Egy új könyv szerint Donald Trumpot a KGB nevelgette

Megdöbbentő teóriával állt elő egy korábbi orosz ügynök, Jurij Svec (Yuri Shvets) Donald Trumppal kapcsolatban: egy új könyvben, amelynek címe  American Kompromat,  nem kevesebbet állít, mint hogy Trumpot négy évtizeden át nevelgette a KGB, és teljesen az oroszok befolyása alatt állt.

fk | 2021. február 02. |

A témáról Craig Unger újságíró írt könyvet (a House of Trump, House of Putin szerzője), aki Jurij Svecen kívül több más forrást is megszólaltatott a kötetében, bár a kulcsfigura egyértelműen a 67 éves ex-ügynök. A volt KGB-s mellett CIA-sekkel, FBI-osokkal, ügyészekkel is beszélgetett a botránykönyvben, amely a napokban jelent meg és jelentős visszhangja volt az egész világon.

Unger könyve szerint a KGB azután kezdett érdeklődést mutatni Donald Trump iránt, amikor először megházasodott, és feleségül vette a Csehszlovákiából származó Ivanát. Ezután kezdték megfigyelni őt. Három évvel később történt Trump első nagy ingatlanbiznisze, az újonnan szerzett hoteljébe pedig már egy orosz származású üzletembertől, Szemjon Kiszlintől vásárolta meg a televíziókat, 200 olyan készüléket, amelyeken a szovjet adást is lehetett nézni. Trump először 1987-ben járt Moszkvában, valamint Szentpéterváron. Svec szerint a KGB ügynökei akkor már javában hízelegtek neki, és erősen sugallták, hogy foglalkoznia kellene politikával. Ekkor már jó ideje megfigyelték őt, a személyiségét pedig pont megfelelőnek találták, ahhoz, hogy befolyásolni lehessen. Egy évvel később Trump már interjúkban utalgatott rá, hogy indulna az amerikai elnökválasztáson, bár akkor még nem tette.

Hogy Trump valamilyen formában orosz befolyás alatt állhat, az már elnöksége alatt is többször felmerült: Oroszország beavatkozott a 2016-os amerikai választásokba, hogy segítsen Trump megválasztásában, és állítólag a kampány alatt több társa is kommunikált az orosz hírszerzéssel. Többek közt ezért is ütött most nagyot Craig Unger könyve, ami egészen részletesen tárja fel Trump és a KGB viszonyát.

Forrás: Guardian

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Egy sebezhető Amerika képével vitte el a showt a 22 éves költő az elnöki beiktatáson

A 22 éves Amanda Gorman tegnap felolvasta The Hill We Climb című versét, amitől kis túlzással felrobbant az internet. Megmutatjuk!

...
Nagy

5+1 filmajánló az amerikai elnökválasztáshoz

Amerika választ, úgyhogy mi is választottunk 5+1 filmet nektek az amerikai politika tárgykörében.

...
Nagy

Hét könyv, ami megmutatja, miért fontos az amerikai elnökválasztás

Ma tartják az Egyesült Államokban az elnökválasztást: Joe Biden és Donald Trump küzd meg ma az elnöki címért. Olyan könyveket ajánlunk, amelyek segítségével jobban megérthetjük, mi is zajlik a Fehér Házban, és mit jelent amerikai elnöknek lenni.

...
Nagy

Petri György rögeszmésen különbözni akart, radikálisan autonóm személyiség volt

A Kertész Imre Intézetben mutatták be hétfő délután a Petri György különbözése című interjúkötetet, mely egy harminc évvel ezelőtt készült beszélgetéssorozat szerkesztett változata. A teljes terjedelmében eddig még nem publikált sorozatban a beszélgetőtárs Tasi József irodalomtörténész volt, aki 1993 novembere és 1994 februárja között kérdezte a költőt gyerekkorról, szerelemről, költészetről, filozófiáról és politikáról. 

Szerzőink

...
Vass Norbert

A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat

...
Sándor Anna

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

...
Kolozsi Orsolya

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Polc

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

...

Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében

...

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

...

Elveszve, mégis megtartva – Tompa Andrea új regényében a történelem fehér foltokkal büntet

...
A hét könyve
Kritika
A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat
...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.