Nyáry Krisztiánt kérdezte az AP hírügynökség a homofób törvény miatti feliratokról

Ahogy arról beszámoltunk, a Líra Csoporthoz tartozó könyvesboltok bejáratánál a jövőben általános érvénnyel helyezik ki a figyelmeztető feliratot: “Ebben a könyvesboltban a hagyományostól eltérő tartalmú könyveket is árulunk.” Erre azt követően került sor, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal 250 ezer forintra büntette a Líra Kiskereskedelmi Kft-t, amiért szentendrei üzletében a gyermekkönyvek között árusította a Micsoda család! című gyermekkönyvet. Az Associated Press (AP) az Egyesült Államok legrégebbi és legnagyobb hírügynöksége Nyáry Krisztiánt, a Líra kreatív igazgatóját kérdezte az ügyről.

sa | 2021. július 16. |

“Az a szó, hogy megjelenít, annyira általános, hogy bármit magába foglalhat. Bele lehet érteni Shakespeare szonettjeit, Szapphó verseit, mert homoszexualitást ábrázolnak” - mondta Nyáry Krisztián az AP-nek. (Szapphó nálunk is bekerült abba a válogatásba, amivel illusztráltuk, mi kerülhet tiltólistára, ha a törvényt kiterjesztik az irodalomra.)

A hírügynökség azt írja, hogy a törvény, ami az LMBTQ+ tartalmakat is tiltja az iskolai programok között, több magyar irodalmi közösséget bizonytalanságban tart, mert nem tudják, beperlik-e őket, ha a kiskorúak olyan könyvekkel találkoznak, amikben a cselekmény, a karakterek tárgyalják a szexuális irányultságot vagy a nemi identitás kérdéseit.

Nyáry szerint a büntetés további potenciális szankciókat helyez kilátásba a kiadók és könyvforgalmazók/boltok számára. A további büntetés fenyegetése miatt döntöttek úgy, hogy durván 90 könyvesboltjukba kihelyezik a figyelmeztető feliratot.

A törvény azt is tiltja, hogy a szexualitást öncélúan mutassák be a fiatal közönségnek, amit Nyáry szerint a Líra által forgalmazott könyvek zömére rá lehet húzni:

“Ha valaki akarja, a világirodalom kétharmadát feljelentheti ezen az alapon.”

Nyáry elmondta, hogy éppen egy olyan antológiát állít össze a klasszikus irodalomból, ami LMBTQ+ témákat tartalmaz. Ebben Homérosztól Shakespeare-ig szerepelnek majd művek, és a borítón egy 18-as matrica jelzi, hogy csak felnőttek olvashatják. Nyáry azt mondta, be akarják bizonyítani, hogy a törvény miatt nem férhetnek hozzá a gyerekek az irodalom klasszikusaihoz. 

A hírügynökség jelezte, hogy számos szerző és a könyvkiadásban dolgozó szakember tiltakozott a törvény miatt, nálunk erről itt és itt olvashatsz. Az AP megkereste Kiss Noémit is (interjúnkat itt olvashatod vele), aki számos olyan történet szerzője, ami kortárs társadalmi problémákkal foglalkozik, és olyan szereplők teremtője, akik nem heteroszexuálisak. Kiss azt mondta, hogy ő támogatja a törvénynek azt a részét, ami a pedofília megállítására irányul, illetve a gyerekeket akarja védeni a pornográf tartalmaktól. Azt viszont abszurdnak nevezte, hogy az irodalmat azért korlátozzák, mert LMBTQ+ témák szerepelnek benne. Szerinte ez a vélemény és szólásszabadság korlátozása.

“Ha (egy szerző) ír egy meleg történetet, akkor teljesen diszkreditálják, vagy teljesen újraírjuk az irodalmat?” - tette fel a kérdést Kiss.

A hírügynökség a magyar kormányt is megkereste, de nem kaptak választ a kérdéseikre.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Az MKKE a pedofiltörvény felülvizsgálatát kéri

A Magyar Könyvkiadók és Könyterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöksége állásfoglalást tett közzé a homoszexualitást és a pedofíliát összemosó pedofiltörvény miatt.

...
Hírek

Félelemről és támogatásról írt a Micsoda család! szerzője a magyar homofób korlátozások miatt

Lawrence Schimel a Book24 sikerlistájának első három helyezettjét posztolta a Facebookján: az első a Micsoda család!, a második a Meseország mindenkié

...
Hírek

Berg Judit, Marék Veronika, Szabó T. Anna és még 200 gyerekkönyves tiltakozik a homofób korlátozások ellen

A magyar gyerekirodalom képviselői, több mint kétszáz író, költő, illusztrátor, kiadó közös nyilatkozatban tiltakozik a kedden elfogadott pedofilellenes törvény azon korlátozásai ellen, amelyben a szexuális kisebbségek ábrázolását is tiltják, írja a Telex.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.

...

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

...

Závada Péter: A szövegekbe visszavonulás is politika

...

Pál Sándor Attila: Kiküldtek a József Attila-óráról, mert fantasyt olvastam

...

Trianonból a magyar gyárosok profitáltak, mert nem volt román üzleti elit

Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

...
Kritika

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

Emberek és kultúrák közötti távolságokról, a hiányról, a megszállottságot súroló vonzalomról és a mérgező szépségkultuszról is mesél a francia-dél-koreai Elisa Shua Dusapin 2016-os, első regénye. Ez a hét könyve.

Szerzőink

...
Borda Réka

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

...
Ruff Orsolya

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

...
Kolozsi Orsolya

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.