Ma, Esterházy Péter születésnapján – amely egyúttal a magyar próza napja is – adják át az író portréját Óbudán, a rómaifürdői HÉV-megállóban.
„Nem találunk szavakat” – többek közt ez az idézet is olvasható az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárban, amelyet tegnap délután, a magyar kultúra napja alkalmából avattak fel. A megnyitón Esterházy könyvei, szövegei, valamint a neki szóló dedikációk voltak a fókuszban, és persze maga a könyvtár, amely fontos találkozási pont lesz a jövőben.
Tovább olvasokÓbuda tavaly köztéri plakátkiállítással készült Esterházy Péter születésnapjára, akkor 40 kortárs írót és költőt kértek fel, hogy osszák meg kedvenc Esterházy-idézetüket, amelyeket korábban nem publikált fotók kíséretében állítottak ki. 2022-ben az emlékezés helye ezúttal az író egykori otthonához közel eső Rómaifürdő HÉV-megálló, ahol Esterházy maga is rendszeresen megfordult.
Az állomásépület – amely az elmúlt évtizedekben számos funkciót betöltött – egy teljes falszakaszát 2022. április 14-től minimum egy hónapon át a Vertigo Murals alkotócsoport Esterházy-képe díszíti. A falfelületet a MÁV-HÉV Zrt. biztosította.
Az átadóünnepség ma délután 3 órakor lesz. Az eseményt Darvasi László író nyitja meg. Beszédet mond dr. Kiss László, Óbuda-Békásmegyer polgármestere és Kemény Vagyim, az esemény egyik szervezője, az Óbudai Anziksz kulturális magazin főszerkesztője.
„A gyűlölethez sok út vezet, a legrövidebb talán a megalázottságon át. Akit megaláztak, az tehetetlenségében sokszor csak a gyűlöletben talál menekvést, csak a gyűlöletben talál nagy megbántottságára írt, ott talál megnyugvást. Egy ideig. Gyűlölet gyűlöletet szül, megaláztatás megaláztatást, sosincs vége. Megaláztatásban, megalázottságban nagy tartalékai vannak ennek az országnak.
Csak a szabad embernek van esélye a szeretetre. A Légy szabad! felszólításnak ebben áll a nagysága, ebben az esélyben, ebben a súlyban. Szabadnak lenni az nem szabadságon lenni, az nem valami könnyű felhőtlenség, szabadnak lenni nehéz. Nehéz és jó.
Az ember szabadnak születik.”
Egy kékharisnya följegyzéseiből, 1994