Eredetileg 1995-ben jelent meg Bartis Attila első regénye, A séta, amelyről Kemény István a megjelenésekor a következőt írta: „A séta nemcsak regény, hanem séta is. Gyógyerő. A betegség pedig nem más, mint a hanyatlás. A hanyatlásról és a hanyatlás ellen szól A séta”. Az író huzamosabb ideig Jáván élt (ott készült fotóit kötetbe is rendezte), most pedig a Facebook-oldalán írta ki, hogy terepszemlét tartanak A séta című filmhez; a terepszemlét végző csapatban ott volt mások mellett Dobos Tamás operatőr, Dombrovszky Linda rendező és Csáky Attila producer is.
A terepszemle közben Bartis természetesen fotózott, az akkor készült képeket az író Facebook-oldalán lehet végigpörgetni:
Az alkotók korábban már Erdélyben is terepszemléztek, de Bartis Facebook-oldalán láthatók fotók a szereplőválogatásról is, melyeken feltűnik mások mellett Gálffi László és Gáti Oszkár színművészek, valamint Török Lili színinövendék is. Az MMA oldalán korábban azt lehetett olvasni, hogy a felvételek Magyarország számos helyszínén, Erdélyben a Maros völgyében, Gyergyószárhegyen és Jáva szigetén Yogyakartában zajlanak majd. A Bartis Attila forgatókönyvéből és rendezésében megvalósuló produkció technikai rendezője Dombrovszky Linda lesz.
Legutóbb tavaly, A nyugalom megjelenésének huszadik évfordulóján interjúztunk Bartis Attilával, és már akkor utalt rá, hogy A sétából készülő film forgatókönyvén dolgozik. Az interjúban főleg A nyugalom keletkezéséről beszélgettünk, akkor mondta azt is, hogy a leglényegesebb változást nem a hírnév hozza, hanem maga a munka: "És az a változás mindig belül történik. Olyan nincs, hogy valaki leül az íróasztalhoz, megír egy regényt, majd feláll, mint aki jól végezte dolgát, és ugyanonnan folytatja az életét, ahol a regény előtt abbahagyta. Teljesen mindegy, hogy három hónapig ül ott, vagy tizenöt évig, esetemben az is mindegy, hogy A nyugalom, vagy A vége, soha nem ugyanaz az ember áll fel az asztaltól, mint aki oda leült. Az írás egy olyan munka, amelyben kisebb szerepe van annak a tudásnak, amellyel már rendelkezem, mint annak, amelyre pont e munka során teszek szert. Ha egy regény végére érve ugyanannyit tudok önmagamról, másokról, a világról, mint amikor belekezdtem, akkor nem csináltam semmit."
A teljes interjút itt tudjátok elolvasni:

Húsz éve jelent meg Bartis Attila egyik legsikeresebb regénye, A nyugalom. Weér Andor és anyja, az egykor ünnepelt színésznő, Weér Rebeka fullasztó története egyben a leválás képtelenségének, az alkotásnak és az íróvá válásnak is a krónikája. A könyvből színházi és filmes feldolgozás is született. Bartis Attila írásban válaszolt a kérdéseinkre, és mesélt nekünk a kezdetekről, arról, milyen változást hozott életébe A nyugalom megjelenése, de emlékeztetett arra is, hogy bármennyi időt is tölt az író egy regénnyel, soha nem ugyanaz az ember áll fel az asztaltól, mint aki leült oda. Interjú.
Fotók: Valuska Gábor
Tovább olvasok