A hvg.hu cikke szerint az énekesnő családja nem szeret nyilvánosan énekelni, de Halász Judit születésnapján ennek ellenére elő szokták adni neki a Boldog születésnapot című Bródy-dalt, mint ahogy a legtöbb magyar család legtöbb születésnapi buliján így vagy úgy, de elhangzik évtizedek óta ez a szerzemény. Bár hivatalos statisztika nincs erről, de valószínűleg a legtöbbet játszott-énekelt magyar dalról van szó. Ennek az az eredettörténete, hogy
szerették volna Bródy Jánossal, ha lenne egy magyar köszöntő dal is, hasonlóan az angol Happy Birthday-hez. „Gondoltuk, hátha megszeretik ezt is. Nagyon örülünk neki a Bródyval, hogy így lett.”
Halász Judit 1960-ban érettségizett a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnáziumban. A Színház- és Filmművészeti Főiskola elvégzése után (1964) a Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződött. Alig töltött ott fél évet, Várkonyi Zoltán már vendégnek hívta a budapesti Vígszínházba, és a következő évadtól leszerződtette. Azóta is - több mint 50 éve - a Vígszínház tagja. Játszott A. Miller, Tennessee Williams, Csehov, Molière, G. B. Shaw, Goldoni, Krúdy Gyula, Örkény István, Szakonyi Károly, Woody Allen, Neil Simon és még sok más szerző darabjaiban. Partnerei voltak – többek között – olyan színháztörténeti nagyságok, mint Ruttkai Éva, Sulyok Mária, Páger Antal és Bulla Elma.
Közel negyven filmben szerepelt és számtalan tévéjátékban.
Lemezt készített Ikrek hava címen Radnóti Miklós verseiből, más lemezén mesét mondott, de a legnagyobb sikert azzal aratta, amellyel tulajdonképpen műfajt teremtett, magyar költők, többek között József Attila, Szabó Lőrinc, Weöres Sándor, Kányádi Sándor és Nemes Nagy Ágnes verseit énekli a magyar könnyűzene legjobbjainak (Bródy János, Szörényi Levente, Szörényi Szabolcs, Tolcsvay László, Móricz Mihály, Bódi László, Anti Tamás és mások) megzenésítésében – gyerekeknek. Ezekből több mint másfélmillió kelt el, ezért a Hungaroton – számos aranylemez után – gyémántlemezt adományozott Halász Juditnak, aki Magyarországon elsőként kapta meg a lengyel gyerekek által alapított Mosolyrend Lovagja címet, 2003-ban tagjává vált a Halhatatlanok Társulatának.
Dalaiból sok ezer koncertet adott Magyarországon. A Vígszínházban már hagyomány, hogy minden karácsony előtt három vasárnapon énekel – nemcsak gyerekeknek, de a szülőknek is, akik szintén az ő dalain nőttek fel.
2015-ben jelent meg a Nem születtem varázslónak című kötet, melyben Halász Judit Orosz Ildikó közreműködésével mesél gyerekkorról, egy rendkívül szoros anya-lánya kapcsolatról, a lovaglás iránti szenvedélyéről, és persze színházról, főként egyről, a Vígről, melynek több mint ötven éve a tagja. A kötetből kiderül, hogy amikor elkészült az első lemeze, nem gondolta volna, hogy egy teljesen új fejezet kezdődik az életében, azt meg pláne nem, hogy az kifejezetten gyerekeknek szólna. Ma azonban – egyik rajongója megfogalmazása szerint – „ő a világ legcsiribiribb énekesnője”. Korábban a kötet apropóján beszélgettünk vele színházról, Mirr-Murr-ról, a kortárs költők együttműködéséről, és kiderült az is, mit szólt hozzá, amikor a Prosectura zenekar feldolgozta az Almaszósz című dalát.
Borítóképünkön: Halász Judit 2015-ben, fotó: Thaler Tamás/wikipedia