Susanne Abel: El a kezekkel Gretától! Central Könyvek - konyvesmagazin.hu
susanne abel
El a kezekkel Gretától!
Ford. Péntek Eszter, Central, 2024, 496 oldal
-

Susanne Abel első regénye évek óta állandó szereplője a német sikerlistáknak, méltán. Szívszorító, generációkon átívelő története azonban több mint letehetetlen romantikus bestseller: látlelet a háború sújtotta Németország elfeledett bűnéről, a „barna babákról”, egy nemzet eltitkolt szégyenét feltáró korrajz, a szembenézés regénye. A könyvet világirodalmi összeállításunkban is ajánlottuk már, most pedig elolvashatsz belőle egy részletet.

Hihetetlen szerelmi történet

A népszerű kölni híradós műsorvezető, Tom Monderath számára nem kis aggodalmat okoz nyolcvannégy éves édesanyja, Greta, akinek egyre gyakrabban hagy ki a memóriája. Amit azonban a férfi eleinte csupa bosszúságnak él meg látszólag tökéletes életében, arról hamarosan kiderül, hogy a sors váratlan ajándéka. Greta fiatal éveiről szép lassan fellebben a fátyol: egyre többet tudunk meg az asszony kelet-poroszországi gyerekkoráról, ahogy az orosz katonák elől menekült a jéghideg télben, ahogy soha nem adta fel, hogy eltűnt édesapjára rátaláljon, és a túlélésért folytatott küzdelmeiről a heidelbergi háborús feketepiacon.

Amikor viszont Tom egy sötét bőrű kislány fényképére bukkan, Greta hirtelen elhallgat.

A férfi ekkor átható kutatásba kezd, hogy anyja múltját feltárja. És nemcsak azért, hogy végre megértse a mélabút, ami az asszonyt mindig is jellemezte, hanem azért is, hogy a saját boldogságához vezető útra rátaláljon. 

Susanne Abel: El a kezekkel Gretától! (részlet)

Fordította Péntek Eszter

 

– Két perc múlva élőben jelentkezünk! – hallatszik a felvételvezető kiáltása a híradó stúdiójában.

Az operatőrök felteszik a fülhallgatójukat.

– Hol van Tom kólája? És Sabine, a nyakkendővel?

A műsorvezető, Tom Monderath elfoglalja helyét a pult mögött.

– A belügyminiszterrel még egyeztetünk – talán össze tudunk hozni egy élő kapcsolást, amit spontán kell levezetned. Majd figyeld a fülest! – szól a rendező hangja a stúdió hangszórójából. Tom bólint, nagyot húz a szívószállal, a jéghideg kólát szürcsöli, és szövegét mormolja magában:

„Országszerte megdőltek a hőmérsékleti rekordok. Viharok bénították meg ma Németország nagy részét. A hőség különösen az idősek és a betegek számára jelent veszélyt…”

– Az egyest egy kicsit közelebb, a kettest a szokásos körre – szól oda a rendező az operatőröknek, majd ismét a stúdió hangszóróin át: – Még egy kis sminket kérek.

– Még egy perc!

„…miután tegnap az év legmagasabb hőmérsékletét mérték, ma számos kórházban…”

Sabine, Tom asszisztense aznap szokatlanul nyugtalanul igazgatja a nyakkendő csomóját az inge fölött.

– Mi a baj? – kérdezi halkan a férfi, kezével letakarva a mikrofont.

– Én… az apám… meghalt az apám, és… – Sabine azonban képtelen folytatni a mondatot, a kólás pohár felborul. Barna foltok tarkítják Tom fehér ingét.

– A francba!

Asszisztense kisegíti a zakóból. A felvételvezető tör utat hozzá az operatőrök közt a tartalék inggel.

– Még harminc!

– Bocsánat – dadogja Sabine.

– Emiatt ne aggódj! Tehetek érted bármit? – kérdezi Tom, majd belebújik a friss ingbe, és a nadrágjába tűri.

– Még tizenöt, mindenki ki a képből! A zenei visszaszámláló elindul.

Sabine a fejét rázza, és megigazítja Tom nyakkendőjét.

– Utolsó bejátszás… figyelem, tíz másodperc…

– Köszönöm – mondja Tom a lány vállát simogatva, és helyet foglal.

Sabine oldalra ugrik.

– És öt, négy, három, kettő…

– Jó estét, kedves nézőink! július 5-e legfontosabb hírei következnek.

– Jó estét, kis drágám – feleli a nyolcvannégy éves Greta, kilenc kilométerrel feljebb a Rajna mentén, a tévéfoteljéből,

miközben koccintó mozdulatot tesz egy csésze borsmentateával. – Nem rossz, a nyakkendő ma kifejezetten jó. De nem tudom, minek kell ilyen rövidre nyírni a hajad. Komolyan azt hiszed, hogy ez jól áll neked? – Majd elveszi a szendvicses tányért a tálalóról, mely éppoly vén, mint ez az egész lakás, és beleharap a májkrémes kenyerébe.

„NATO-hadgyakorlatok Ukrajnában. A Nyugat számára elfogad- hatatlan az ukrajnai háború és a putyini erőfitogtatás folytatása…”

– Putyin, az a szoknyapecér – mondja egy darab uborkát piszkálva a fogai közül, miközben Hillary Clinton, amerikai elnökjelölt figyelmeztetését hallgatja a kínaiak növekvő katonai erejét illetően. Hogy Cíprasz görög miniszterelnök az őket ért károkról tárgyalásokat tervez, már egy cseppet sem érdekli, hisz mint minden este, ő csak egy dologra vár: arra a különös mondásra, amivel az esti híradó vezetője szokott búcsúzni.

„Csak aki ismeri a múltat, az értheti meg a jelent és alakíthatja a jövőt – hangzott el állítólag August Bebel szájából.

Nyugodalmas jó éjszakát kívánok önöknek.”

– Neked is, drágám. – Azzal Greta kikapcsolja a tévét, és a koszos edényeket a kocsival a konyha felé A hatvanas évek elején költözött ebbe a hatlakásos bérházba, melyet férje, Konrad épített Köln-Porzban, közvetlenül a Rajna partjára. Itt nőtt fel a fia, Thomas, és itt él most a férje csaknem tizennyolc évvel ezelőtti hirtelen halála óta, egyes-egyedül százhatvan négyzetméteren. Greta beteszi az edényeket a mosogatógépbe, és Tomra gondol, ahogy a fiát nevezi mindenki. Nem emlékszik, mikor látta utoljára személyesen. Pedig csak néhány kilométerre lakik tőle, Köln belvárosában. Jó, hát igencsak elfoglalt, rengeteget dolgozik, de ez még nem ok arra, hogy ne hívja fel hébe-hóba.

– Anya vagyok – mondja Greta Monderath, vidámságot erőltetve magára, a zöld telefonkagylóba. – Hát te még élsz? Csak gondoltam, odaszólok, ha már te nem vagy képes felhívni, te megbízhatatlan gyerek, te. Halló? – Aztán elmeséli neki a napját, hogy a hőség miatt ki sem tette a lábát otthonról. A mondat közepén azonban egy női hang szakítja félbe:

– Köszönöm, hogy hívott.

A nappali ablakán kinézve látja, hogy a Rajna felett sötét felhők gyülekeznek. Dörög és villámlik.

– Ez nem vall rá. Hetek óta semmi hír felőle.

A Rajna túlsó partján található kemping felett villámok cikáznak. Greta fejéből egyszeriben előbukkan egy emlékkép a kis Tomról, ahogy az ágy alá bújik a félelmetes vihar elől.

Mennydörgés hallatszik. Greta a rózsaszín otthonkájában és papucsban kibotorkál a lakásból, beül a mélygarázsban álló 1996-os 3-as BMW-jébe, hátramenetbe kapcsol, megfordul, és gázt ad, amint az útra ér. Fekete esőfelhők sötétítik el a nyári eget. Rákanyarodik a Kölner Strasséra, és gyorsít. Ezerszer is megtette már ezt az utat, tudja, hogy húsz perc múlva a belvárosban lesz. De nem jut el odáig, mert másfél kilométer után, az autópálya felüljárója előtt teljes útlezárás fogadja.

Két mentőautó száguld el mellette. Nyomukban egy tűzoltó-autó. Kék fények villódznak a sötétben. Özönvízszerű eső zúdul le az égből, záporozik a tetőre, és kopog a szélvédőn.

– Hát most meg mit csináljak? Itt nem tudok megfordulni.

Az ablaktörlő küzd a hatalmas víztömeggel. A többi sofőr lassan megelőzi a szemközti sávban, és balra kanyarodnak. A villódzó fény stroboszkópikus hatása az őrületbe kergeti.

Csak egy dolog érdekli: el innen.

Greta elindul, lekanyarodik, és a többi autót követi. Az előtte haladó jármű hátsó lámpái alapján tájékozódik, balra kanyarodik, ahogy az is, majd jobbra, és végül az autópályán köt ki.

– Mit csináljak? Mit csináljak? – Két kézzel szorítja a kormányt, és az autópálya-csomópont útjelző tábláját bámulja.

– Gremberg, Gremberg.

Tudja, hogy egy kijáratot kéne keresnie, hogy visszajusson Kölnbe. Egy terepjáró közeledik mögötte, rávillog, és dudál. Bekapcsolja a távolsági fényszórót, tövig nyomja a gázpedált, a kormányt azonban nem meri elengedni, hogy sebességet váltson, és elszalasztja a grembergi elágazást. Hatvannal megy, kettes fokozatban. A jármű fényszórója ekkor egy kék feliratú útjelző táblára esik: Kijárat Heumar 1000 m.

– Heumar. Itt kell lemenni! Igen!

Egy holland virágszállító teherautó hajt mellé balra, nem előzi meg, párhuzamosan halad mellette, miközben folyamatosan dudál.

Greta tágra nyílt szemmel mered előre.

Csak nehogy elhagyja a sávot és összeütközzön a teherautóval, gondolja, és elszalasztja a Kölnbe visszavezető kijáratot is.

A sávokat elválasztó fehér csík egyre csak száguld felé, és a többi jármű dudálása elhalkul. Az ablaktörlő száraz nyikorgását a szélvé- dőn meg sem hallja, lekanyarodik az A3-asra, és egyenletes hatvan km/órás sebességgel halad az éjszakában délkelet felé. Hogy vissza akart fordulni, már rég kiment a fejéből.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Fényképek, levelezőlapok, naplók – Olvass bele egy orosz család történetébe!

Marija Sztyepanova az esszé, a fikció, a memoár, az útirajz és a történetírás műfaja segítségével vakmerőn hatol a személyes és kollektív emlékezet mélyére. Olvass bele a regénybe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Herendi Gábor, Divinyi Réka és Réti László akciódús thrillerébe

Az izgalmas thrillerben egy apa és lánya küzdelme őrült spirálba rántja a szereplőket. Most te is elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Érdekel a siker titka? – Olvass bele Láng Orsolya új verseskötetébe!

A Bertók László Költészeti Díjjal kitüntetett Láng Orsolya Ház, délután című kötete a Prae és a Lector gondozásában jelenik meg. Mutatunk belőle három remek verset.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Ólomszív egy fogva tartott zsidó kisfiú történetét meséli el ‒ Olvass bele!

Zoltán Gábor Orgia című kötetéhez hasonlóan az Ólomszív is a vészkorszakban játszódik, a Városmajorban kegyetlenkedő nyilasok rémuralma alatt. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!