Gyönyörű romlásom címmel jelent meg Bruck Edith, a magyar származású, Olaszországban élő szerző új regénye. Az író-költőt Az elveszett kenyér című könyve tette igazán ismertté, aminek 2021-ben komoly visszhangja volt. Többek között elnyerte érte a Viareggio-Repaci irodalmi díjat, és egy másik tekintélyes díjra is jelölték. Két éve pedig életműdíjjal is jutalmazták, sőt egyszer még Ferenc pápa is felkereste.
A Gyönyörű romlásom eredetileg olasz nyelven jelent meg 1979-ben, a fő témája pedig a nők kiszolgáltatott helyzete a társadalomban.
Nina, a történet főszereplője, teljesen ki van szolgáltatva férjének. Bár szép, okos és karrierjében elismert nőről van szó, nem szívesen hagyja el a lakását, nehogy lemaradjon a napok óta nem jelentkező férj telefonhívásáról. A férfi nélkül jelentéktelennek érzi magát.
A hetvenes évek Olaszországában járunk, ami egyszerre önfeledt és elnyomó, de mégsem érződik távolinak, hiszen a téma ma is égetően fontos.
Egy túlélő írásai
Bruck egy tiszántúli szegény családban született, viszont Auschwitz elől menekülve végül 1954-ben Olaszországban telepedett le, és olasz nyelven kezdett el írni.
Magyarul sosem írtam volna le, amit írok. Az olasz nyelv nekem szabadság, mert nagyon sok magyar szóra emlékszem, ami nagyon fájdalmas”
– mesélte egy 2023-as interjúban. Az életéről ekkor film is készült.
Magyarul eddig hat regénye jelent meg, Ki téged így szeret című könyve igazán népszerű lett, általában úgy hivatkoznak rá, hogy az „életben maradt Anne Frank naplója”. Regényeinek alaptémái a női sorsok, a 20. századi társadalom és a holokauszt eseményei.
Fotó: Youtube