David Szalay magyar származású, kanadai születésű, Londonban élő író nemrég az új könyvéről, magyarországi kötődéseiről és az írásról is beszélt egy Guardiannek adott interjúban. Ebben pedig arra is kitért, hogy miért maradt Magyarországon 10 évig. A beszélgetés apropóját Szalay új könyvének megjelenése, a Flesh című adta.
Korábban a Minden, ami férfi című regényével felkerült a Man Booker-díj shortlistjére (interjú itt), számos regénye jelent már meg angolul. Magyarul Az ártatlanság (kritika itt) című könyve is olvasható, a szerző megfordult már a Margón és a Pestext fesztiválon is.
Hol van az otthon?
Szalay új könyve nagyon is személyes indítattásból készült, de nincs benne önéletrajzi szál. A Flesh főszereplője egy kamasz, aki a magyarországi lakótelepről egyenesen Londonba jut, és szembesül azzal, milyen nehéz is a bevándorlók élete.
Az interjúban az író megjegyezte, hogy sem Magyarországon, sem Angliában nem érezte magát sosem otthon. A több évtizedes londoni élet és a magyar vezetéknév miatt viszont mégis kötődik mindkét helyhez.
Magyarországon egyszerre vagyok idegen és helyi. Magyar felmenőim vannak, de nem beszélek jól magyarul. Ez a szürke zóna érdekel igazán”
– fogalmazott.
Hol könnyebb megélni?
Az interjú egyik legérdekesebb része, amikor a szerző arról beszélt, hogy melyik országban tudott könnyebben megélni az akkor valóban szűkös jövedelméből.
Felidézte, hogy 10 évig Magyarországon élt, pedig csak néhány hónapos ittlétet tervezett 2009-ben, amikor az apja szülőhelyére költözött. Maradásának egyik oka az volt, hogy itt meg tudott élni abból a pénzből, amit az írással keresett. Londonban és Angliában ez nem lett volna így.
(Guardian)