Fenyvesi Orsolya - konyvesmagazin.hu

Fenyvesi Orsolya kapja idén a Sziveri-díjat

„A költő, meseíró és műfordító Fenyvesi Orsolya kitartóan járja az autonóm költészet útját”, indokolta a döntést a kuratórium.

ki | 2024. március 18. |

2024-ben Fenyvesi Orsolyának ítélték oda a Sziveri János-díjat, melyet az 1990-ben elhunyt vajdasági költő, az Új Symposion folyóirat egykori főszerkesztője, Sziveri János emlékére alapított a Sziveri János Társaság. A díjat 2024. március 26-án adják át a Nyitott Műhelyben.

Fenyvesi Orsolya „experimentális verszajlásai”

Fenyvesi Orsolya 1986-ban született, költő, író, műfordító, szerkesztő. Eddig négy önálló verseskötete (Tükrök állatai, Ostrom, A látvány, Mindig kezdetben) és három saját mesekönyve jelent meg. 2010 óta rendszeresen publikál irodalmi folyóiratokban, 2012 óta fordít angol, német és francia nyelvből. 2017-ben ő ültette át magyarra Anne Carson Vörös önéletrajza című verses regényét, mely a Magvető gondozásában jelent meg. Anne Sexton Élj vagy halj meg című kötetébe is fordított. 2021-ben Szépíró-díjat kapott.

A Sziveri János Társaság kuratóriumának indoklása szerint „a költő, meseíró és műfordító Fenyvesi Orsolya kitartóan járja az autonóm költészet útját.

Versei hol istenkáromlóak, hol istenkeresőek, egyik pillanatról a másikra bevezet az intuíció sűrűjébe.

Nem pusztán a magyar, hanem az általa fordított angolszász líra forrásvidékéből is táplálkozik. Mi mozgatja az experimentális verszajlásait? A látvány, a látvány tagadása, illetve a lehetetlen: a látvány meghaladása. A Föld húsa átalakul mindazzá, amit látunk, írja az egyik versében. Fenyvesi Orsolya költészete kikezdi a látásmódok ideológiai korlátait, kapott is bőven érte hideget, meleget, ám nem hagyta abba. Mert a költészet szenvedély, darabokra szaggat és lángra lobbant. Talán nem véletlen az sem, hogy éppen Fenyvesi Orsolyának köszönhetjük a különös kanadai költőnő, Anne Carson első magyar nyelvű verseskötetét. A Sziveri János-díj méltó kezekbe kerül, jól tükrözi a fiatalon elhunyt Sziveri János munkásságának autonóm és experimentális vonásait.”

Női szerzők elismerése

A SZÍN Szépírók Társasága Női Érdekvédelmi Fóruma 2021-ben kezdte el díjmonitoring programját. Ebben egyrészt azt vizsgálják, hogy a legfontosabb kortárs magyar irodalmi díjakat, alkotói ösztöndíjakat milyen arányban kapják női és férfi szerzők, másrészt azt, hogy a kortárs magyar irodalommal legnagyobb arányban foglalkozó „elit” kiadók mennyi női író, költő kötetét jelentetik meg évente. A legutóbbi felmérésből az derült ki, hogy a korábbi évekhez képest kiugróan megemelkedett a női szerzőségű könyvek aránya – 2023-ban ez 40,74 százalék volt –, ugyanakkor a női szerzők által elnyert szépirodalmi díjak aránya kissé visszaesett, 31,82 százalékra.

Az ösztöndíjak problémájáról egyébként Deres Kornélia írt Irodalom és pénz című esszéjében.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Anne Sexton kertelés nélkül teszi fel élet és halál legalapvetőbb kérdéseit

Anne Sexton Pulitzer-díjjal elismert Élj vagy halj meg című kötete a vallomásos költészet egyik klasszikusa, magyar fordítása hiánypótló. Mutatunk három verset a kötetből!

...

Kemény István, Bánki Éva, Fenyvesi Orsolya és Karádi Éva kapta a Szépíró-díjakat

Ma este adták át az idei Szépíró-díjakat a XVII. Szépíró Fesztiválon. Szépirodalom kategóriában Kemény István, értekező próza kategóriában Bánki Éva nyerte el a díjat, a Junior Szépíró-díjat Fenyvesi Orsolya, a Kéri Piroska-díjat pedig Karádi Éva kapta.

...

Fenyvesi Orsolya: Homokórázás [Egy kiállítás képe]

Egy kép, egy befogadó, aki történetesen író. A műalkotás hat, inspirál, beindít vagyis nem hagy nyugodni. A Ludwig Múzeum és a Könyves Magazin folytatja Egy kiállítás képe című sorozatát, amelyben az írók és költők egy-egy műalkotást kapnak meglepetésszerűen, mert kíváncsiak vagyunk, mit hoznak ki belőlük a képek. Milyen kapcsolat alakul ki kép és nyelv között? El lehet mesélni, mit látnak a befogadók a műveken? Fenyvesi Orsolya írása Gémes Péter Homokóra című műve alapján készült. A sorozat a Ludwig Múzeum Időgép című kiállításához kapcsolódik.

Hírek
...

Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről

...

Szeretnéd jobban érteni Csehovot? Tompa Andrea izgalmas lexikonnal segít

...

Még idén megjelenik a friss Pulitzer-díjas James magyar fordítása

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

...

Inkább hagyományos könyvet vagy e-bookot olvasnak a magyarok? Felmérés készült

...

Megjelent Margaret Atwood új könyve: Elveszve a rengetegben

Kiemeltek
...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

Amekkora közhely, akkora igazság, hogy a természetnek gyógyító ereje van. Litkai Gergely Bükki Tamás erdőmeditáció oktatóval beszélgetett.

...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

...

Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Mindenki autofikciót akar írni, erre Závada Péter mit csinál? Új kötetében mindent ráfog az Éngépre, ami megírja a verseit. 

Christoph Ransmayr: Ez a könyv vitt közel az élethez, aminek már azt hittem, vége

Christoph Ransmayr: Ez a könyv vitt közel az élethez, aminek már azt hittem, vége

Chritoph Ransmayr a vendége volt az idei PesText Fesztiválnak, ahol Földényi F. Lászlóval és Adamik Lajossal beszélgetett.

Szerzőink

ta
ta

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

chk
chk

7 kihagyhatatlan könyv a 90 éves Csányi Vilmostól: a kutyák viselt dolgaitól a teremtő képzeletig