Grecsó: Az első könyvnél védett vagy, utána Esterházyval kell egy pályán fociznod

vl | 2020. július 28. |


Kisorosziban indított írótábort Péterfy Gergely és Péterfy-Novák Éva. Két szerző, akik teljesen más utakon lettek az olvasók kedvencei: Péterfy évtizedek óta publikál, sokáig a klasszikus íróutat járta be, aminek egyik csúcsa a Kitömött barbár című regénye, ami nemcsak a mi éves listánkat, de az Aegon Irodalmi Díjat is megnyerte, több nyelvre lefordították, több utánnyomást megélt. Ezzel szemben Péterfy-Novák Éva előbb blogot írt, ami szélesebb körben tette ismertté történetét, majd az Egyasszony című könyvével berobbant, az eladási listák élére került, Tenki Réka főszereplésével letaglózó monodráma készült belőle. Ezt A rózsaszín ruha című novelláskötet, majd az Apád előtt ne vetkőzz című regény követte, amit pont a napokban kezdtek el próbálni Péterfy Bori főszereplésével. Együtt jegyzik A panda ölelése című kínai útinaplójukat. Mint látható a fenti két példából, legalább kétféle módon meg lehet érkezni a magyar irodalmi életbe.

Így néz ki Péterfy Gergely és Péterfy-Novák Éva dolgozószobája - Könyves magazin

Fotó: Valuska Gábor Nem túl gyakori, hogy két író elviseli egymás jelenlétét alkotás közben, ám Péterfy-Novák Éva és Péterfy Gergely megosztják kisoroszi otthonuk dolgozószobáját. A megosztás azonban csak látszólagos, Éva hajnalban kel, és mire Gergely felébred, már be is fejezi az írást.

A házaspár az írást mint rendszert tanítja, vagyis nemcsak mondatokról, jelzőkről van szó, hanem a könyvpiac rendszeréről, a publikálás nehézségeiről, vagyis minden olyan dologról, ami az írást varázstalanítja. Erre valószínűleg azért van szükség, mert az írás egy dolog, a pályára lépés, vagyis az íróvá válás egy másik, ahhoz jó látni a rendszer működését. Az első nap kiemelt vendége Grecsó Krisztián volt, akitől elhangzott az a fontos mondat, hogy első könyvesként védett helyzetben van minden író, viszont utána már Esterházyval kell egy pályán focizni. Grecsót sokszor hallottuk már interjúkban vagy színpadon beszélni, de az ilyen oldott, kötetlen háttérbeszélgetések mindig különlegesek. A nyolcvanperces beszélgetés valóban jó tanácsokról szól, elsősorban a saját példáin keresztül: milyen volt Kemény István legendás irodalmi szalonja, hogyan érdemes kéziratot küldeni a szerkesztőségeknek, miért nem szabad délután 3 után küldeni (akkor már minden rossz a szerkesztőnek), de azt is elárulja, hogy egy szerkesztő a pályája elején azért akart csak beszélni vele, hogy megmentse tőle a magyar irodalmat.

Érdekes a beszélgetést úgy végighallgatni, hogy rögtön az elején tudatosítjuk magunkban, hogy Grecsó egy olyan sikerszerző, akit a kritika és az olvasók is elismernek, aki elsőként nyerte meg a két nagy irodalmi díjat, az Aegon Irodalmi Díjat és a Libri irodalmi díj közönségdíját, könyveit nagy példányszámokban viszik, és ehhez képest sokat beszél önkritikusan, például bevallja, hogy sokáig elment az ő saját nagy témája mellett, és hogy az író, főleg ha pályakezdő, ki van szolgáltatva, ezért félre kell rakni a sértettséget. A beszélgetést ezen a videón vissza lehet nézni.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Novemberben érkezik Grecsó Krisztián gyerekeknek szóló verseskötete

Ősszel érkezik Grecsó Krisztián első gyerekeknek szóló verseskötete, a Belefér egy pici szívbe. A verseket a szerző kislánya, Hanna ihlette, de várhatóan minden kisgyerek és szülő örömét leli majd bennük

...
Nagy

A Grecsó testvérek szerint a világvége hangulaton még az irodalom se segít

Testvéri kapcsolatukról, egymásra gyakorolt hatásukról és a közös munkáról is mesélt Grecsó Zoltán és Grecsó Krisztián, akik szombaton Ott Anna vendégei voltak a Margó Extrában.

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem volt értelme nem gyilkosan lefúrni

Grecsó Krisztián új verseskötete, a Magamról többet sokkal személyesebb, vallomásosabb szövegeket tartalmaz, mint korábban bármelyik könyve. A szélsőséges élethelyzetek mélyére fúró versek kapcsán a betegség költői hagyományáról, a kimondhatóság határairól és az apaszerep átalakulásáról beszélgettünk vele.

...
Nagy

Petri György rögeszmésen különbözni akart, radikálisan autonóm személyiség volt

A Kertész Imre Intézetben mutatták be hétfő délután a Petri György különbözése című interjúkötetet, mely egy harminc évvel ezelőtt készült beszélgetéssorozat szerkesztett változata. A teljes terjedelmében eddig még nem publikált sorozatban a beszélgetőtárs Tasi József irodalomtörténész volt, aki 1993 novembere és 1994 februárja között kérdezte a költőt gyerekkorról, szerelemről, költészetről, filozófiáról és politikáról. 

Szerzőink

...
Vass Norbert

A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat

...
Sándor Anna

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

...
Kolozsi Orsolya

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

A hét könyve
Kritika
A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat
...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

Hírek
...
Hírek

Melyik lesz 2023 legjobb első könyve? Már lehet nevezni a Margó-díjra

...
Nagy

Bipoláris depresszió, tatárjárás és a gulyáskommunizmus utolsó évei - magyar próza a Könyvhéten

...
Podcast

Hetényi Zsuzsa: Harcolok azért, hogy ne szokjak hozzá a háború gondolatához

...
Zöld

Megtalálták a német Atlantiszt?

...
Könyvtavasz

A családi pokolból Petőfi verse mutatja meg a kiutat

...
Hírek

III. Károly a Dame lovagi előnevet adományozta Jacinda Ardernnek

...
Nagy

Az okos csajok meg a Kádár-kor „márciusi ifjai” – kilenc történelmi non-fiction a Könyvhéten 

...
Hírek

Tom Hanks szerint regényt írni nem nehéz

...
Hírek

Betiltották a Bibliát erőszak és vulgaritás miatt utahi iskolákban