Grecsó: Az első könyvnél védett vagy, utána Esterházyval kell egy pályán fociznod

vl | 2020. július 28. |


Kisorosziban indított írótábort Péterfy Gergely és Péterfy-Novák Éva. Két szerző, akik teljesen más utakon lettek az olvasók kedvencei: Péterfy évtizedek óta publikál, sokáig a klasszikus íróutat járta be, aminek egyik csúcsa a Kitömött barbár című regénye, ami nemcsak a mi éves listánkat, de az Aegon Irodalmi Díjat is megnyerte, több nyelvre lefordították, több utánnyomást megélt. Ezzel szemben Péterfy-Novák Éva előbb blogot írt, ami szélesebb körben tette ismertté történetét, majd az Egyasszony című könyvével berobbant, az eladási listák élére került, Tenki Réka főszereplésével letaglózó monodráma készült belőle. Ezt A rózsaszín ruha című novelláskötet, majd az Apád előtt ne vetkőzz című regény követte, amit pont a napokban kezdtek el próbálni Péterfy Bori főszereplésével. Együtt jegyzik A panda ölelése című kínai útinaplójukat. Mint látható a fenti két példából, legalább kétféle módon meg lehet érkezni a magyar irodalmi életbe.

Így néz ki Péterfy Gergely és Péterfy-Novák Éva dolgozószobája - Könyves magazin

Fotó: Valuska Gábor Nem túl gyakori, hogy két író elviseli egymás jelenlétét alkotás közben, ám Péterfy-Novák Éva és Péterfy Gergely megosztják kisoroszi otthonuk dolgozószobáját. A megosztás azonban csak látszólagos, Éva hajnalban kel, és mire Gergely felébred, már be is fejezi az írást.

A házaspár az írást mint rendszert tanítja, vagyis nemcsak mondatokról, jelzőkről van szó, hanem a könyvpiac rendszeréről, a publikálás nehézségeiről, vagyis minden olyan dologról, ami az írást varázstalanítja. Erre valószínűleg azért van szükség, mert az írás egy dolog, a pályára lépés, vagyis az íróvá válás egy másik, ahhoz jó látni a rendszer működését. Az első nap kiemelt vendége Grecsó Krisztián volt, akitől elhangzott az a fontos mondat, hogy első könyvesként védett helyzetben van minden író, viszont utána már Esterházyval kell egy pályán focizni. Grecsót sokszor hallottuk már interjúkban vagy színpadon beszélni, de az ilyen oldott, kötetlen háttérbeszélgetések mindig különlegesek. A nyolcvanperces beszélgetés valóban jó tanácsokról szól, elsősorban a saját példáin keresztül: milyen volt Kemény István legendás irodalmi szalonja, hogyan érdemes kéziratot küldeni a szerkesztőségeknek, miért nem szabad délután 3 után küldeni (akkor már minden rossz a szerkesztőnek), de azt is elárulja, hogy egy szerkesztő a pályája elején azért akart csak beszélni vele, hogy megmentse tőle a magyar irodalmat.

Érdekes a beszélgetést úgy végighallgatni, hogy rögtön az elején tudatosítjuk magunkban, hogy Grecsó egy olyan sikerszerző, akit a kritika és az olvasók is elismernek, aki elsőként nyerte meg a két nagy irodalmi díjat, az Aegon Irodalmi Díjat és a Libri irodalmi díj közönségdíját, könyveit nagy példányszámokban viszik, és ehhez képest sokat beszél önkritikusan, például bevallja, hogy sokáig elment az ő saját nagy témája mellett, és hogy az író, főleg ha pályakezdő, ki van szolgáltatva, ezért félre kell rakni a sértettséget. A beszélgetést ezen a videón vissza lehet nézni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Novemberben érkezik Grecsó Krisztián gyerekeknek szóló verseskötete

Ősszel érkezik Grecsó Krisztián első gyerekeknek szóló verseskötete, a Belefér egy pici szívbe. A verseket a szerző kislánya, Hanna ihlette, de várhatóan minden kisgyerek és szülő örömét leli majd bennük

...
Nagy

A Grecsó testvérek szerint a világvége hangulaton még az irodalom se segít

Testvéri kapcsolatukról, egymásra gyakorolt hatásukról és a közös munkáról is mesélt Grecsó Zoltán és Grecsó Krisztián, akik szombaton Ott Anna vendégei voltak a Margó Extrában.

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem volt értelme nem gyilkosan lefúrni

Grecsó Krisztián új verseskötete, a Magamról többet sokkal személyesebb, vallomásosabb szövegeket tartalmaz, mint korábban bármelyik könyve. A szélsőséges élethelyzetek mélyére fúró versek kapcsán a betegség költői hagyományáról, a kimondhatóság határairól és az apaszerep átalakulásáról beszélgettünk vele.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha