Az eSzínház Fesztivál ideje alatt a nézők számára korlátlanul érhetők el olyan színházak és társulatok előadásai, mint például az Örkény Színház, a Csiky Gergely Színház (Temesvár), a Vígszínház, a Katona József Színház, a Szegedi Nemzeti Színház, Madách Színház, a Radnóti Miklós Színház, az Exit Generáció vagy épp a KultBazaar Egyesület. A legjobb előadásokat és alakításokat szakmai zsűri díjazza, továbbá az Art is Business, a Könyves Magazin, a Papageno és a radiocafé különdíjai is átadásra kerülnek. A szervezők a nézők szavazataira is számítanak, hiszen ezek összesítése után derül ki, hogy melyik előadás nyerte el a Közönségdíjat.
A fesztivál céljai
Az eSzínház Fesztivál ’24 célja kettős: egyrészről geográfiai korlátokat leküzdve megmutatni a színházak értékes alkotásait, másrészt bemutatni, hogy az online vetítésre (streamre) adaptált előadások miképpen hoznak létre új látásmódot, új megközelítést,
így biztosítva egyedi élményt a nézők számára határon innen és túl.
Az eSzínház Fesztivál ’24 a bevétel jelentős részét a színházak és társulatok részére fizeti meg, így támogatva munkájukat, működésüket.
Közönségdíj, szakmai díjak és különdíjak
Az Alapítvány a Magyar Színházakért és az eSzínház immáron hagyományt tart fenn, hiszen idén már negyedik alkalommal rendezik meg a fesztivált, és ismételten kiosztásra kerül az eSzínház Közönségdíj, a szakmai díjak és a különdíjak. Az eSzínház Fesztivál ’24 alatt a Közönségdíjra a nézők szavazhatnak, méghozzá akkor, ha legalább belenéztek az adott előadásba. A szavazatokat a számítógép összesíti és ez alapján dől el, hogy melyik előadás nyeri el az eSzínház Fesztivál ’24 Közönségdíját, amiről ténylegesen a nézők döntenek.
A közönség szavazása mellett szakmai zsűri is értékeli az előadásokat. A zsűri tagjai: Sodró Eliza színművész, Török Tamara dramaturg, Puskás Tamás igazgató-rendező, Závada Péter költő-drámaíró és Légrádi Gergely, az eSzínház vezetője. Szakmai díjak kerülnek átadásra az alábbi kategóriákban:
a legjobb digitális adaptáció (azaz a legjobb online vetítésre adaptált előadás), a legjobb női főszereplő, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb látványtervezés.
Továbbá kiosztásra kerülnek Art is Business, a Könyves Magazin, a Papageno és a radiocafé különdíjak is. A nyertesek pénzdíjazásban is részesülnek. A szétosztásra kerülő pénzdíjak teljes összege: 1 millió forint.
Szakmai beszélgetések
A fesztivált élő és ingyenesen megtekinthető online szakmai beszélgetések kísérik. A nyitó „kerekasztal” résztvevői Kováts Adél, Mácsai Pál, Zsoldos Dávid és Légrádi Gergely (szeptember 22., 19:00), témája pedig Szöveg, kameraképek, idő és ritmus a színpadon – trendek és kihívások. A második beszélgetés részvevői a Katona József Színház: Találkozás című, kizárólag online megtekinthető előadásának alkotói (szeptember 25., 19:00), az esemény témája Hogyan készült a Találkozás? - ahogy az alkotók látták.
A résztvevő társulatok
A fesztiválon a következő színházak és társulatok előadásaival találkozhatnak a nézők: Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház (Marosvásárhely), Baltazár Színház, Csiky Gergely Állami Magyar Színház (Temesvár), Exit Generáció, Kultbazaar Egyesület, Katona József Színház, Madách Színház, Örkény István Színház, Radnóti Miklós Színház, Spinoza Színház, Szegedi Nemzeti Színház, Vígszínház, Vörösmarty Színház és Weöres Sándor Színház.
Minden előadás a fesztivál teljes időtartama alatt megnézhető akár egyedi jegyvásárlással, akár bérlettel. A kedvezményes, early bird bérletvásárlás augusztus 21-én indul.
Az eSzínház Fesztivál ’24 trailerét itt nézheted meg:
Előadások
- Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház (Marosvásárhely):Árvácska (Móricz Zsigmond kisregényének motívumából írta Vidovszky György, rendező: Vidovszky György)
- Baltazár Színház: Kvantumtorna (szerző: Vörös István, rendező: Elek Dóra)
- Csiky Gergely Állami Magyar Színház (Temesvár): Az ember, aki csak azt tudta mondani, amit olvasott (szerző: Adrián Sitaru, rendező: Adrián Sitaru)
- Exit Generáció: Madártávlat (szerző: Hárs Anna, rendező: Farkas Ádám)
- Katona József Színház: Rozsdatemető 2.0 - A Hábetler család 100 éve (szerző: Fejes Endre - Tasnádi István, rendező: Máté Gábor)
- KultBazaar Egyesület: A helyzet ura (szerző: Dézsi Fruzsina, rendező: Polgár Csaba)
- Madách Színház: A két egyetlen (szerző: Fráter Zoltán, rendező: Szirtes Tamás)
- Örkény István Színház: A várományos (szerző: Jean-Luc Lagarce, rendező: Ascher Tamás)
- Radnóti Miklós Színház: Szabad lebegés - Variáció Bálint András Szerb Antal estjére (rendező: Deák Krisztina)
- Spinoza Színház: Herzl (szerző: Ann Silberberg és Forgách András, rendező: Czeizel Gábor)
- Szegedi Nemzeti Színház: 1984 (George Orwell azonos című regénye alapján színpadra alkalmazta: Horgas Ádám, rendező: Horgas Ádám)
- Vígszínház: Szélvész után is szép vagy (szerző: Cseh Dávid, rendező: Dino Benjámin)
- Vörösmarty Színház: A kőszívű ember fiai (szerző: Jókai Mór - Selmeczi Bea - Szikora János, rendező: Szikora János)
- Weöres Sándor Színház: Kivilágos kivirradtig (Móricz Zsigmond azonos című regénye alapján a színpadi szöveget készítette: Tóth Réka Ágnes, rendező: Horváth Csaba)