A témáról Craig Unger újságíró írt könyvet (a House of Trump, House of Putin szerzője), aki Jurij Svecen kívül több más forrást is megszólaltatott a kötetében, bár a kulcsfigura egyértelműen a 67 éves ex-ügynök. A volt KGB-s mellett CIA-sekkel, FBI-osokkal, ügyészekkel is beszélgetett a botránykönyvben, amely a napokban jelent meg és jelentős visszhangja volt az egész világon.
Unger könyve szerint a KGB azután kezdett érdeklődést mutatni Donald Trump iránt, amikor először megházasodott, és feleségül vette a Csehszlovákiából származó Ivanát. Ezután kezdték megfigyelni őt. Három évvel később történt Trump első nagy ingatlanbiznisze, az újonnan szerzett hoteljébe pedig már egy orosz származású üzletembertől, Szemjon Kiszlintől vásárolta meg a televíziókat, 200 olyan készüléket, amelyeken a szovjet adást is lehetett nézni. Trump először 1987-ben járt Moszkvában, valamint Szentpéterváron. Svec szerint a KGB ügynökei akkor már javában hízelegtek neki, és erősen sugallták, hogy foglalkoznia kellene politikával. Ekkor már jó ideje megfigyelték őt, a személyiségét pedig pont megfelelőnek találták, ahhoz, hogy befolyásolni lehessen. Egy évvel később Trump már interjúkban utalgatott rá, hogy indulna az amerikai elnökválasztáson, bár akkor még nem tette.
Hogy Trump valamilyen formában orosz befolyás alatt állhat, az már elnöksége alatt is többször felmerült: Oroszország beavatkozott a 2016-os amerikai választásokba, hogy segítsen Trump megválasztásában, és állítólag a kampány alatt több társa is kommunikált az orosz hírszerzéssel. Többek közt ezért is ütött most nagyot Craig Unger könyve, ami egészen részletesen tárja fel Trump és a KGB viszonyát.
Forrás: Guardian