Azt követően, hogy Taylor Swift bejelentette, a legújabb lemezének The Tortured Poets Department lesz a címe, több mint 500%-kal többen írták be a böngészőjükbe a Dead Poets Society (vagyis Holt költők társasága) szókapcsolatot, mint azelőtt. Ahogy a latin mondás tartja, hasonló a hasonlónak örül, de vajon tudatos-e az áthallás, és ha igen, mi köti össze egymással a halott poétákat a megkínzott verselőkkel?
Taylor Swiftnél nincsenek véletlenek
Az előző kérdés persze csak költői volt, Taylor Swift univerzumában ugyanis nincsenek véletlenek. Az 1989-ben (vagyis az előadó születési évében) bemutatott, Robin Williams főszereplésével készült drámára való kikacsintásra egy posztban maga az énekes hívta fel a figyelmet.
When I was writing the Fortnight music video, I wanted to show you the worlds I saw in my head that served as the backdrop for making this music. Pretty much everything in it is a metaphor or a reference to one corner of the album or another. For me, this video turned out to be… pic.twitter.com/TLaUg9jEoo
— Taylor Swift (@taylorswift13) April 20, 2024
A 14-szeres Grammy-díjas előadó az albumnyitó, és Swift szerint az egész lemez szellemiségét magába sűrítő Fortnite című dal videójának megjelenését a következőképpen vezette fel az X-en (az egykori Twitteren):
„megkínzott költők, ismerjétek meg a folyosó túlfelén dolgozó kollégáitokat, a halott költőket!”
Álmodozó diákokból őrült tudósok
A klipben (a közreműködő popsztár, Post Malone mellett) az az Ethan Hawke és Josh Charles szerepel, akik emlékezetes alakítást nyújtottak a Holt költők társaságában is. A Taylor Swift rendezte videóban őrült tudósokként látjuk őket viszont.
A kisfilm első képkockái a némafilmek világát idézik és erre erősít rá, hogy a videó végig fekete-fehér, valamint a mozgókép hőskorát elevenítik fel a Frankensteinre, a King Kongra és a német expresszionizmusra utaló beállítások is.
Ez mind rendben van, csakhogy még mindig nem teljesen világos, mit keres a klipben a Taylor Swift által „a világ legklasszabb srácaiként” aposztrofált két Holt költők társasága-színész?
Felnövekedéstörténetek és a költészet ereje
Bár az új lemez címe elsősorban Swift ex-pasija, Joe Alwyn Tortured Man Clubra keresztelt csetcsoportjára utal, mégsem nehéz kapcsolatot találni a felnövekedéstörténetként is hallgatható album és a szóban forgó film között.
Peter Weir 35 évvel ezelőtti mozija elvégre azt a pillanatot ragadja meg, amikor egy osztálynyi tizenéves fiú rádöbben, hogy a költészetnek mekkora ereje van. A Holt költők társasága persze a szülői elvárásokkal és a megfelelési kényszerrel való szembenézést is árnyaltan mutatja be.
És voltaképpen a Welton Akadémia ódon falai között ugyanarra ébrednek rá a kiváltságos fiatalemberek,
amit az előadó kommunikál a dalaival és a közösségimédia-posztjaiban.
E szerint ki kell tudnunk fejezni az örömünket és a fájdalmainkat. A versbe szedett szavak ugyanis magunkat segítenek megérteni. William Keating professzor és Taylor Swift tehát lényegében ugyanazt tanítja a hallgatóinak: a költészet az önismeret egyik legmagasabb foka.
Forrás: Consequence1, Consequence2
Nyitókép: X / Taylor Swift