Irodalmi Diszkó Szegeden
Mikor? Szeptember 30-án és október 1-jén
Hol? Grand Café Szeged
A Pécsett korábban 45 önálló irodalmi rendezvényt, valamint egy kétnapos irodalmi fesztivált (2018) jegyző rendezvénysorozat első alkalommal lépi át Baranya határait, szeptember 30-án és október 1-jén Szegeden következnek irodalmi programok. A kétnapos minifeszt tematikus programot kínál, a beszélgetések a folyó fogalma körül zajlanak, akár a szerzők munkássága, egyes műveik motívumai, vagy személyes kötődéseik apropóján. A rendezvényen fellép mások mellett Szvoren Edina, Havasréti József, Kiss Tibor Noé; a belépés ingyenes.
Külön falka
Bemutató: szeptember 30.
A Külön falka történetében a tizenkét éves Niki (Horváth Zorka) nagyszüleivel él, akik nem tudják kordában tartani a vadóc, az iskolában nehezen beilleszkedő gyereket. Amikor Niki megtudja, hogy édesapját, Tibort kiengedték a börtönből, minden tiltás ellenére felkeresi a férfit. Tibor (Dietz Gusztáv) kidobóként dolgozik a budapesti éjszakában. Magának való alkat, erőszakos természete miatt állandó harcban áll a környezetével. Sötét múltja és egy családi titok miatt kerüli a lányával való találkozást, de Nikit nehezebb lerázni, mint gondolta. A két kívülálló lassan közeledni kezd egymáshoz, de minden az ellen szól, hogy a család egyesülhessen. A Külön falka Kis Hajni rendező első nagyjátékfilmje.
Holtverseny - bemutató
Bemutató: október 2-án
Hol? Átrium
2015-ben Totth Benedek nyerte el az első Margó-díjat a Holtverseny című regényével. „Hősei légüres térben, társadalmi vákuumban lebegő tizenévesek, akik csak néhány órára találnak fogódzót egymásban, és ahhoz, hogy tovább sodródjanak, időről időre nagyot kell rúgniuk a másikba. Egy igazi műfaji hibrid lett a Holtverseny, nagyon erős, nagyon mai, mely úgy karcol, mint marokra fogott kulcs a frissen dukkózott karosszérián” - írtuk kritikánkban a kötetről, amely azóta már megjelent angolul és franciául is, és bár többször szó volt a filmes feldolgozásáról, először mégis a színházi adaptációját láthatják a nézők. A Holtversenyt Kovács Máté állította színpadra, a címszerepet – az elbeszélőt és általa az összes szereplőt – pedig Katona Péter Dániel alakítja.
JURÁNYI KirakART - Művészettel feltöltve
Mikor? Október 2-3. 20.00 - 21.00
Hol? Budapest, Margit krt. 30.
Az üresen álló kirakatba készült kiállítás és a két estén megelevenedő performansz arra az abszurditására mutat rá, ahogy életünkben szinkronban van az ünnep és a tragédia, az öröm és a fájdalom. Létrejöhet ez időben párhuzamosan, térben csak minimális eltolódással - a kirakat túloldalán a figyelmünkön múlik, hogy mi jut közel hozzánk. Lehet, hogy csak utólagos rácsodálkozással fogjuk fel a párhuzamos síkokat és az életünk egymásnak számtalanszor ellentmondó perceit.
Árvai György koncepciója, festményei, Szűcs Edit élő test-objektjei, mozgásművészek, a Kompánia Színházi Társulat alkotói és Gergye Krisztián közös fúziója. A nézők kívülről, a sétáló utca oldaláról nyerhetnek betekintést, szabadon mozogva és fókuszálva a párhuzamosan zajló eseménysorba. A program a Budapesti Őszi Fesztivál keretében valósul meg, és ingyenesen látogatható.
Határok - Dömötör Andrással és Moskát Anitával
Mikor? Október 4-én
Hol? Hadik
A Hadik és a Könyves Magazin Határok című beszélgetés-sorozatának következő vendége Dömötör András és Moskát Anita lesznek, Valuska László pedig egyebek között műfaji kérdésekről, magasművészet és tömegkultúra viszonyáról, a zsánerről mint kultúrakritikáról fog beszélgetni velük.
Helló, Héraklész!
Hol? Budapest Bábszínház
Bemutató: október 8.
Tasnádi István Héraklész mítoszából írt új darabot, kifejezetten a bábszínház társulata számára. A legendás hős (ma úgy mondanánk: szuperhős) Héraklész és hétköznapi halandó féltestvére, Iphiklész történetén keresztül a mitológia eszköztárával, de a mai gyerekek nyelvén beszél bátorságról, hősiességről, kiválasztottságról, elbizakodottságról, testvérféltékenységről és testvéri szeretetről.