Ahogy mi is beszámoltunk róla, múlt héten leállította az új Philip Roth: The Biography forgalmazását az amerikai WW Norton kiadó, miután a szerzőjét, Blake Baileyt több volt tanítványa is szexuális zaklatással és visszaéléssel vádolta meg. A Guardian most azt írja, a WW Norton végleg törölte kínálatából a könyvet. A Baileynek szánt előleget pedig olyan szervezeteknek ajánlák fel, amelyek a szexuális zaklatás és erőszak ellen küzdenek. A WW Norton azt is közölte, hogy Bailey szabadon kereshet más kiadót a könyvének, ha szeretne.
A döntés horderejét az is növeli, hogy a Philip Roth: The Biography az idei tavasz egyik legrégebben várt megjelenése lett volna. A tapasztalt életrajzírót maga Roth választotta ki a feladatra még 2012-ben, a kötet pedig már a megjelenése előtt pozitív kritikákat kapott, és nagy érdeklődés övezte azokat az állításait is, amelyek szerint Roth-ra nézve nem túl hízelgő, ahogy a nőkkel bánt. A várható érdeklődés miatt a kiadó már ki is nyomott belőle 50 ezer példányt.
A zaklatási botrányt a New York Times robbantotta múlt héten, mikor arról írt, hogy több nő is azzal vádolja Baileyt, hogy mikor a kilencvenes években egy New Orleans-i iskolában tanította őket, a tanárukként helytelenül közeledett hozzájuk és szexuális kapcsolatot is kezdeményezett velük. Két egykori tanuló és egy könyvkiadásban vezetőként dolgozó nő is azt állítja, hogy Bailey erőszakot követett el ellenük. Ennek hatására az irodalmi ügynöksége azonnal megvált a szerzőtől, a Norton pedig akkor még átmenetileg leállította a forgalmazást.
A Norton továbbá elismerte, hogy 2018-ban egy nevét elhallgató nő lépett velük kapcsolatba, és azt állította, Bailey három évvel azelőtt zaklatta. A kiadó nem válaszolt az e-mailre, hanem továbbította azt Baileynek. A Bloomsbury marketinges és saleses alelnöke, Valentina Rice múlt héten a nyilvánosság elé állt, és a New York Timesnak elmondta, hogy ő írta az e-mailt, majd az állításait az AP hírügynökségnek is megerősítette.
Bailey tagadja a vádakat, az ügyvédje pedig azt mondta a sajtónak, hogy Európában a könyvet továbbra is forgalmazzák. A kiadó szerinte drasztikus és egyoldalú döntést hozott anélkül, hogy vizsgálatot indított volna, vagy lehetőséget adott volna Baileynek, hogy cáfolja a vádakat.
Nem ért egyet a kiadó döntésével a PEN America vezetője, Suzanne Nossel sem, aki szerint ez aggasztó precedenst teremt. Szerinte ez alapján könyvek ezreit kellene betiltani, mert nőgyűlölő vagy bigott szerzők írták őket.