Korábbi cikkünkben már mi is utánajártunk, hogy vajon tényleg egyre kevesebb férfi olvas-e, de a kérdéssel világszerte egyre többen foglalkoznak. Jude Cook angol író, kritikus a probléma megoldására független kiadót hozott létre az Egyesült Királyságban Conduit Books néven, amely célzottan férfi szerzők műveire fog összpontosítani – írja a Guardian.
Nőuralom az irodalomban?
Cook szerint a könyvpiac „drámai változáson” esett át az elmúlt 15 évben, amely nagyrészt a 80-as, 90-es, kétezres évek mérgező, erősen maszkulin beállítottságú irodalmi szcénájának számlájára írható. Ebből kifolyólag az érdeklődés napjainkban inkább a női szerzőkre irányul, ami „csak időleges korrekció”, ám hosszú távon nem helyes – vélte az alapító.
„A fiatal női írók elszaporodása – élükön Sally Rooney és társai – elhozta a női irodalom reneszánszát, és olyan helyzetet teremtett, amelyben a férfiak történeteit gyakran figyelmen kívül hagyják, és problémásként értékelik a férfihangot” – folytatta.
De mik ezek az elfeledett történetek?
A megcélzott narratívák közé tartoznak az apaság, a férfiasság, a munkásosztálybeli tapasztalatok, a szex, a kapcsolatok és a 21. század kihívásai. Cook nem tagadja ugyanakkor a toxikus maszkulinitás jelenségét: elmondása szerint Donald Trump második megválasztása és a Kamaszok című Netflix-sorozat sikere után különösen égető kérdés, hogy mit olvasnak a férfiak.
A kiadó jelenleg aktívan keresi a könyvet, amivel elindulhatnak.
Májusig lehet pályázni, elsősorban 35 év alatti brit férfiak debütáló kötetében gondolkodnak.
2026 tavaszától évente három regényt, novellagyűjteményt vagy memoárt terveznek megjelentetni a fentebb említett témákra fókuszálva.
„Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a Conduit Books nem képvisel semmilyen ellenséges álláspontot” – igyekezett elsimítani Cook a lehetséges konfliktusokat. „Ahogy nem tervezzük kizárni a színes bőrű, queer, nembináris vagy neurodivergens alkotókat sem” – pontosított.
„Soha nem volt olyan független kiadó, amely a férfiak által írt szépirodalmat támogatta volna” – mondta Cook. „Ez nem jelenti azt, hogy a jövőben ne adnánk ki könyveket nőktől is – de a hangsúly eleinte a férfi szerzőkön lesz” – vázolta a terveket, majd megjegyezte, hogy a projektet már most sokan támogatják, köztük női szerzők és kiadói dolgozók is.
(Guardian)
Fotó: Pexels