„Kérdésekkel fordulunk a döntéshozókhoz, hogy sorolják fel, jelöljék ki azokat a könyveket, amelyek „öncélú szexualitást”, homoszexualitást, vagy a születési nemtől való eltérést jelenítenek meg, vagy népszerűsítenek, mondják meg a döntéshozók, hogy mely alkotásokat kell a jövőben lefóliázva árusítani, mik kerülnek tiltólistára, ha a könyvesbolt túl közel van egy templomhoz, vagy iskolához” – mondta a Népszavának Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke.
Gál Katalin arról is beszélt, hogy a testület vezetése csütörtökön több órás rendkívüli ülésen próbálta értelmezni a „gyermekvédelmi” törvényhez megjelent kormányzati végrehajtási rendeletet. Eszerint, ha egy könyvesbolt 200 méternél közelebb van egy templomhoz, iskolához vagy óvodához, ki sem lehet tenni a polcokra olyan könyvet, ami a szexualitást „öncélú módon” jeleníti meg, homoszexualitást, születési nemtől eltérő nem identitást „jelenít meg”. Egyébként pedig az ilyen tartalmú könyveket le kell fóliázni, hogy ne lehessen belelapozni, és a többi könyvtől elkülönítve kell kitenni a polcra. Gál Katalin elmondta, a végrehajtási rendelet számukra teljesen értelmezhetetlen, mint ahogy a „megjelenítés” kifejezés is, hiszen ami van, amit ábrázolnak, az „meg van jelenítve”.
Az MKKE elnöke abszurdnak nevezte a jogszabályt, amely miatt – szigorúan értelmezve – mostantól akár a Bibliát is csak lefóliázva lehet majd árulni, hiszen bőven vannak benne a szexualitást, de akár a homoszexualitást is megjelenítő részek. Ugyanakkor – tette hozzá – nem vonatkozik a jogszabály a közoktatási tankönyvekre, holott például a kilencedik osztályos szöveggyűjteményben bőven van szexualitást ábrázoló irodalmi mű. „Ezek persze extrém példának tűnhetnek, de ha belegondolunk abba, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság naponta könyvenként 250 ezer forintra büntethet egy boltot, akkor világossá válik, hogy itt vállalkozások lehetetlenülhetnek el, családok megélhetése kerülhet veszélybe” – mondta.
A Népszava cikkéből kiderül az is, hogy az MKKE első felmérése szerint legalább száz olyan könyvesbolt van az országban, amelyik egy templom 200 méteres körzetén belül van, van olyan kisebb könyvterjesztő hálózat, melynek 15 boltjából 12 tartozik ebbe a kategóriába. „Ez nem csak a kereskedelem súlyos akadályozása, de olyan cenzori apparátus felállítását is feltételezi a hatóság, vagy akár az Országos Széchenyi Könyvtár részéről, ami szintén életszerűtlen” – mondta Gál Katalin, hozzátéve, hogy felmerült a rendkívüli ülésen az is, hogy bírósághoz fordulnak, de mire a döntés megszületne, rengeteg kiadó és könyvesbolt tönkremenne, így első körben ezért a döntéshozókhoz fordulnak.
Korábban mi is írtunk róla, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal 250 ezer forintra büntette a Líra Kiskereskedelmi Kft-t, amiért szentendrei üzletében a gyermekkönyvek között árusította a Micsoda család! című gyermekkönyvet. (A könyvet ebben a cikkben mutattuk be, és ebben a podcastben is beszéltünk róla.) A pedofíliát a homoszexualitással összemosó törvény részleteiről ITT írtunk részletesebben. Az MKKE már júniusban a törvény felülvizsgálatát kérte, akkor az írták, Thomas Mann, William Shakespeare, Babits Mihály, Weöres Sándor vagy Faludy György művei is a tilalom alá eshetnek, ha megtiltják a szexuális tartalmak megjelenítését (mi ebben az összeállításban szedtük össze, melyek azok a könyvek, amelyek áldozatul eshetnek a törvénynek).