A Magyar Könyvtárosok Egyesülete közzétett egy állásfoglalást, amelyben hosszasan taglalják a tavaly nyáron hatályba lépett úgynevezett pedofiltörvényben leírtakat. A törvény megtiltja a 18 éven aluliak számára a homoszexualitás „népszerűsítését” és megjelenítését iskolákban, televízióban, hirdetésekben, illetve korlátozhat vagy kizárhat bizonyos civil szervezeteket a szexuális felvilágosításból és más iskolai programokból. Ahogy arról mi is beszámoltunk, mindennek már voltak következményei is, a Pest Megyei Kormányhivatal 250 ezer forintra büntette a Líra Kiskereskedelmi Kft-t, amiért szentendrei üzletében a gyermekkönyvek között árusította a Micsoda család! című gyermekkönyvet.
A magyar gyerekirodalom képviselői, több mint kétszáz író, költő, illusztrátor, kiadó közös nyilatkozatban tiltakozik a kedden elfogadott pedofilellenes törvény azon korlátozásai ellen, amelyben a szexuális kisebbségek ábrázolását is tiltják, írja a Telex.
Tovább olvasokA törvény érinti a könyvtárakat is. Az ügyben a hvg.hu megkereste a négy nagy könyvtáros szakmai szervezetet, de közülük csak a Magyar Könyvtárosok Egyesülete (MKE) válaszolt, egy állásfoglalást küldtek el. Emellett azt írták, hogy eddig egy esetről tudnak, amikor a könyvtári gyűjteményben lévő könyvet bejelentés alapján kifogásolt a kormányhivatal.
A Magyar Könyvkiadók és Könyterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöksége állásfoglalást tett közzé a homoszexualitást és a pedofíliát összemosó pedofiltörvény miatt. Közleményükben azt írják, Thomas Mann, William Shakespeare, Babits Mihály, Weöres Sándor vagy Faludy György művei is a tilalom alá eshetnek az iskolákban, ha megtiltják a szexuális tartalmak megjelenítését (mi ebben az összeállításban szedtük össze, melyek azok a könyvek, amelyek áldozatul eshetnek a törvénynek).
Tovább olvasokAz MKE-állásfoglalásában a következők olvashatók
- Kifogásolható, hogy törvény gyermeknek minősíti az összes 18 év alatti fiatalt, akik számára a törvényben felsorolt tartalmakat tilossá, el nem érhetővé kívánják tenni. Mint írják, ez mind pedagógiailag, mind a gyűjtemények kialakítása szempontjából nehezen megoldható helyzetet eredményez, hiszen a kamaszok, középiskolások már nem a gyermekkönyvtárba járnak, a felnőtt gyűjteményekben pedig még annyira sem lehet elkülöníteni a törvény által nevesített tartalmakat, mint azt esetleg a gyermekkönyvtárban meg lehet szervezni.
- A könyvtárosok szerint tehát differenciálni kell az életkori sajátosságokat figyelembe véve a jogszabályt, mert nem lehet azonos megítélés alá venni az óvodás-kisiskolás és a kamaszodó, már a felnőtté válás küszöbén álló fiatalokat. A jelenleg érvényes jogszabály szerint különösen az utóbbiak könyvtári kiszolgálása számos tiltásba, akadályba ütközik.
- Pedagógiai szempontból tekintve nem a tiltás, hanem a problémák őszinte, sok szempontú megismerése, megbeszélése lenne a megfelelő felkészítés számukra.
- A törvény továbbá több olyan tartalmi megjelölést is tesz, amelyeket nem lehet egyértelműen meghatározni; „szubjektív megítélés kérdése, hogy az erőszak, a szexualitás vagy a homoszexualitás megjelenítése milyen mértékű, illetve, hogy mennyire öncélú. A törvény akkor is büntetni rendeli a pornográfnak minősített felvételek készítését, ha nincsen valóságos sértettje, csak nem létező személyek valósághű ábrázolásáról van szó.”
- Ugyancsak a könyvtári tevékenységek területét érinti a nemzeti köznevelésről szóló jogszabály azon kitétele, amely szerint a nevelési-oktatási intézményekben a saját pedagógusi kör, az iskola-egészségügyi szolgálat és bizonyos állami szervek kivételével csak az tarthat foglalkozást a szexuális élettel, a kábítószer-fogyasztással, az internet veszélyeivel, sőt egyéb testi-lelki egészségfejlesztéssel kapcsolatban, ha őt/azt a kijelölt szerv (nevesítve az oktatási miniszter) által kiadott rendelet szerint nyilvántartásba veszik. Meg kell jelölni a programokat is, sőt a köznevelési intézményben való felhasználhatóságának időtartamát. Ilyen nyilvántartás azonban jelenleg nincsen; „a könyvtárak, amelyek a köznevelési intézményekkel együttműködve az adott témakörökben igen sok foglalkozást szoktak szervezni az iskolákban – óvodákban, most egyénileg próbálják ezeket elfogadtatni egy-egy, a törvény által érintett témákba vágó program megvalósítása ügyében. Ezt a helyzetet véleményünk szerint sürgősen rendezni kell” - írják.
A teljes állásfoglalás ITT olvasható.
Ez a könyv nem jöhetett volna létre Orbán Viktor és azok nélkül, akik különböző stratégiákat eszelnek ki arról, ki legyen a következő közellenség – mondta Király Levente, a Corvina igazgatója a Nem kötelező 2. – Tiltott irodalom – Klasszikus irodalmi művek az azonos neműek közti szerelemről című kötet hétfő esti bemutatóján a Magvető Caféban. A kötetbe Nyáry Krisztián válogatott közel háromezer év magyar és világirodalmi terméséből, mégpedig olyan műveket, melyek fókuszában az azonos neműek szerelme áll. A bemutatón Nyáry Krisztiánnal Nádasdy Ádám beszélgetett, felolvasott Bánfalvi Eszter és Fehér Tibor, zongorán játszott Somlai Valéria.
Tovább olvasokA pedofíliát a homoszexualitással összemosó törvény részleteiről ITT írtunk részletesebben. Az MKKE már tavaly júniusban a törvény felülvizsgálatát kérte, akkor az írták, Thomas Mann, William Shakespeare, Babits Mihály, Weöres Sándor vagy Faludy György művei is a tilalom alá eshetnek, ha megtiltják a szexuális tartalmak megjelenítését (mi ebben az összeállításban szedtük össze, melyek azok a könyvek, amelyek áldozatul eshetnek a törvénynek). Azóta már meg is jelent Nyáry Krisztián Nem kötelező 2. – Tiltott irodalom – Klasszikus irodalmi művek az azonos neműek közti szerelemről című kötete is, amelybe olyan magyar és világirodalmi művek kerültek, melyek fókuszában az azonos neműek szerelme áll. A könyv bemutatójáról ITT írtunk.