Hagyományosan december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át a róla elnevezett díjakat. Ez szombatra esik, akkor kapja meg a francia Annie Ernaux is az irodalmi elismerést, amelyet „a bátorságért és klinikai élességért” ítélt oda neki a svéd királyi akadémia, valamint azért, „ahogyan meg tudja mutatni a személyes emlékezés gyökereit, furcsaságait, és kollektív korlátait”. Az ünnepélyes átadót megelőzően az író ma tartja meg előadását (franciául), amelyet délután 5 órától itt lehet követni:
A már Svédországban tartózkodó Ernaux egy sajtótájékoztatón amúgy arról beszélt, hogy mielőtt a nők elérnék a teljes egyenlőséget, a férfiaknak változtatniuk kell a hozzáállásukon. Ha a férfiak nem jönnek tisztába a testükkel, az életmódjukkal, a viselkedésükkel, azzal, ami motiválja őket, akkor a nők számára nem fog megtörténni a valódi felszabadulás. Hozzátette még, hogy szerinte a nők sok olyan helyzetet elfogadtak, amiket ő elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek tart.
Egy interjúban arról is beszélt, hogy a Nobel „férfiaknak szóló” intézmény, ami a hagyomány iránti vágyban nyilvánul meg. Magyarázatként hozzátette, hogy a hagyományokhoz való kötődés sokkal inkább maszkulinnak tekinthető, és ez egyfajta módja is annak, hogy hatalmat adjunk át a másiknak. Ernaux azt mondta, hogy díját azoknak ajánlja, akik szenvednek – valamilyen uralomtól, rasszizmustól, az egyenlőtlenség bármilyen formájától. Habár ő maga nem vágyott arra, hogy díjakat nyerjen, a Nobel felerősítette benne az írás utáni vágyat, és tervei között szerepel, hogy folytatja az írást és – ahogy fogalmazott – élvezni fogja az öregkorát. „Szerintem ez egy olyan kor, amikor az ember már sok mindenre reflektálhat, és számomra ez azt jelenti, hogy természetesen le is kell írnom ezeket” – mondta a 82 éves író.
Annie Ernaux a 17. nő, aki elnyerte az irodalmi Nobel-díjat, és az első francia női szerző, aki megkapta az elismerést.