Mi köze a Holt költők társaságának az új Taylor Swift-lemezhez?

Mi köze a Holt költők társaságának az új Taylor Swift-lemezhez?

Mit keres a nyitódalhoz készült klipben Ethan Hawke és Josh Charles? Illetve véletlen-e, ha Taylor Swift albumának címéről eszünkbe jut Robin Williams klasszikus filmszerepe?

vn | 2024. április 29. |

Azt követően, hogy Taylor Swift bejelentette, a legújabb lemezének The Tortured Poets Department lesz a címe, több mint 500%-kal többen írták be a böngészőjükbe a Dead Poets Society (vagyis Holt költők társasága) szókapcsolatot, mint azelőtt. Ahogy a latin mondás tartja, hasonló a hasonlónak örül, de vajon tudatos-e az áthallás, és ha igen, mi köti össze egymással a halott poétákat a megkínzott verselőkkel?

Taylor Swiftnél nincsenek véletlenek

Az előző kérdés persze csak költői volt, Taylor Swift univerzumában ugyanis nincsenek véletlenek. Az 1989-ben (vagyis az előadó születési évében) bemutatott, Robin Williams főszereplésével készült drámára való kikacsintásra egy posztban maga az énekes hívta fel a figyelmet.

A 14-szeres Grammy-díjas előadó az albumnyitó, és Swift szerint az egész lemez szellemiségét magába sűrítő Fortnite című dal videójának megjelenését a következőképpen vezette fel az  X-en (az egykori Twitteren):

„megkínzott költők, ismerjétek meg a folyosó túlfelén dolgozó kollégáitokat, a halott költőket!”

Álmodozó diákokból őrült tudósok

A klipben (a közreműködő popsztár, Post Malone mellett) az az Ethan Hawke és Josh Charles szerepel, akik emlékezetes alakítást nyújtottak a Holt költők társaságában is. A Taylor Swift rendezte videóban őrült tudósokként látjuk őket viszont.

A kisfilm első képkockái a némafilmek világát idézik és erre erősít rá, hogy a videó végig fekete-fehér, valamint a mozgókép hőskorát elevenítik fel a Frankensteinre, a King Kongra és a német expresszionizmusra utaló beállítások is.

Ez mind rendben van, csakhogy még mindig nem teljesen világos, mit keres a klipben a Taylor Swift által „a világ legklasszabb srácaiként” aposztrofált két Holt költők társasága-színész?

Felnövekedéstörténetek és a költészet ereje

Bár az új lemez címe elsősorban Swift ex-pasija, Joe Alwyn Tortured Man Clubra keresztelt csetcsoportjára utal, mégsem nehéz kapcsolatot találni a felnövekedéstörténetként is hallgatható album és a szóban forgó film között.

Peter Weir 35 évvel ezelőtti mozija elvégre azt a pillanatot ragadja meg, amikor egy osztálynyi tizenéves fiú rádöbben, hogy a költészetnek mekkora ereje van. A Holt költők társasága persze a szülői elvárásokkal és a megfelelési kényszerrel való szembenézést is árnyaltan mutatja be.

És voltaképpen a Welton Akadémia ódon falai között ugyanarra ébrednek rá a kiváltságos fiatalemberek,

amit az előadó kommunikál a dalaival és a közösségimédia-posztjaiban.

E szerint ki kell tudnunk fejezni az örömünket és a fájdalmainkat. A versbe szedett szavak ugyanis magunkat segítenek megérteni. William Keating professzor és Taylor Swift tehát lényegében ugyanazt tanítja a hallgatóinak: a költészet az önismeret egyik legmagasabb foka.

Forrás: Consequence1Consequence2

Nyitókép: X / Taylor Swift

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kik a szenvedő költők Taylor Swift új albumán?

Összetört szívekről és világrengető sikerekről is szól a múlt pénteken megjelent The Tortured Poets Department. Ebből a cikkből megtudhatod, kiket emleget név szerint Taylor Swift az album dalszövegeiben.

...

Taylor Swift pop-up könyvtár felállításával promózza új albumát

Pénteken jelenik meg Taylor Swift The Tortured Poets Department című tizenegyedik nagylemeze. Az előadó egy versesköteteket tartalmazó installációval harangozza be az új albumot.

...

Taylor Swift Emily Dickinson költő távoli rokona

Körbejárta a sajtót a hír, hogy az énekes az amrikai költő leszármazottja lehet egy származásatannal foglalkozó intézet szerint.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot

...

A cégek szennyezik a környezetet, mégis te vagy a hibás – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...

Növények, amelyekről nem is hinnéd, hogy ehetőek – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Kiemeltek
...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

Többen pénzadománnyal vagy fizikai munkával járulnak hozzá a felújításhoz.

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

...

Provokál és megkérdőjelez: 40 éve jelent meg Jeanette Winterson megkerülhetetlen regénye

A szerzőt pünkösdista szülők nevelték, akárcsak regényének főhősét, akit a világ kegyetlenül elutasít, amikor kiderül, beleszeretett egy lányba.