„Esterházy Péter túl fogja élni a könyveket” – Megnyílt az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár

„Esterházy Péter túl fogja élni a könyveket” – Megnyílt az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár

„Nem találunk szavakat” – többek közt ez az idézet is olvasható az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárban, amelyet tegnap délután, a magyar kultúra napja alkalmából avattak fel. A megnyitón Esterházy könyvei, szövegei és a neki szóló dedikációk voltak a fókuszban. Prőhle Gergely arról beszélt, milyen szellemi környezetbe érkeztek meg a könyvek, Fekete Péter a könyvtár személyességét, intimitását emelte ki, Kemény István a könyvekben található ravasz, vicces, botrányos ajánlásokról beszélt, Fabiny Tamás pedig személyes emlékeket, gondolatokat osztott meg, majd megáldotta a könyvtárat.

Fotók: Valuska Gábor

Forgách Kinga | 2022. január 22. |

-

„Az igehirdetésnek nagyon különböző formái vannak. Igehirdetés az is, amikor egy épületet használunk, igehirdetés az is, amikor azon gondolkodunk, hogy egy olyan épületben mi minden legyen, amit az egyház használ, és igehirdetés az is, amikor Esterházy Péter és Gitta könyvtárát ebben a helyiségben elhelyezzük” – mondta Prőhle Gergely tegnap az Magyarországi Evangélikus Egyház Szentkirályi utcai székházában, ahol a magyar kultúra napja alkalmából felavatták az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárat. Az országos felügyelő úgy mutatta be az új könyvtárat, mint ami fontos találkozási pont lesz a jövőben.

-

Esterházy Péter születésének 70. évfordulóján jelentette be a család, hogy az evangélikus egyháznak adományozzák az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárat, amely négyszáz folyóméternyi könyvből, megközelítőleg 12 ezer kötetből áll.  A könyvtárat az Evangélikus Országos Gyűjtemény gondjaira bízták, ahol aztán el is kezdték a könyvek feldolgozását, valamint az új könyvtár terének megtervezését és kialakítását. A gyűjtemény végleges helyét a Magyarországi Evangélikus Egyház székházában alakították ki, ahol tegnap avatták fel az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárat. Cikkünk a könyvtárról ITT.

-

Prőhle mesélt arról a szellemi környezetről is, amibe az Esterházy-könyvek kerültek: a Francsek Imre építész tervei alapján 1906-ban elkészült épületrészről, az udvaron álló Luther-szoborról és az előtte fekvő járólapról, amelyen – megelőlegezve a könyvtár a létrejöttét – Luther mellett egy Esterházy-idézet is helyet kapott, a Podmaniczky-Degenfeld különgyűjteményről és a Balassa-kódexről, amelyet szintén az Evangélikus Országos Gyűjteményben őriznek. Elmondta, hogy a könyvtár avatását a magyar kultúra napjához, a Himnusz születésnapjához kapcsolódva tűzték ki, hiszen egy nagy magyar író hagyatéka helyeződik el most. 

Kincsek az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárból
Kincsek az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárból

Milyen könyvtára volt Esterházy Péternek? Vajon felfedezhető-e kapcsolat az írásaiban rejlő sűrű intertextuális háló és az általa birtokolt, forgatott könyvek között? Milyen magyar és világirodalmi kötetek sorakoztak a polcán, és milyen írók dedikálták neki a könyveiket? Ennek jártunk utána.

Tovább olvasok

-

Fekete Péter kulturáért felelős államtitkár azzal kezdte a beszédét, hogy minden könyvtár egyfajta szentély, elmúlt korok szöveges lenyomata. Egy személyes könyvtár azonban mindig intim dolog, megmutatja, hogy valaki milyen könyveket raktározott el, és milyen könyveket kapott ajándékba. Ha egy közkönyvtár olyan, mint egy köztemplom, akkor a magánkönyvtár olyan, mint egy házi oltár, utóbbiba idegenek ritkán léphetnek be. Egy magánkönyvtár került most a köz elé – folytatta a gondolatmenetet, hozzátéve, hogy most mi is kézbe vehetjük a könyveket, megnézhetjük, miről árulkodnak. Beszélt arról is, hogy bár Esterházy Péter megosztó személyiség volt, az vitathatatlan, hogy évtizedeken keresztül középpontja volt a magyar irodalomnak, ahogy az is, hogy szenvedélyes olvasó és nagy könyvtárépítő is volt: négyszáz doboznyi, több mint tizenkétezer könyve volt. A bennük található emléknyomok – például a Szabó Magdától, Temesi Ferenctől vagy Csoóri Sándortól származó dedikációk – szerinte árnyalhatják az eddigi ismereteinket az íróról. Végezetül egy focilabdát vett elő és mutatott meg a közönségnek, amelyet 2016-ban, Esterházy Péter halálakor helyezett el valaki a Petőfi Irodalmi Múzeum előtt, ahol gyertyagyújtással emlékeztek az íróra, és amelyet a múzeum dolgozói megőriztek.

-

Kronológia
  • 2019. október 29. – Az Esterházy család a Magyarországi Evangélikus Egyháznak ajándékozza az EPG Könyvtárat
  • 2020. február 8. – Az EPG Könyvtár becsomagolása és átszállítása az Északi Evangélikus Egyházkerület székházába
  • 2020. április 14. – Esterházy Péter 70 éves születésnapján a MEE hivatalosan bejelenti az ajándékozást
  • 2020. június 15. – Megkezdődött az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár anyagának feldolgozása
  • 2020. június 16. – Megjelent az Olvasókhoz szóló felhívás
  • 2020. július 31. - Az EPG Könyvtár több mint 1.700 kötete megtekinthető már az adatbázisban
  • 2021. március 15. – Az EPG Könyvtár mintegy 8.000 kötete bekerült már a könyvtári adatbázisba
  • 2021. június 22. – Elkészült Esterházy Péter műveinek jegyzéke
  • 2021. június 23. – Elkezdődött az EPG Könyvtárterem építése
  • 2021. július 31. – Befejeződött az EPG Könyvtár katalogizálása
  • 2021. október 4. – Felépült az EPG Könyvtár az Üllői út 24-ben
  • 2022. január 21. – Az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár avatása

-

A kortárs írókat Kemény István képviselte a könyvtár avatásán, aki először nem Esterházy Péterről, hanem saját édesapjáról mesélt, aki az 1956-os forradalom idején fiatal medikusként a Szentkirályi utca és az Üllői út sarkán menekült meg egy golyózáportól. „Kedves közönség, így kerültem én ide” – mondta az író, akinek apját éppen annak az intézménynek a falai mentették meg annak idején, ahová most az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár került. „A káoszelméletek sejtelmes pillangója" idelenn a sarkon „lebbentette meg ártatlan szárnyait” – idézte Esterházyt, majd hozzátette, hogy ha most egy másik író állna a helyén, ez az avató akkor is megtörténne, ez a könyvtár akkor is megnyílna. Beszélt arról is, hogy nem emlékszik, volt-e ő annak idején vendég Esterházyéknál, látta-e ő a könyveket ott, eredeti élőhelyükön, Esterházy Péter és Gitta otthonában. Arra emlékszik csak, hogy mikor nem volt ott – idézte fel az esetet, amikor egyszer ajánlást kért Esterházytól, de az író azt a kertkapuban adta oda, mondván, nem hívja be kávéra, mert már elkezdett dolgozni. „Vendégszöveg az voltam egyszer, itt vagyok mögöttem a polcon” – mondta viccelődve. Kemény beszélt a friss könyvespolcok szagáról és arról is, hogy a könyvek most új életre keltek, megfiatalodtak, újrakezdték. Hogy a könyvespolc táj, ennyi könyvespolc egy teremben távoli hegyvidék, és most kaptunk egy új ismeretlen hegységet. Amiben hol ravasz, vicces, botrányos dedikációkat találunk, hol egy-egy lapok között felejtett levelet, hol pedig alkalmi könyvjelzőket. Azt mondta, valami méltót, valami nagyszerűt kéne csinálni itt a könyvtárban, ha lesznek középiskolai órák, a gimnazisták életet hoznak majd ide, és az élet méltó. „Talán még akkor is lesznek itt fiatalok, amikor otthon már nem is lesznek úgynevezett könyvek. De itt majd láthatnak. Esterházy Péter túl fogja élni a könyveket” – mondta. Kemény István végül elképzelte, milyen lenne ott aludni, Esterházy Péter és Gitta könyvei között. Méltó dolog lenne egy díj – mondta – íróknak vagy akár más művészeknek, gondolkodóknak. Ez a díj, vagy kitüntetés nem pénzzel járna, hanem egy ággyal, amit beállítanak középre a könyvtárba, természetesen egy olvasólámpával együtt – tette hozzá.

„Esterházy mindenfajta olvasó volt”
„Esterházy mindenfajta olvasó volt” – Hamarosan megnyit az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár

A remények szerint már 2022 januárjában meg is nyílhat az Esterházy Péter és Gitta könyvtár a Magyarországi Evangélikus Egyház székházában. Tegnap este a Gyűjteményi esték keretében egy beharangozó beszélgetéssel mutatták be az új teret. 

Tovább olvasok

-

Az avatás végén Fabiny Tamás elnök-püspök áldotta meg az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárat, aki videón jelentkezett be. Ő felidézte Esterházy Péterrel való levélváltásait, beszélt az író és az egyház viszonyáról és arról, hogy Esterházytól sokat tanulhatunk, például a kérdezés bátorságáról. Végezetül – ahogy ő fogalmazott – a magyar irodalom egyik legszebb imádságát idézte az Egyszerű történet vessző száz oldal - a Márk-változatból: „Gyáva a szívem. Az imák az Égben összeérnek. Uram. Valahogy már késő. Nem tudom rád bízni magam. Noha nem akarom csüggedten tudomásul venni - se magamat, se a bűnösségemet, se téged. De be se akarok csapni senkit. Legföljebb téged. Az ima a szív emlékezetének gyakori ébresztgetése. Gyakrabban kell emlékezni Istenre, mint ahogyan lélegzetet veszünk. Irgalom Atyja, ne hagyj el. Hogyan tovább? Erre várok tőled választ, mert ez az én kérdésem. Úgy szoktál válaszolni, hogy nem válaszolsz. Szépen tudsz hallgatni, Uram. Ha kérdezlek, hallgatsz, és ha már nincs több kérdés, az lesz az igazi válasz. Mégis most azt kérdem, mi végre. Ki vagy Te, Uram, és ki vagyok én? Tudom, rossz kérdés. Engedj látnom. Árva szívem holt erét töltsd meg, égi Jóság.”

-

Érdekességek az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárról
  • A kortárs magyar irodalom van legnagyobb számban jelen a könyvtárban, ezek főként ajándékozás révén kerülhettek Esterházy Péter tulajdonába, az ajánlások alapján ez jól követhető.
  •         Rengeteg verseskötet van a gyűjteményben, főként magyar költészetből van sok, kortárs és régi költőktől egyaránt vannak kötetek. Megtaláljuk többek közt Ágh István, Arany János, Faludy György, Byron, Rilke, Can Togay, Apollinaire vagy Rimbaud egyes köteteit is.
  •         A kortárs német szerzőktől rengeteg könyv van, ezekben kevesebb a dedikáció, így valószínűleg inkább vásárlás útján kerülhettek a család tulajdonába. Olyan szerzők könyveit találjuk meg például, mint Peter Handke, Ilma Rakusa vagy Ingo Schulze.
  •         Akadnak régebbi könyvek is, amelyek valószínűleg örökség útján kerülhettek a könyvtárba, ezek főként Esterházy Gitta családjától származnak. De találkoztak olyan kötetekkel is, amelyek az Esterházy család örökségéhez tartoznak. Itt elsősorban herceg Esterházy Pált, a Harmonia Caelestis szerzőjét kell megemlíteni, aki kifinomult ízlésű gyűjtő volt. Találtak olyan kötetet is, amelyet a nagyapának, Esterházy Móricnak dedikáltak, valamint Esterházy Mátyásnak is több könyve ott van a gyűjteményben, ezek főként tiszteletpéldányok, amelyeket olyan szerzők küldtek, akiknek műveit, cikkeit ő fordította. Akadt több olyan, ex librisszel ellátott könyv is, ami egy bizonyos Gróf Csáky Irma könyvtárából származik. Valószínűleg családi kapcsolat volt a két grófi család között.
  •         Van ötdoboznyi teológiai kötet is, valamint filozófiai témájú könyvből is sok található. Például Ludwig Wittgenstein és Jacques Derrida könyvei megvoltak Esterházyék könyvtárában.
  •         Négydoboznyi irodalmi folyóirat is az EPG Könyvtárhoz került. Ezek közt akadnak német és osztrák folyóiratok is (Manuskripte, Literaturen). Emellett megtaláljuk még a Kalligram, az Ex Symposion és a Vigilia jó pár példányát, valamint néhány Pannonhalmi Szemlét, Szépirodalmi Figyelőt és Praet is.
  •         Esterházy Péter gyűjtötte azokat a könyveket, amelyek az őseiről szóltak. Különösen Esterházy „Fényes” Miklósról volt sok könyve. Emellett Haydnról is vagy tíz-tizenkét monográfiája volt. És több olyan ausztriai útikönyvet is találtak, amelyekben szó esett a kismartoni Esterházy-kastélyról.
  •         A dobozokban ráakadtak egy olyan bibliára is, amelynek a címoldala hiányzott, a kötése szétesett. Valószínűleg sokat forgathatták.

-

A könyvtár hétfőtől egyeztetett időpontban látogatható. Az avatás visszanézhető itt

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

„Esterházy mindenfajta olvasó volt”

A remények szerint már 2022 januárjában meg is nyílhat az Esterházy Péter és Gitta könyvtár a Magyarországi Evangélikus Egyház székházában. Tegnap este a Gyűjteményi esték keretében egy beharangozó beszélgetéssel mutatták be az új teret. 

...
Hírek

Beköltöztek a könyvek az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárba

A könyvek zöme már beköltözött az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárba - adta hírül az Evangélikus Országos Gyűjtemény a Facebook-oldalán.

...
Nagy

Kincsek az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárból

Milyen könyvtára volt Esterházy Péternek? Vajon felfedezhető-e kapcsolat az írásaiban rejlő sűrű intertextuális háló és az általa birtokolt, forgatott könyvek között? Milyen magyar és világirodalmi kötetek sorakoztak a polcán, és milyen írók dedikálták neki a könyveiket? Ennek jártunk utána.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

...

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Kovács ikrek regényében az élők gürcölnek, a holtak mulatnak – Olvass bele!

Tovább vinni az évtizedek óta épített családi gazdaságot, vagy meglépni előle? Többek közt erről szól a Kovács ikrek különleges humorú, mágikus realista családregénye. Olvass bele a Lesz majd minden című könyvbe!

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.