Egy arisztokrata koronaőr és főispán, bizonyos Szlávy József mindössze 15 hónapos miniszterelnöksége alatt egyesült Pest és Buda 1873. november 17-én. A jövőre 150 éves főváros születésének alkalmából mától kétéves ünnep- és programsorozat indul.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere Ungváry Krisztián történészt idézve kiemelte, hogy Budapest Európa legtöbbször ostromlott fővárosa, összesen 16-szor támadták, és támadás alatt van ma is. Ennek ellenére
kreatív és a nemzetet egységesítő programsorozattal készülnek.
Ráadásul a Lánchíd felújítása is elkészül, ez a híd pedig Karácsony szerint a város és az összetartozás legszebb szimbóluma. Elkészül egy rózsakert is a Gellérthegyen, aminek 3200 rózsatöve az összes magyarországi települést szimbolizálja majd, mindegyiknek lesz sajátja. Ez a kert a főpolgármester szerint a zöld politikát és hazai rózsakertek hagyományát egyszerre jeleníti majd meg.
Az évforduló meghatározó kulturális projektje a Budapest Nagyregény, ami a Könyvfőváros program keretében valósul meg a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárral és a Budapest Branddel együtt. A Budapest Nagyregény közös alkotásra hív, hiszen mindenkinek van egy, a városhoz kapcsolódó története. Ezeket 2023. január 31-ig online lehet beküldeni a Budapest Könyvfőváros oldalán, a szervezők egy maximum 4000 karakter hosszú, valamelyik kerület, városrész tereihez, épületeihez, személyiségeihez vagy eseményeihez jól beazonosíthatóan kapcsolódó történetet várnak.
A beérkezett szövegek 23 kortárs író számára szolgálnak majd inspirációul, hogy megírják az egyes kerületek fejezeteiből álló Budapest Nagyregényt.
A résztvevő írók között találjuk például Cserna-Szabó Andrást, Dragomán Györgyöt, Mán-Várhegyi Rékát és Tompa Andreát is.
A Fővárosi Önkormányzat szervezésében, valamint a civileket és külső szereplőket összefogó, Nyáry Krisztián vezette tanácsadó testület koordinálásban számos program várható a következő két év során. Többek között:
- Budapest Főváros Levéltára időgépe a múlt pillanataiba utaztat szerte a városban;
- a közművek fesztiválja keretében a főváros ünnepli azokat a sokszor láthatatlan embereket, akik hozzájárulnak ahhoz, hogy működjön a fűtés, a vízellátás vagy a szemétszállítás;
- elkészül Budapest tortája, ami a Pesthez (pl. csokoládé, gránátalma, pisztácia, narancs), Budához (szőlő, mandula, dió) és Óbudához (vanília, rózsa, ibolya, ánizs) kapcsolódó, már az egyesüléskor használt cukrászalapanyagok felhaszálásával készül el;
- a Mit kívánsz Budapest? 12 budapesti lakost ajándékoz meg egy a városhoz kapcsolódó élménnyel. Havonta egy, az adott hónapban éppen a születésnapját ünneplő városlakó különleges kívánságát teljesítik.
Budapest 149. születésnapját november 17-18-án ünneplik egy minifesztivál keretében. Erről további információt itt találsz.