Az Apám üzent című regény a Magvető Kiadónál jelenik meg november közepén, de már előjegyezhető. Grecsó Krisztián Facebook-oldalán már be is harangozta a könyvet, kiemelte, hogy a regény hosszú évek munkájának és előkészületeinek eredménye:
„15 év keresés, kutatás, felkészülés, 3 év konkrét előkészület, és 3 év megírás, számokban nagyjából ennyi ez a hír, ennyi az APÁM ÜZENT, és ez akkor sem jelent semmit, ha a könyv jó, akkor meg végképp nem, ha nem az.”
Miről szól a könyv?
A fülszöveg szerint az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti.
Mit jelent a kitörés a paraszti kultúrából? Milyen férfiszerepeket kínál fel a társadalom, amelyekből válogathatunk? Mennyire ura egy nő a saját sorsának? Hány generáció életét változtatja meg egy különös döntés? Az Apám üzent
megrázó család- és identitásregény, apakönyv egy nemzedékről, amely nem találta a helyét a Kádár-korban,
de még kevésbé a rendszerváltás után, és egy másik nemzedékről, amelynek ezzel az örökséggel számot kell vetnie.
A regényből a Jelenkor folyóirat februári számában hosszabb részlet jelent meg, első mondatai a következők: „Az én apám mindenütt van, ott leginkább, ahol nincs. Amikor ezt megfogalmazza magában, Ajtony látja maga előtt, ahogy az apja, Ignác teker elő a múlt ködéből, most érkezik haza a barattyosi határból, az utolsó kukoricatörésből, letámasztja a biciklit. Ő, a fia otthon várja, a Béke utcai ház teraszán áll, elképzeli, ahogy az apja nyitja a kaput, röviden ránéz, alig észrevehetően elmosolyodik, mintha csak ösztönösen rángott volna egyet az arca.”
Az apa alakja
Grecsó Krisztiánnak legutóbb 2023-ban jelent meg könyve, a Lányos apa, melyben szülővé válásának története mellett saját édesapjáról is mesélt, illetve a tágabb család történeteit is feldolgozta.