Földényi F. László: Néhány generáció még, s a végeredmény az emberi élet megsemmisülése lesz a földgolyón

Földényi F. László: Néhány generáció még, s a végeredmény az emberi élet megsemmisülése lesz a földgolyón

A Lipcsei Könyvvásár a járvány miatt idén elmaradt, de azért átadták a Lipcsei Könyvdíjat. Ezt idén Földényi F. László kapta, akinek beszédét eredetileg németül a Frankfurter Allgemeine Zeitung közölte, magyarul pedig a Jelenkor folyóirat. Az esszéista külföldön nagyon komoly utat jár be, könyvét elemezte a New Yorker, írást közölt tőle a Paris Review. Földényi beszéde a jelen társadalmi helyzetet vizsgálja a melankólia szempontjából. A beszédet teljes egészében itt lehet elolvasni, amiből 8 gondolatot választottunk ki.

Valuska László | 2020. július 03. |

Egy

"Ami a gazdaság és a pénzpiac területén bekövetkezett, annak nem csak gazdasági okai voltak. A válság igazi kiváltó oka az volt, amit én az emberi értékek csökkenésének nevezek."

Kettő

"A múlt század utolsó harmadában vette kezdetét az a folyamat, aminek következtében a gazdaság látványosan függetlenedett a politikától, ami korábban nem jellemző mértékben adott szabad teret a gyors haszon elvének, és aminek eredményeként a társadalmi egyenlőtlenség is világszerte drámaian növekedett. A huszadik század utolsó évtizedére felgyorsult a politika fékjeitől megszabaduló gazdaság páratlan diadalmenete."

Három

"A piaci fundamentalizmus ma diadalmaskodik, nyomában pedig egyre jobban burjánzanak azok a politikai fundamentalizmusok, amelyek a tőke fundamentalizmusát támadják. A piaci és a politikai fundamentalizmus minden látszólagos különbség ellenére a színfalak mögött kéz a kézben egymást erősíti. Mindkettőnek a legfőbb ellenfele a liberalizmus."

Négy

"A melankólia számomra a kételynek, a fenntartásnak a kísérője. A kétely árnyékát veti minden magabiztosnak tetsző magyarázatra. Márpedig éppen napjaink civilizációja az, ami mindig végérvényes magyarázatokkal igyekszik elkápráztatni bennünket. Rendíthetetlenül hisz abban, hogy előbb vagy utóbb mindenre magyarázatot lehet találni, s mindent meg lehet oldani, akár még az élet meghosszabbítását is. A melankolikus nem osztja ezt az általános hitet."

Öt

"Az ember attól ember, hogy tudomása van arról, hogy létezése töredékes: születésével kiszakadt valamiből, miközben halálával is kiszakad valahonnan. Az embert ennek felismerése tette emberré. Nem más ez, mint a világban elfoglalt kivételes helyzetünkről való tudás – tudás a születésről és a halálról. És ez volt a melankólia születésének is a pillanata."

Hat

" Az a válság foglalkoztatott, amelyben benne élünk, és aminek egyik fő jele számomra a felejtés. Ha egy adott civilizáció megfeledkezik arról, hogy mennyire törékeny a léte, hogy mennyire kivételes, egyszeri a helyzete, nemcsak az emberi történelemben, hanem az univerzumban, hogy mennyire elenyésző a neki elrendelt idő az egyetemes időtlenséghez képest, szóval, ha ezekről megfeledkezik, akkor erőt vesz rajta a gőg, a hübrisz, és semmire nincsen tekintettel."

Hét

"Ez a civilizáció, amely az egyre több gazdagság nevében féktelenné tette a tőke és pénz mozgását, mintha összeesküdött volna. S a cél kozmikus méretű. Néhány generáció még, s a végeredmény az emberi élet megsemmisülése lesz a földgolyón."

Nyolc

"Hozzásegít (a melankólia  - a szerk.) valamihez, amit olyan könnyű elveszíteni: a nyitottsághoz. Segít ráébredni arra, hogy van valami, ami több nálunk, hogy nem vagyunk mindenhatók, hogy minden hatalmunk és vívmányunk ellenére függünk olyasmitől, ami fölött nincsen befolyásunk. Válság akkor következik be, ha ez a nyitottság gyengül vagy megszűnik."

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Földényi F. László új kötetét elemzik a New Yorkerben

Februárban jelent meg angolul Földényi F. László Dosztojevszkij Szibériában Hegelt olvassa, és sírva fakad című esszékötete, amely a felvilágosodás spirituális és metafizikai következményeit vizsgálja. A könyvről, amelynek írásait Ottilie Mulzet fordította angolra, most a New Yorkerben jelent meg egy hosszabb lélegzetű cikk, amelyben bátornak és provokatívnak nevezték a kötetet.

...

Földényi esszéje a Paris Review-ban!

Februárban jelent meg angolul Földényi F. László esszékötete Ottilie Mulzet fordításában, melyből most közöltek egy részletet.

...

Földényi F. László: Képek segítségével a legkönnyebb becsapni az embert

Hírek
...

Az Utódlás sztárja alakítja John le Carré leghíresebb kémjét egy új sorozatban

...

Columbo mentette meg Ganxsta Zoleet – zenei képregény-kiállítás nyílik

...

A Heaven Street Seven egyik legismertebb dala „tudatalatti lopás”

...

Harry Potter vajon a kormánypártra vagy az ellenzékre szavazna?

...

Egy 500 éves Bibliát rejt a veszprémi Érseki Palota

...

Nyáry, Tompa és Dragomán is írt a poloskázásról

„Mi alapján gondolja azt, hogy a mai kortárs krimiszcéna nem sokat ér?” – Nyílt levél Kondor Vilmoshoz

„Mi alapján gondolja azt, hogy a mai kortárs krimiszcéna nem sokat ér?” – Nyílt levél Kondor Vilmoshoz

Cserhalmi Dániel Kondor Vilmoshoz intézett nyílt levelével párbeszédet, közös gondolkodást kezdeményezne a magyar krimiről. 

Szerzőink

Bakó Sára
Bakó Sára

Knausgård volt felesége megjárta a poklot

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

A hét könyve
Kritika
Knausgård volt felesége megjárta a poklot
Knausgård volt felesége megjárta a poklot

Knausgård volt felesége megjárta a poklot

Knausgård volt feleségét elektrosokk-terápiával kezelték, új regényében őszintén beszél az átélt borzalmakról. Ez a hét könyve.

Olvass!
...

Olvass bele a Bridget Jones 21. századi japán verziójába!

A társadalom számára elfogadhatatlan, ha boldog és elégedett vagy úgy, ahogy vagy?

...

Szendrey Júlia házasságát csak időutazók tudják megmenteni? – Olvass bele a Szerelmem, Petőfi Zoltán című kötetbe!

Számodra a zabkásafőzés vagy a versírás lenne nagyobb kihívás?

...

Knausgård volt feleségét elektrosokk-terápiával kezelték – új könyvében őszintén beszél az átélt borzalmakról

Linda Boström Knausgård húsbavágó regénye a bipoláris depresszió legsötétebb bugyraiba ránt magával.