Egy John le Carré-szerű thrillert eredményezett a náci tiszt utáni nyomozás

Egy John le Carré-szerű thrillert eredményezett a náci tiszt utáni nyomozás

Egy szövevényes, történelmi-szerelmi ügy szálait bogozza ki új könyvében Philippe Sands, akinek legelső kötetét a saját nagyapja története ihlette.

Könyves Magazin | 2020. május 04. |

Azt gondolná az ember, hogy a második világháborúról már szinte mindent elmondtak, időről időre viszont még ma is olyan összetett emberi sorsok és történetek kerülnek napvilágra, amelyekből elkerülhetetlenül könyv lesz. Philippe Sands először a nagypapája múltját kezdte kutatni - ez insipirálta a Kelet-nyugati utca című kötetét, amely a Park Kiadó gondozásában jelent meg -, aztán egyik történet hozta a másikat, és így született meg végül a The Ratline című könyve. Korábban ezt írtuk erről a kötetről:

"Philip Sands a kutatásai alatt megismerkedett és összebarátkozott Hans Frank fiával, Niklasszal - ő mutatta be aztán Otto von Wächter fiának, Horstnak. Otto von Wächter 1942 és 1944 között Lviv náci kormányzója és Hans Frank helyettese volt. (...) Sands elmondta, hogy bár kedveli Horstot, egyúttal őt magát fel is zaklatja, amikor a férfi az apját védelmezi. Otto von Wächter történetének ráadásul van egy másik főszereplője is, a felesége, Charlotte, akivel szemben szintén kettős érzései vannak a szerzőnek. Hiszen igaz, hogy egy náci asszonyról van szó, egyúttal viszont egy olyan feleségről, aki mindent megtett a férje védelmében: míg 1945 májusáig Otto von Wächter mozgatta a szálakat, akkor felborult az erőegyensúly, és a férfinak hatalmas szüksége lett Charlotte-ra, teljesen a nőre volt utalva."

Az Otto von Wächterről szóló kötetet most a Guardian ismertette, és a lap megjegyezte, hogy egy olyan feszes és aprólékosan kidolgozott, tényeken alapuló thrillerről van szó, amely

sűrűségét és tempóját tekintve John le Carréra emlékeztet

(aki nem mellesleg a valóságban Sands szomszédja). Új könyve tehát Otto von Wächter megmenekülésének történetét mutatja be: a náci tiszt 1945-ben sikeresen elkerülte a szövetségeseket, majd három éven keresztül az osztrák Alpokban rejtőzött, végül egy vatikáni püspök, Alois Hudal nyújtott neki segítő kezet.

Később Rómában bujdokolt egy kolostorban, és arra várt, hogy megnyíljon az út Argentínába. Erre utal a kötet címe is: a ratline elsődleges jelentése kötélhágcsó (amelyen például a tengerészek is közlekednek a hajón), de ezzel a szóval illették azokat a menekülő útvonalakat is, amelyeken a nácik elhagyták Európát a második világháború után.

A várakozás hónapjai alatt viszont egyszer csak rejtélyes betegség döntötte le a lábáról Von Wächtert, akit két szerzetes hamis személyazonossággal végül egy római kórházba szállított, ám a férfi négy nap múlva meghalt. Fiának, Horstnak mai napig meggyőződése, hogy az apját 1949-ben meggyilkolták. A fiú meggyőződéssel védi és mentegeti az apját, aki szerinte ellenezte a faji nézeteket, nem tekintette a németeket übermenschnek, és pusztán jó dolgokat akart cselekedni.

Philippe Sands a találkozásaik során azon kapta magát, hogy megkedvelte Horstot, és egy valószínűtlen barátság kezdődött kettejük között. A férfi minden dokumentumot megosztott az íróval (leveleket, naplóbejegyzéseket, fotókat), és nagyon szerete volna, ha Sands végére jár az apja halálának. A történelmi nyomozás során egy rendkívüli szerelem elevenedik meg, amely még akkor is kitartott, amikor a világuk romokba dőlt körülöttük. Sands ugyanakkor megingathatatlan marad akkor is, amikor Horst von Wächter erre már nem képes, és egy olyan férfi portréját vázolja fel, aki valóban odaadó apa és szerelmes férj volt, ám vitathatatlanul egy háborús bűnös is, akinek vér tapadt a kezéhez.

Kapcsolódó cikkek
...
Promóció

A 70 éves Móra ezekkel a könyvekkel készült a virtuális könyvfesztiválra

Hetvenéves idén a Móra Kiadó, amely rengeteg kiadvánnyal és programmal készült az évfordulóra és a könyvfesztiválra, a járvány és a karantén miatt viszont újra kellett tervezniük mindent. Az olvasók viszont így sem maradnak könyvek nélkül, a kiadó most pedig elárulja, mire számíthatunk.

...
Hírek

Philippe Sands: A vírusok nem sokat törődnek a nemzethatárokkal

Philippe Sands szakmai és magánéletét alaposan felforgatta egy tíz évvel ezelőti lvivi út. Akkor kezdte el nagyapja történetét kutatni, és ez inspirálta Kelet-nyugati utca című könyvét, amely pár hete jelent meg magyarul. A kutatásai során viszont újabb és újabb történetek kerültek napvilágra.

...
Beleolvasó

A nürnbergi per történetét kutató jogász családi titkok nyomába ered

Philippe Sands könyve egyszerre személyes, kollektív és szakmai: elmeséli saját, titkokkal terhes családjának történetét, egyben a 20. század legsötétebb időszakának eseményeit, valamint a nürnbergi perről szólva ízelítőt kapunk a nemzetközi jog fejlődéséről is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...