Grecsó: Az első könyvnél védett vagy, utána Esterházyval kell egy pályán fociznod

vl | 2020. július 28. |


Kisorosziban indított írótábort Péterfy Gergely és Péterfy-Novák Éva. Két szerző, akik teljesen más utakon lettek az olvasók kedvencei: Péterfy évtizedek óta publikál, sokáig a klasszikus íróutat járta be, aminek egyik csúcsa a Kitömött barbár című regénye, ami nemcsak a mi éves listánkat, de az Aegon Irodalmi Díjat is megnyerte, több nyelvre lefordították, több utánnyomást megélt. Ezzel szemben Péterfy-Novák Éva előbb blogot írt, ami szélesebb körben tette ismertté történetét, majd az Egyasszony című könyvével berobbant, az eladási listák élére került, Tenki Réka főszereplésével letaglózó monodráma készült belőle. Ezt A rózsaszín ruha című novelláskötet, majd az Apád előtt ne vetkőzz című regény követte, amit pont a napokban kezdtek el próbálni Péterfy Bori főszereplésével. Együtt jegyzik A panda ölelése című kínai útinaplójukat. Mint látható a fenti két példából, legalább kétféle módon meg lehet érkezni a magyar irodalmi életbe.

Így néz ki Péterfy Gergely és Péterfy-Novák Éva dolgozószobája - Könyves magazin

Fotó: Valuska Gábor Nem túl gyakori, hogy két író elviseli egymás jelenlétét alkotás közben, ám Péterfy-Novák Éva és Péterfy Gergely megosztják kisoroszi otthonuk dolgozószobáját. A megosztás azonban csak látszólagos, Éva hajnalban kel, és mire Gergely felébred, már be is fejezi az írást.

A házaspár az írást mint rendszert tanítja, vagyis nemcsak mondatokról, jelzőkről van szó, hanem a könyvpiac rendszeréről, a publikálás nehézségeiről, vagyis minden olyan dologról, ami az írást varázstalanítja. Erre valószínűleg azért van szükség, mert az írás egy dolog, a pályára lépés, vagyis az íróvá válás egy másik, ahhoz jó látni a rendszer működését. Az első nap kiemelt vendége Grecsó Krisztián volt, akitől elhangzott az a fontos mondat, hogy első könyvesként védett helyzetben van minden író, viszont utána már Esterházyval kell egy pályán focizni. Grecsót sokszor hallottuk már interjúkban vagy színpadon beszélni, de az ilyen oldott, kötetlen háttérbeszélgetések mindig különlegesek. A nyolcvanperces beszélgetés valóban jó tanácsokról szól, elsősorban a saját példáin keresztül: milyen volt Kemény István legendás irodalmi szalonja, hogyan érdemes kéziratot küldeni a szerkesztőségeknek, miért nem szabad délután 3 után küldeni (akkor már minden rossz a szerkesztőnek), de azt is elárulja, hogy egy szerkesztő a pályája elején azért akart csak beszélni vele, hogy megmentse tőle a magyar irodalmat.

Érdekes a beszélgetést úgy végighallgatni, hogy rögtön az elején tudatosítjuk magunkban, hogy Grecsó egy olyan sikerszerző, akit a kritika és az olvasók is elismernek, aki elsőként nyerte meg a két nagy irodalmi díjat, az Aegon Irodalmi Díjat és a Libri irodalmi díj közönségdíját, könyveit nagy példányszámokban viszik, és ehhez képest sokat beszél önkritikusan, például bevallja, hogy sokáig elment az ő saját nagy témája mellett, és hogy az író, főleg ha pályakezdő, ki van szolgáltatva, ezért félre kell rakni a sértettséget. A beszélgetést ezen a videón vissza lehet nézni.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Novemberben érkezik Grecsó Krisztián gyerekeknek szóló verseskötete

Ősszel érkezik Grecsó Krisztián első gyerekeknek szóló verseskötete, a Belefér egy pici szívbe. A verseket a szerző kislánya, Hanna ihlette, de várhatóan minden kisgyerek és szülő örömét leli majd bennük

...
Nagy

A Grecsó testvérek szerint a világvége hangulaton még az irodalom se segít

Testvéri kapcsolatukról, egymásra gyakorolt hatásukról és a közös munkáról is mesélt Grecsó Zoltán és Grecsó Krisztián, akik szombaton Ott Anna vendégei voltak a Margó Extrában.

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem volt értelme nem gyilkosan lefúrni

Grecsó Krisztián új verseskötete, a Magamról többet sokkal személyesebb, vallomásosabb szövegeket tartalmaz, mint korábban bármelyik könyve. A szélsőséges élethelyzetek mélyére fúró versek kapcsán a betegség költői hagyományáról, a kimondhatóság határairól és az apaszerep átalakulásáról beszélgettünk vele.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

...
Nagy

#BookTok: Megmentheti a TikTok az olvasást?

A TikTokon létrejött könyves közösségek világszerte határozzák meg a fiatalok olvasási szokásait. A #BookTok címkével ellátott videókban elsősorban lányok és fiatal nők osztják meg olvasmányélményeiket, és mostanra már a könyvpiacra is kimutatható hatással vannak.

Szerzőink

...
Valuska László

Ne a borító alapján ítéld meg a könyvet! Podcastunkban mi megtesszük!

...
Vass Norbert

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Még több olvasnivaló
...
Nagy

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

90 éve született Csurka István. Ebből az alkalomból olyan színészekkel és rendezőkkel beszélgettünk, akik szerepeltek a színdarabjaiban és/vagy rendeztek tőle valamit. Andrási Attila, Koncz Gábor és Szilágyi Tibor válaszai.

...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ne a borító alapján ítéld meg a könyvet! Podcastunkban mi megtesszük!

Ha már akadtál ki könyvborítón, ha csomagoltad már újságba a regényedet, akkor hallgasd meg ezt a podcastot, amiben bemutatjuk, mennyi szempontot kell figyelembe venni a tervezéskor. 

Hírek
...
Szórakozás

Izgalmas zenei felfedezésekkel vár a Budapest Ritmo

...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát