A kezet formázó bronzlapra a vaskori eredetű Irulegui falu egyik házának feltárásakor bukkantak rá a bejáratnál még tavaly nyáron, de csak idén, a restaurálási munkálatok közben vették észre a közepét díszítő feliratot - ismertette a részleteket Mattin Aiestaran, az ásatást vezető régész.
Mint mondta, a kutatók megállapították, hogy a 40 írásjelből álló felirat öt szót tartalmaz, közülük az elsőt sikerült is lefordítani. A "sorioneku" szó a baszk nyelvben ma használt "zorioneko" ősi megfelelője, jelentése pedig jószerencse. A felirat többi részét egyelőre nem tudták megfejteni.
A 36 grammos jobbkézformájú bronzlap a Krisztus előtti első század első harmadából származik. Megtalálásának helyszíne is arra utal, hogy rituális tárgyról van szó, amelyet a bejárat mellé akasztottak ki, hogy az megvédje az otthont.
A felfedezés az "Irulegui keze" nevet kapta a kutatóktól, igazi jelentősége pedig abban áll, hogy igazolja:
a baszk nyelv már több mint kétezer éve létezik,
de egyúttal megerősíti a terület ókori lakóinak íráshasználat is.
A tervek szerint a vizsgálatok befejezését követően a pamplonai Navarra Múzeumban fogják kiállítani a kivételes leletet.
Navarra tartományban játszódik Dolores Redondo thrillertrilógiája is, amiben egy felügyelő misztikus gyilkosságsorozat nyomába ered, miközben a családja titkait is fel kell tárnia. A trilógia értéke, hogy a baszk mitikus és néphagyományokba is bepillantást nyújt az eseményekbe ágyazva.
A spanyol krimi-trilógia első kötete a baszk Pireneusokban fekvő Baztan-völgy falvainak sajátos világát mutatja be, melyben keveredik az ősi baszk mitológia, a kereszténység és a mágia. Egy kis navarrai településen kamaszlány meztelen holttestére bukkannak. A nyomok bonyolult indíttatású, misztikus elemekkel fűszerezett rituális gyilkosságra vallanak. Kiderül, a környéken sorozatgyilkos szedi áldozatát. Salazar felügyelőnő vállalkozik arra, hogy fényt derítsen az igazságra, ám közben harcba kell szállnia saját gyermekkori tragédiájában gyökerező félelmeivel. Ráadásul kollégái és nővére féltékenységével, és saját médiumi képességeivel is szembesülnie kell. Ahogy a történetbe újabb és újabb szálak fonódnak, Amaia nemcsak hivatását teljesíti, de önnön problémáinak megoldásához is közelebb kerül. A trilógiát a Netflix adaptálta: