“Magyarországon sok családban generációk óta él az a szokás, hogy húsvétkor nyulat vásárolnak a gyerekek kedvéért. Ilyenkor előfordul, hogy a nyúltartásba a húsvét apropóján, hirtelen támadt lelkesedésből fognak bele, azonban jellemző, hogy a buzgalom egy idő után alábbhagy, s hamar kérdésessé válik az állat további sorsa", írta a Fővárosi Állatkert áprilisi közleményében, amiben a felelős nyúltartásra figyelmeztettek.
A nyúl érzékeny állat és körültekintően kell gondozni. Szerencsére a szükséges információkat elég könnyű összegyűjteni hozzá, de íme, néhány alapvetés:
- Egy egészséges nyúl akár tíz évig is elélhet, biztos, hogy ennyi időre szeretnéd - az ellátásával járó költségekkel együtt? Tudod, ki fogja gondozni, például ha nyaralni mész?
- A nyulakat évente oltatni kell, hogy megelőzzük a halálos betegségeket. Az oltás nem olcsó, és ha kihagyod, komoly kockázatnak teszed ki a nyuszit. Emellett érdemes őket ivartalanítani is, szintén betegségmegelőzési célból.
- A nyulak tápláléka 80 százalékban széna. Tehát nem répa, saláta vagy táp. A helyes táplálásról tájékozódni kell, különben borul a nyuszi emésztése, ami gyorsan halálhoz is vezethet.
- Egy nyúlnak legalább 50*100 centis ketrecre van szüksége, de gyakran (akár folyamatosan) ki is kell engedni, hogy szabadon mozoghasson. Szeretik megrági a vezetékeket, pokrócot, könyvet, szobanövényt, ezért ezeket el kell tenni, hogy ne érjék el.
- A nyuszik társas lények, természetes közegükben csoportosan élnek, sokat bújnak egymáshoz. Ezért a nyulakhoz értők eleve azt ajánlják, hogy párban tartsd őket. Ha egyedül van, sokat foglalkozz vele, simogasd, játsszatok, különben depressziós lesz (ez komoly!) és könnyebben megbetegszik.
Az utóbbi években elterjedt a szokás, hogy pár órára vagy napra lehet bérelni nyuszit. Tudd, hogy ez a nyuszinak rossz, mert megviseli az ide-oda szállítás, az új környezet. Ha mindezzel együtt mégis nyulat szeretnél, ne állatkereskedésben, piacon (vagy ismerős ismerősétől) vásárolj, mert oda sokszor olyan szaporítóktól kerül, akik nem tartják jól a nyulakat. Egy kis utánajárással találsz megbízható, engedéllyel rendelkező tenyésztőt, aki csak egészséges nyulakat pároztat, jól gondozza őket, így nagy eséllyel a te nyulad is egészséges lesz, és a jóltartást meghálálva megéli a tisztes nyusziaggkort.
Ha megfontoltad és nyulat szeretnél, a legjobbat akkor teszed, ha olyan nyuszit fogadsz örökbe, amiről más lemondott - vagy kidobott a kukába, az utcára, ami húsvét után gyakran megtörténik! Az Első Nyúlmentő Alapítványnál (honlap itt, Facebook itt) érdemes tájékozódni, ők eleve sok információt osztanak meg a nyulak megfelelő gondozásáról. Ráadásul a nagyobb nyuszinak kiismerik már a természetét is, így a kisnyuszival ellentétben nem lutri lesz, hogy szereti-e például, ha simogatod.
A legjobb, ha idén húsvétra élő nyúl helyett plüss- vagy csokinyuszit veszel, esetleg olyan könyvet, ami nyuszikról szól. Ezekből válogattunk:
Tíz oldalas lapozó Zelk Zoltán klasszikusával, amit Reich Károly illusztrált.
Ez a különleges könyv egyetlen vaskos és gyönyörű kötetben adja át az olvasóknak Beatrix Potter huszonhárom meséjét és versét, melyek mind Nyúl Péter világában játszódnak. Ez az első magyarul is megjelenő teljes kiadás, amely tartalmazza az összes eredeti, színes és fekete-fehér illusztrációt, illetve a szerző minden meséjét, versét Szabó T. Anna és Dragomán György fordításában. A történeteknek gyakran ismerjük valóságos tájait, állatait és emberekhez kapcsolódó hátterét, ezeket az érdekességeket a mesék előtti rövid bevezető szövegekben gyűjtötték össze. A könyv tartalmaz még négy olyan mesét is, amelyek nem jelentek meg a szerző életében, de megmutatják elbeszélői és rajzolói tehetségét. Beatrix Potter világa most is éppen olyan lenyűgöző, mint annak idején, amikor - több mint száz évvel ezelőtt - először vehették a kezükbe a gyerekek a könyveit. Cikkünket Beatrix Potterről itt találod:
„Mek-mek” – mondja a Kecske egy vigyorgó Úritök közelében. A tisztásra lépő Ló sajnos nem érti a mekegést, mert nem tud kecskéül. Udvarias nyihogása pedig meghaladja a Kecske tudományát. Hiába próbálnak még birkául meg szamárul is beszédbe elegyedni egymással, nem járnak sikerrel. Szerencsére épp arra jár a Nyúl... és tolmácsolja a két állat mondandóját. De vajon pontosan fordít? És mi lesz az Úritökkel? Lázár Ervin elgondolkodtató meséje Rubik Anna rajzaival jelent meg önálló kötetben .
Tizenöt évvel ezelőtt, 2006. december 22-én halt meg Lázár Ervin, a nagy meseíró, akinek világában az erdő úgy kerek, hogy négyszögletű. Az ő nevéhez kötődik Mikkamakka és Vacskamati, szegény Dzsoni és Árnika, Bruckner Szigfrid vagy épp Berzsián is, meséin gyerekek nemzedékei nőttek fel. Halálának évfordulóján tíz kedvenc idézetünkkel emlékezünk rá.
Tovább olvasokA külvilág számos kalandot tartogat, de egyben ijesztő is. Furcsa zajok, különös állatok, ismeretlen szagok - nem lenne sokkal jobb inkább az otthon melegében kötögetni és sütit majszolni? Vajon lehet egy otthon ülő nyuszi legalább egy icipicit bátor? Ez a kedves és vicces történet megmutatja, hogy ha a barátságról van szó, mind bátrabbak vagyunk annál, mint amilyennek hisszük magunkat.