A magyar James Bond - Hartai Imre titkos élete címmel jelent meg a Telexen Dezső András oknyomozó újságíró legújabb, terjedelmes cikke, mely e-könyv formátumban is letölthető. A Pulitzer-emlékdíjas újságíró az egy kisebb regény terjedelmével vetekedő szövegben
Hartai Imrének állít emléket, az ő „kivételes és fordulatokkal teli” történetének ered a nyomába.
Az írás két magyar férfi (Dunajszky Gábor és Oláh István) elrablásával és kiszabadításával indul, 1998-ban járunk Csecsenföldön, de a hangsúly nem a Magyar Ökomenikus Szeretetszolgálat két dolgozóján lesz (bár a cikk bevezetője az ő fogvatartásuk kegyetlen körülményeit is részletesen bemutatja), hanem azon a férfin, aki lehetővé teszi a szabadulásukat, az első, akivel 275 napos fogságuk után beszélhetnek, Hartai Imre.
Hartai Imre alakja
A Dezső által magyar James Bondnak nevezett férfi 1960-ban született Kaposváron, átlagos családban nőtt fel, de mindig is különc volt, jó fizikumú, sportos és okos is. 1984-ben repülőgépmérnök és pilóta lett, családot alapított, de a honvédségénél induló pilótakarrierjének egy rutinszerű orvosi vizsgálaton felfedezett halláskárosodás miatt hamar vége szakadt.
Hartai ekkor a katonai hírszerzéshez csatlakozott, majd Moszkvában elvégezte a hírszerző akadémiát, pályáját éppen a rendszerváltás idején kezdte a Katonai Felderítő Hivatal állományának tagjaként. Dezső András cikke ennek a több nyelven beszélő hírszerzőnek az életét dolgozza fel nagyjából 90 oldalon, egészen a férfi 2020-ban bekövetkezett haláláig.
Izgalmas fordulatok, veszélyes küldetések, egy intelligens, szenvedélyes, őrült nőcsábász életútja,
a háttérben pedig a rendszerváltás körüli és az azt követő évek politikai, titkoszolgálati szövedéke. (A cikket e-könyv formátumban ITT lehet letölteni.)
Dezső András és a titkosszolgálatok világa
A Maffiózók mackónadrágban és a Magyar kóla (bele is olvashatsz) című kötetek szerzője korábban is foglalkozott már a titkosszolgálatokkal, Fedősztori című könyvében ugyanis a hazai titkosszolgálatok és a Magyarországon is aktív külföldi titkosszolgálatok világába vezette be olvasóit.
A kötet, mely a hét könyve is volt nálunk, a titkosszolgálatok valóságát mutatja be példákon keresztül, történeti hűséggel, apró részletekbe menően, olvasmányosan. A könyvben szerepel történet a Sakálról, KGBéláról, Dezső nagy újságírói sztorijáról, a 2018-as Migration Aid-botrányról vagy a Pegasus-ügyről, és persze a hidegháborús időszakról, a rendszerváltásról is szó esik.
A Nagyfőnök
Dezső András legutóbbi, Nagyfőnök című könyvében bemutatja az azóta életfogytiglanra ítélt Portik Tamás bűnözői pályáját az indulástól a bukásig, miközben érzékletesen szemlélteti a kilencvenes évek alvilágának működését is. A sikerlistákat is sokáig ostromló kötetéről recenziónkban a következőket írtuk:
„(...) a magyar maffia történetét a nyolcvanas évektől a 2010-es évek elejéig mutatja be úgy, hogy érthetővé teszi azt a sűrű szövedéket is, amiben az elharapódzó bűnözés összefonódik a vadkapitalitalizmusban tobzódó, szinte a teljes magyarországi lakosságnak nagy csalódást okozó kilencvenes évek társadalmi, politikai és gazdasági valóságával”.
A könyvről a 2023-as Margón beszélgettünk is a szerzővel, a teljes beszélgetést itt meg is hallgathatod.
Forrás: Telex
Nyitókép: Valuska Gábor