Az utazó német és brit kiadását követően nagyszerű kritikákat kapott, és most a brit Sunday Times rangos tízes toplistájára is bekerült, írja a BBC. Ez azt jelenti, hogy csupán az elmúlt héten több mint 1800 példányt adtak el belőle, amivel megszerezte a tizedik helyet.
A könyv kalandos és szomorú történetét ebben a cikkünkben tártuk fel alaposan 2019-ben, a magyar megjelenés apropóján. Boschwitz fiatalon, mindössze 27 évesen halt meg egy torpedótámadásban, és vele veszett utolsó kézirata is, amit biztonsági okokból a testére erősített. A harmincas évek végén már kiadták két könyvét, illetve John Grane álnéven a háború alatt angolul is megjelent Az utazó - a német (és más nyelvű) megjelenésre viszont egészen 2018-ig várni kellett.
A valószínűleg erőteljesen önéletrajzi ihletésű Az utazó Peter Graf szerkesztő szerint az egyik, ha nem az első olyan mű, amely irodalmi formában dolgozta fel az országos zsidóellenes erőszakhullám, a Kristályéjszaka és az azt követő időszak eseményeit.
A regény a zsidó kereskedő, Otto Silbermann története, aki a Kristályéjszakát követően menekülni kényszerül, és eközben különböző alakokkal hozza össze a sors: náci kollaboránsokkal, segítőkész és megfélemlített emberekkel. A Jelenkor szerint “Az utazó a náci zsidóüldözés legkorábbi irodalmi dokumentuma, első kézből való híradás a németországi pogromokról, melyekkel kezdetét vette a zsidók szisztematikus kiirtása. Otto Silbermann történetében olyan közelről és olyan élesen rajzolódik ki a német társadalom és Európa tragédiája, hogy szinte arcul csapja az olvasót.”
(Kiemelt kép forrása: Wikipedia)