Gyakran észreveszed magadon, hogy nehezen tartod a határidőket? Esetleg az utolsó pillanatig halogatod a kellemetlen teendőket? Könnyen lehet, hogy felnőttkori figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral küzdesz, másnéven ADHD-val. Ez pedig az egész életünkre hatással lehet: nemcsak a munkabírásunkat és -kedvünket változtatja meg, hanem átalánosan az energiaszintünket, az alvásunkat, a kikapcsolódásunkat és az önmagunkról alkotott képet is. Ezért érdemes lehet a kezünkbe venni az irányítást, és megtanulni együtt élni vele. Russel Ramsay kötete átfogó képet nyújt az ADHD-ről és gyakorlati megoldásokat is kínál a kezelésére. Olvass bele!
Russel Ramsay: Felnőttkori ADHD & szorongás gyakorlókönyv (részlet)
Ford. Schultz Judit
Amikor érzelmileg túlterhel az élet
Valószínűleg azért olvasod ezt a könyvet, mert figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarban (ADHD-ban) szenvedő felnőtt vagy, aki szorongással is küzd. Ezt nevezem én a felnőttkori ADHD-szorongás összekapcsolódásnak. Gyakran látom a hatásait ADHD-s felnőtteket kezelő pszichológusként végzett munkám során, és ebben a kötetben együtt részletesen megvizsgáljuk ennek a kapcsolatnak minden aspektusát. Remélem, hogy az itt bemutatott, bevált kognitív viselkedésterápiás eszközök segítenek majd, hogy jobban kezeld az egyidejűleg fennálló ADHD-t és szorongást, ezáltal magabiztosabbnak, koncentráltabbnak és nyugodtabbnak érezhesd magad.
Ez egy gyakorlókönyv, így sok lehetőséged lesz arra, hogy gyakorold, hogyan alkalmazhatod ezeket az eszközöket a te konkrét esetedben.
Gyakori forgatókönyvek
Kezdésként nézzünk meg néhány gyakori forgatókönyvet, amelyekben magadra ismerhetsz. Mindegyik történetben egy felnőtt szerepel, aki ADHD-t és szorongást egyaránt tapasztal. (A titoktartás érdekében mindegyik példában álnevet használok, és több páciens esetéből gyúrtam össze őket.)
Barry története
Barry a húszas évei végén járó férfi, akit fősikolásként diagnosztizáltak ADHD-val. Egész életében szervezési és végrehajtási problémákkal küszködött. Abban reménykedett, hogy a főiskola elvégzése után jobban helyt tud majd állni egy munkakörben, ahol megfizetik, és ahol olyan projektekkel foglalkozhat, amelyek többről szólnak az osztályzatoknál. Sajnos az ADHD továbbra is gondot okozott neki.
Stressz- és szorongásszintje a felnőttlét megnövekedett felelősségével párhuzamosan nőtt, a munkában és a magánéletében egyaránt.
Amikor a munkájával kapcsolatos nehézségei közepes teljesítményértékeléshez vezettek, Barry felkeresett, hogy segítsek neki az ADHD-val kapcsolatban. Az egyik első ülésünkön egy fontos munkabeszámolójával terveztünk foglalkozni, ám Barry megfeledkezett róla, és csak közvetlenül a pénteki találkozónk előtt jutott eszébe. Ez jellemző vonása volt azoknak a problémáknak, amelyek hozzám vezették. Hétfőig kapott időt, hogy elkészítse – szűk, de teljesíthető időkeret volt ez. Kidolgoztunk egy általa is reálisnak tartott tervet, hogy szembenézhessen ezzel az egyszerű feladattal. Úgy gondolta, nagyjából két óra alatt el tudja készíteni a beszámolót. Megkérdeztem tőle: „Mi akadályozhatja abban, hogy végrehajtsa a tervet?” Barry azt válaszolta: „Tudom, hogy meg tudom csinálni, de a fenébe is! Látom magam előtt, hogy egész hétvégén stresszelni fogok rajta, és az utolsó pillanatig kivárok. Meg fogom csinálni, de aztán azon aggódom majd, hogy sokkal jobb is lehetett volna, ha korábban elkezdem.”
És így is történt.
Ismerősen hangzik? Eltervezel dolgokat, aztán túl sokáig halogatod őket, aminek később megfizeted az árát?
Lehet szó munkahelyi vagy iskolai feladatokról, vagy akár napi ügyekről, például házimunkáról, ügyintézésről, vagy bármiről, ami munkának tűnő erőfeszítést igényel. Az elvárás, az, hogy erőfeszítéseket kell tenni olyasvalamiért, ami egyáltalán nem szórakoztató vagy érdekes, okozza, hogy minden ilyen feladat kapcsán hajlamosabbak vagyunk a halogatásra, és ez különösen igaz az ADHD-s felnőttek esetében.
Kétségtelenül sok tanácsot hallottál már az időd és a kötelezettségeid tervezésével és szervezésével kapcsolatban, de azt is tudod, milyen kihívást jelent ez ADHD-s felnőttként. Már az szorongást okozhat, ha csak rágondolsz a tervekre! Úgy érezheted, hogy túlterhel a stressz, amelyet az elkerülhetetlen kötelességek könyörtelennek tűnő támadása okoz. Úgy érezheted, hogy már egyetlen feladat végrehajtása is annyi időt, összpontosítást és energiát igényel, hogy ha elvégzed, akkor túl kimerült és stresszes leszel ahhoz, hogy bármi másba belefogj. Ráadásul az ADHD-s felnőttek gyakran azon kapják magukat, hogy újra és újra bocsánatot kérnek, és próbálnak jóvátenni dolgokat. Akár még kifogásokat is kitalálhatnak a késésekre, csak hogy elkerüljék, hogy csalódást okozzanak másoknak.
Fotó: Pexels