Annie Ernaux: A férfiaknak változtatniuk kell a hozzáállásukon

ro | 2022. december 07. |

Hagyományosan december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át a róla elnevezett díjakat. Ez szombatra esik, akkor kapja meg a francia Annie Ernaux is az irodalmi elismerést, amelyet „a bátorságért és klinikai élességért” ítélt oda neki a svéd királyi akadémia, valamint azért, „ahogyan meg tudja mutatni a személyes emlékezés gyökereit, furcsaságait, és kollektív korlátait”. Az ünnepélyes átadót megelőzően az író ma tartja meg előadását (franciául), amelyet délután 5 órától itt lehet követni:

A már Svédországban tartózkodó Ernaux egy sajtótájékoztatón amúgy arról beszélt, hogy mielőtt a nők elérnék a teljes egyenlőséget, a férfiaknak változtatniuk kell a hozzáállásukon. Ha a férfiak nem jönnek tisztába a testükkel, az életmódjukkal, a viselkedésükkel, azzal, ami motiválja őket, akkor a nők számára nem fog megtörténni a valódi felszabadulás. Hozzátette még, hogy szerinte a nők sok olyan helyzetet elfogadtak, amiket ő elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek tart.

Egy interjúban arról is beszélt, hogy a Nobel „férfiaknak szóló” intézmény, ami a hagyomány iránti vágyban nyilvánul meg. Magyarázatként hozzátette, hogy a hagyományokhoz való kötődés sokkal inkább maszkulinnak tekinthető, és ez egyfajta módja is annak, hogy hatalmat adjunk át a másiknak. Ernaux azt mondta, hogy díját azoknak ajánlja, akik szenvednek – valamilyen uralomtól, rasszizmustól, az egyenlőtlenség bármilyen formájától. Habár ő maga nem vágyott arra, hogy díjakat nyerjen, a Nobel felerősítette benne az írás utáni vágyat, és tervei között szerepel, hogy folytatja az írást és – ahogy fogalmazott – élvezni fogja az öregkorát. „Szerintem ez egy olyan kor, amikor az ember már sok mindenre reflektálhat, és számomra ez azt jelenti, hogy természetesen le is kell írnom ezeket” – mondta a 82 éves író.

Annie Ernaux a 17. nő, aki elnyerte az irodalmi Nobel-díjat, és az első francia női szerző, aki megkapta az elismerést.

Forrás: Le Monde, Guardian

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

A Nobel-díjas Annie Ernaux tovább harcol, hogy a nők választhassanak: anyává válnak-e vagy sem

Annie Ernaux a francia társadalom, a 20. századi francia történelem második felének legjelentősebb krónikása, a kollektív emlékezet megőrzője, aki a saját tapasztalatait leszűrve írja meg történeteit. Ernaux méltatásaival együtt a felelősségérzete is megnőtt, mióta a Svéd Akadémia neki ítélte az idei irodalmi Nobel-díjat.

...
Beleolvasó

Első szex és gyűlölt rítusok - Olvass bele a Nobel-díjas Annie Ernaux könyveibe!

Annie Ernaux nyerte a 2022-es irodalmi Nobel-díjat, magyarul három könyve jelent meg, kettőbe most beleolvashatsz.

...
Kritika

Annie Ernaux irodalmi fényképalbumba sűrítette az élet illékonyságát

„Eltűnik majd az összes kép” – ezzel a mondattal nyit Annie Ernaux Évek című könyve, amely akár egy régi fényképalbum, úgy tárja elénk egy élet szakaszainak változásait és az elmúlt évtizedek nagy korszakváltó pillanatait. A kortárs francia irodalom egyik legjelentősebb írójának rendhagyó önéletírása a hét könyve. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!

Folytatódik Ruff Orsolya kalandregénye, melyben a tűzrőlpattant báró Orczy Miminek egy francia bűntényt és eltűnést kell felderítenie.

...
Gyerekirodalom

Elhunyt a Babar könyvek szerzője

Laurent de Brunhoff festő és mesemondó, aki Babarról, az elefántkirályról szóló képeskönyvsorozattal lett híres, 98 éves volt.

...
Gyerekirodalom

10 nyuszis mesekönyv húsvétra és azon túl

Az édes tapsifülesek kiskorú rajongóinak és szüleiknek élő nyuszi helyett inkább gyönyörű gyerekkönyveket ajánlunk.

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Hírek
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

...
Zöld

Mit kíván Jane Goodall a 90. születésnapjára?