátogatott, ahonnan a nagymamája származott, és a kutakodásban egy helyi levéltáros is segített neki. A látogatás érzelmileg nagy hatással volt az íróra, tudatosabban viszonyult a történelemhez és saját személyéhez is. A BBC Radio 4 említett portréműsorát amúgy John le Carré barátja, Philippe Sands készítette (magyarul a Kelet-nyugati utca olvasható tőle), aki szintén csak a közelmúltban értesült arról, hogy az író ír állampolgár lett.
John le Carré 2020 decemberében hunyt el, ügynöke a halálakor az angol irodalom vitathatatlan óriásának nevezte. Az író David Cornwellként született 1931-ben, és még egyetemi évei alatt kezdett dolgozni a brit titkosszolgálatnak, és habár kémtevékenysége nem volt számottevő, mégis alapjaiban határozta meg későbbi írói karrierjét. A Galambok alagútja című önéletrajzi könyve megjelenésekor ezt írtuk: "John le Carré esetében az irodalmi Who is Who rendszerint a titkosszolgálati múltat rántja elő, így lett ő az egyik leghíresebb Kémből Lett Író a világirodalomban. Ami még akkor is igaz, ha titkosszolgálati működése nem volt túl jelentős, ő legalábbis ezt állítja magáról, de hogy egy (ex)kémnek mit hihetünk és mit nem, az már megint egy másik kérdés".
John le Carré könyveiről ITT írtunk bővebben.
A nyitóképen John le Carré és Philippe Sands (forrás)