A 2022-ben irodalmi Nobel-díjat elnyerő Annie Ernaux átfogó kivizsgálást kövel annak a négy diáklánynak az ügyében, akik azt állítják, szexuális erőszak érte őket a rendőrök részéről Nantes-ban, egy, az Emmanuel Macron francia államfő nyugdíjreformja ellen tiltakozó tüntetésen.
Ernaux egyike annak a 45 személynek, akik vasárnap aláírták azt a nyílt levelet, amelyben felháborodásuknak adtak hangot az állítólagos bántalmazás miatt; mindez egy olyan időszakban történt, amikor tiltakozáshullám söpör végig az országon a nyugdíjtüntetések elleni erőteljes rendőri fellépés miatt.
Az incidens március 14-én történt, amikor fiatalok egy csoportja visszaindult a tüntetésről, és a diákok elmondása szerint a rendőrök körbevették és erőszakosan átkutatták őket. Négy diáklány később panaszt nyújtott be hivatalos személy által elkövetett szexuális erőszak miatt. A lányok azt állítják, hogy a rendőrök fogdosták és degradáló, megalázó kijelentésekkel becsmérelték őket. Egy húsz év körüli nő azt állította, hogy „benyúltak az alsóneműjébe”, mondta el ügyvédjük, Aurélie Rolland a riportereknek.
„Eltűnik majd az összes kép” – ezzel a mondattal nyit Annie Ernaux Évek című könyve, amely akár egy régi fényképalbum, úgy tárja elénk egy élet szakaszainak változásait és az elmúlt évtizedek nagy korszakváltó pillanatait. A kortárs francia irodalom egyik legjelentősebb írójának rendhagyó önéletírása a hét könyve.
Tovább olvasokA rendőrök szerint ez rágalmazás, és erőszakos viselkedéssel vádolják a fiatalokat. A nők panaszai nyomán a rendőrségi felügyeletet arra kérték, hogy vizsgálja ki az ügyet, Erneaux és a többi aláíró szerint azonban egy rendőrségtől független szervnek kellene lefolytatnia ezt a vizsgálatot. „Nincs helye a nők megalázásának és az ellenük elkövetett erőszaknak abban a társadalomban, amelyben élni szeretnénk” – írták a nyílt levélben, amely a Journal du dimanche hasábjain jelent meg.
A nantes-i ügy nem az első alkalom, hogy a Macront és kormányát erősen bíráló Erneaux felemelte hangját a nyugdíjreform és az ellene való tüntetések kapcsán. A Nobel-díjas író idén már aláírt egy másik petíciót, hogy tiltakozzon a tervezett reform ellen, amely „szemben áll a társadalmi haladással, és azokra hat a legkedvezőtlenebbül, akik fizikailag vagy szellemileg a leginkább igénybe vevő munkát végzik, és akik számára épp ezért a legkevésbé valószínű, hogy 64 éves koruk után békés nyugdíjaskorban és jövőben gondolkodhatnak”.
Forrás: France 24