Bereményi Vadnai Bébijének látszólag egy nő a főszereplője, valójában a város [Budapesti nők]

Bereményi Vadnai Bébijének látszólag egy nő a főszereplője, valójában a város [Budapesti nők]

Alapvetően két idősíkon játszódik Bereményi Géza 2013-as regénye, a Vadnai Bébi (nem mellesleg a megjelenés évében a legjobb könyveket összegző listánkra is felkerült), amely a mondén negyvenes és a kádári hetvenes évek között adogatja ide-oda az olvasót. Van benne nyomozás, egy mindent elsöprő gyűlöletszerelem, némi árulás, sok-sok írás, mindezek középpontjában pedig egy nő áll, akit valójában senki sem ismer, meg egy város, amit látszólag sokan. A Budapesti nők című olvasókör áprilisi olvasmánya a Vadnai Bébi lesz a Tompa17-ben.

Könyves Magazin | 2024. április 18. |
Bereményi Géza
Vadnai Bébi
Magvető, 2013
-

Utcák és terek, gangok és kapualjak, kávézók és kocsmák, albérletek és polgári nappalik – ezernyi helyszíne van Bereményi Géza 2013-as regényének, holott valójában egyetlenegy: Budapest. Itt él a negyvenes években a Vadnai Bébiként elhíresült Éva, egy igazi femme fatale, akinek lábai előtt hever a fél város, de ő csak egyetlen férfit akar, és az sem érdekli, ha közben a történelem felemészt körülötte mindent, ami számít. A hetvenes években már az ő történetét próbálja kibogozni a reményteljes fiatal írónak számító Dobrovics, aki egyszerre lojális és hűtlen, és az alkotás mellett arra is szakít időt, hogy nyomozni kezdjen egy apa után.

„A hetvenes évek világa mellett Vadnai Bébi visszaemlékezéseiből szépen felépül a negyvenes évek is: mi a különbség a két kor között? Mi az egyén viszonya a háborúhoz és a békéhez? A béke persze kommunista béke, nem valódi, mert nyomozók jönnek, nyomozók mennek. A negyvenes évekre a háború nyomasztó, fullasztó légköre a jellemző, a hetvenes évekére a gyanakodás, a titokzatoskodás” – írtuk annak idején kritikánkban. A regény megjelenését követő évben az érdeklődők a regény fontosabb helyszíneit is végigjárhatták egy margós sétán, erről szóló beszámolónkat ITT olvashatjátok.

Budapesti nők olvasókörben egy-egy klasszikus vagy kortárs művön keresztül vizsgáljuk meg a nők és a főváros kapcsolatát.

Kik voltak azok a nők, akik rajta hagyták kéznyomukat a városon? Melyek a tipikus női terek, milyen szabályok voltak sokáig érvényesek a nőkre, és hogyan próbálták az évek folyamán ezeket a szabályrendszereket szétfeszíteni, lazítani? Kik voltak a mindennapi élet láthatatlan mozgatói, meghatározó női művészei, alkotói, a város valós és fiktív femme fatale-jai, és nagyon is látható hősei? Beszélhetünk-e nők közötti szolidaritásról az elmúlt 150 év történelmi és társadalmi változásainak tükrében? Ilyen és ehhez hasonló kérdések is szóba kerülnek a Budapesti nők című olvasókörben, ahol a következő hónapban mindig más könyvvel merülünk alá a város és a benne élő nők történetében.

-

Az olvasókört vezeti: Ruff Orsolya és Szeder Kata.

A áprilisi olvasókör témája Bereményi Géza Vadnai Bébi című regénye lesz a Tompa17-ben.

Mikor? 2024. április 23. 18.30-tól.

Hol? Tompa 17 (1094 Budapest, Tompa u. 17/a)

A részvétel ingyenes.

Az esemény Facebook linkje ITT található.

A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósul meg. 

Nyitókép: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Tóth Krisztina Akváriumában hogyan préselődnek bele saját sorsukba az emberek? [Budapesti nők]

Tóth Krisztina első regénye, a 2013-as megjelenésű Akvárium lesz a Budapesti nők című olvasókör márciusi olvasmánya a Tompa17-ben.

...

Mit árul el Szabó Magdáról a „nagy gyónásként” emlegetett Az ajtó? [Budapesti nők]

Mit tud Az ajtó több mint 35 évvel a megjelenése után, mit árul el a női szerepekről, és mi fejthető meg belőle a Kádár-kori Magyarország viszonyairól? Szabó Magda regénye lesz a Budapesti nők februári olvasmánya.

...

Milyen volt az igazi Édes Annák élete?

Budapesti nők címmel új olvasókör indul a Tompa17-ben. Az első olvasmány Kosztolányi Dezső egyik leghíresebb regénye, az Édes Anna lesz.

Kiemeltek
...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

...

Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Mindenki autofikciót akar írni, erre Závada Péter mit csinál? Új kötetében mindent ráfog az Éngépre, ami megírja a verseit. 

...

Egy nőstény bálna szemében ősi igazságok rejlenek - Olvass bele Christoph Ransmayr lírai kötetébe!

Egy csapat elindul a tengeren, hogy meglessék az alvó bálnákat. Viszont egy játékos bálnaborjúra és bölcs anyjára bukkanak, akinek egyetlen pillantása is elég, hogy mindent megváltoztasson. 

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám mesélt nekünk angliai élményeiről, a Covid-időszakról, de szó esett politikáról is.

Hírek
...

Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről

...

Szeretnéd jobban érteni Csehovot? Tompa Andrea izgalmas lexikonnal segít

...

Még idén megjelenik a friss Pulitzer-díjas James magyar fordítása

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

...

Inkább hagyományos könyvet vagy e-bookot olvasnak a magyarok? Felmérés készült

...

Megjelent Margaret Atwood új könyve: Elveszve a rengetegben