Martin Eden
A Jack London azonos című, önéletrajzi ihletésű regényéből készült film olasz-német-francia koprodukcióban valósult meg, és gyorsan fesztiválkedvencé vált. A film rendezője, Pietro Marcello sokáig dokumentumfilmesként dolgozott, a Martin Eden a második játékfilmje. Marcello az amerikai történetet olasz környezetbe helyezi, amelyet beleng valami szomorú aktualitás. Martin Eden, a szegény matróz egy konfliktus során megvédi Arturo Orsinit, aki köszönete jeléül meginvitálja magukhoz. A férfit az Orsini-család gazdagsága hidegen hagyja, viszont egyből beleszeret Arturo testvérébe, Elenába, és elhatározza: ő is olyan művelt lesz, mint a lány. Erején felül tanul és képzi magát, hogy felérjen szerelméhez, azonban egy idő után komoly dilemma előtt találja magát: választania kell szerelem és művészet között.
A filmet több filmfesztiválon, köztük a Torontóban és Velencében is díjazták, és a legjobb film kategóriában Arany Oroszlánra jelölték. A Martin Eden eredeti nyelven, magyar felirattal látható a mozikban.
Olvasd el kritikánkat: Mi az ára a művészetnek? - Itt járt Martin Eden
Az 1909-ben megjelent Martin Eden című, önéletrajzi ihletésű Jack London-regény már számos megfilmesítésen van túl, de Pietro Marcello rendező egészen új szemszögből talál fogást rajta.
Total Recall - Az emlékmás
Philip K. Dick novellájában a marsi űrutazást váltják ki annak beültetett emlékeivel. Paul Verhoeven belőle készült filmje a ’90-es évek kultmozija lett, amelyet 4K-s felújított változatban láthatunk most a mozikban a 30. évforduló jóvoltából. Arnold Schwarzeneggert katapultként repítette még magasabbra a futurisztikus sci-fi, amely egyben elhelyezte a térképen Sharon Stone-t, akivel Verhoeven már főszereplőként forgatta a következő filmjét, az Elemi ösztönt. Az emlékmás néhány éve kapott egy felesleges remake-et, amely közelébe sem ér Verhoeven időtálló sci-fi akciófilmjének.
A távoli jövőben Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger) építőmunkás egyre gyakrabban álmodik a Marsról. Igénybe veszi egy vállalat szolgáltatásait, amely egy marsi űrutazás emlékeit ülteti be a fejébe. Azonban a beültetés során komplikációk lépnek fel, és ettől kezdve álom és valóság összemosódik. Quaid hamarosan elképesztő kalandok közepette érkezik a Marsra, hogy megmentse a bolygót. De vajon ez tényleg megtörténik-e vagy csak összekuszált agya űz otromba tréfát az emlékeivel? A digitálisan felújított kultklasszikus október 15-től látható a moziban.
A Manderley-ház asszonya
Nagy fába vágta a fejszét a Netflix, amikor Daphne du Maurier klasszikus regényének feldolgozását, A Manderley-ház asszonyának filmre vitelét tűzte ki célul. Nem is az „alapanyag”, mint inkább a történet első adaptációja miatt, amelyet maga Alfred Hitchcock pont 80 évvel ezelőtt vitt vászonra. Ez volt a direktor első hollywoodi bemutatkozása. Ben Wheatley rendezőnek remake kapcsán még sosem volt ekkora horderejű mű a kezében, de hát valahol mindenkinek el kell kezdeni. A főbb szerepekben Hamupipőke, azaz Lily James, a Szólíts a nevedennel a drámaibb szerepek felé forduló Armie Hammer, valamint Kristin Scott Thomas és Sam Riley látható.
A történet szerint az ifjú feleség beköltözik a nemrég megözvegyült férj impozáns villájába, de rá kell ébrednie, hogy nemcsak a sötét lelkű személyzettel kell a Manderley-ház falai közt együtt élnie, hanem férje volt feleségének kísértő emlékével. A Manderley-ház asszonya remake-je október 21-től lesz látható a Netflix műsorán.
Egy kivételes barát
Az Egy kivételes barát című film Fred Rogers presbiteriánus lelkészből lett műsorvezető életéről szól, aki 33 évig vezette a Mister Rogers’ Neighborhood című, óvodásoknak szóló televíziós sorozatot. Emblematikus tévéműsor volt az övé, amelyben tanulságos történetekkel szórakozva okította amerikai gyerekek millióit. Ennek a különlegesen empatikus embernek a bőrébe bújik Tom Hanks. A filmet Tom Junod Esquire magazinban megjelent cikke inspirálta. Marielle Heller színész-író-rendező, aki a kamera mindkét oldalán kipróbálta már magát, legutóbb Melissa McCarthy-t juttatta majdnem Oscarhoz a Megbocsátasz valaha? című filmjében. Most Rogersként Tom Hanks-et meneszti mennybe.
Egy nap a sikeres, cinikus újságíró, Lloyd Vogel felkeresi a legendás tévés műsorvezetőt, Fred Rogerst, hogy portrét készítsen róla. Vogel magánéletét apjával való rossz kapcsolata árnyékolja be. A stúdióban hirtelen váratlan fordulatot vesz az interjú. A beszélgetés hatására Vogel átértékeli az életét. A film már megtalálható az HBO GO kínálatában!
A Bly-udvarház szelleme
Mike Flanagan rendező már többször bebizonyította, milyen remekül ért a feszültségteremtéshez és az adaptáláshoz. Olyan Stephen Kinges történetekhez nyúlt hozzá sikerrel, mint a Bilincsben vagy az Álom doktor. Két évvel ezelőtt Shirley Jackson klasszikusát, a Hill House szellemét ültette át 10 részes sorozattá, amely remek kritikai és nézői visszajelzéseket kapott. Az antológiává érett kísértethistóriás sorozat legújabb darabja egy másik rémtörténet, Henry James: A csavar fordul egyet adaptációja. A Bly-udvarház szelleme tehát nem folytatása az előzőnek, de vannak visszatérő szereplők – valahogy úgy, mint az American Horror Story antológia-sorozatban.
Új ház, új szellemek. Mert nem minden halott hagyja el végleg e világot. A Bly-udvarház dermesztő titkainak egy „au pair” ás a mélyére. A Bly-udvarház szelleme sorozat már elérhető a Netflix műsorán!
Mi vagyunk a medvék
A Mi vagyunk a medvék Fredrik Backman nagysikerű regényének adaptációja. A svéd író műveit különösen szeretik a filmesek (Itt járt Britt-Marie, Az ember, akit Ovénak hívnak), a Mi vagyunk a medvék egy regényciklus első darabja. Az 5 részes sorozat igazi kisvárosi drámának ígérkezik. Az Isten háta mögötti Björnstadban nincs semmi: sem turisták, sem ipar, még munka sincs. Csak a sport, abból is a hoki a menő, főleg, miután az idei szezonban a junior csapat a közelébe kerül, hogy visszaszerezze Björnstad dicsőségét. Óriási felelősség, hatalmas a nyomás a tizenéves fiatalokon, akiknek még fel is kellene nőni. Önmagukhoz, a szituációhoz és a közösséghez. E végletekig kiélezett helyzetben egy bűnügy borzolja fel a kedélyeket, ami szétszakítja a kisvárost.
A sorozat első évada október 18-án debütál az HBO GO-n rögtön dupla résszel, majd hetente érkeznek az újabb etapok. Aki meg nem bírja kivárni a következő évadot, az könyvben már olvashatja az Egymás ellen című folytatást.
A vezércsel
Walter Tevis azonos című regényének adaptációját az író maga írta képernyőre, és Scott Frank rendezte, aki korábban az Isten nélkül csajos westernt hozta tető alá és a Logan – Farkas forgatókönyvét is írta. A vezércsel főszereplője a rendkívül intelligens Beth Harmon, akit nyolc éves korában árvaházba adnak, ahol a gyermekotthon gondnoka megtanítja sakkozni. A hidegháborús években a tizenhat éves Beth elképesztő tehetséggel sakkozza be magát az USA nyílt bajnokságára. Miközben szakmailag a csúcsra ér, a magánélete romokban: teljes elszigeteltségében drogokhoz nyúl. Egyedül a sakkjátszmák jelentenek kihívást a számára, kizárólag játék közben érzi azt, hogy él. Hamarosan szembe kell szállnia a világ legjobb sakkjátékosával a Szovjetunióban. De képes lesz-e nyerni vagy végleg eltemetik a függőségei?
A főszerepet Robert Eggers A boszorkányával befutott, és azóta szerepet szerepre halmozó, tehetséges ifjú színésznő, Anya Taylor-Joy alakítja. A sorozat október 23-án érkezik a Netflixre.
+1: Szabad szavak
A Szabad szavak Deborah Eisenberg novellájából készült romantikus vígjáték Meryl Streep főszereplésével, amelyet Steven Soderbergh rendező készített. A filmben az ünnepelt írónő néhány régi barátjával egy utazásra indul, hogy végre kikapcsolódjanak, szórakozzanak, és közben begyógyítsák a régi sebeiket. Velük tart az unokaöccse is, aki nemcsak civakodik a hölgyekkel, hanem beleszeret egy fiatal irodalmi ügynökbe.
A Szabad szavak érdekessége, hogy Soderbergh operatőrként maga forgatta teljes titoktartás mellett a Queen Mary 2 óceánjáró fedélzetén egy transzatlanti átkelés során New York és Southampton között. A film októberben kerül bemutatásra az HBO-n, pontos premierdátum még nincs.