Tér(kép) - Szöveg - Budapest // konferencia
Mikor? Június 30. 10:00-18:00
Hol? Három Szerb kávéház
A 2019 májusában megszervezett nagy sikerű összművészeti fesztivál folytatásaként újra Budapestet veszi górcső alá a Fiatal Írók Szövetsége, hiszen ezúttal a kiapadhatatlan forrásként szolgáló nagyváros mint narratív szervező elem kerül a Tér(kép) - Szöveg - Budapest konferencia középpontjába június 30-án.
Hogyan írja és strukturálja a város a szöveget, miért erősödik egyre az a tendencia, amelyben a város már nem puszta téma, sőt nem is a flaneur kalandozásainak színtere, hanem eredezteti, megelőzi a szöveget, miközben az írás folyamatában is a tér a legfőbb szervezőelem. A konferencia arra kérdez rá: milyen tendenciának a következménye ez a váltás, hogyan, mikor és miért fonódott össze az urbanisztika, a városszociológia, a "várospolitika" és irodalom olyannyira, hogy az egy egészen más megközelítésmódot és nyelvet eredményez.
Mi a (magyar) zsidó irodalom?
Mikor? Június 30., 17:00
Hol? Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár
Van-e zsidó irodalom és léteznek-e zsidó írók? A zsidó hagyomány milyen szerepet játszik (vagy játszhat) a mai magyar irodalomban? Létezik-e külön irodalmi zsidó női hang és egyáltalán, ha feltételezzük, hogy van zsidó irodalom, ez kisebbségi jellegű vagy pedig értelmetlen erről így beszélni?
A Goldziher Intézet szervezésében ezekről a kérdésekről beszélgetnek ma délután: Jablonczay Tímea irodalomtörténész, Schein Gábor író, Szántó T. Gábor író, a Szombat főszerkesztője és Vári György zsidó közösségi vezető, irodalomtörténész. A beszélgetést vezeti: Peremiczky Szilvia irodalomtörténész, az ORZSE oktatója.
Zenélő Budapest
Mikor? Július 1.-augusztus 14.
Hol? Budapest
Nyolcadik évadát kezdi meg a Zenélő Budapest július 1-jén. A zene varázslatával keltik életre a főváros 15 legszebb szabadtéri helyszínét, történelmi terét augusztus 14-ig. Az idei évadban 160 ingyenes koncerttel készülnek, melyeken minden korosztályt megszólítanak gyermek-, ifjúsági és klasszikus műsoraikkal, valamint saját tervezésű közösségi hangszereik interaktív programjával. A Zenélő Budapest minden évadjában egy különleges összművészeti performansz keretében idéz meg egy klasszikust. Idén a modern zeneirodalom egyik legszebb művét, Bartók Béla A fából faragott királyfi című balettjét gondolták újra. A koncertsorozat különlegessége, hogy az egyes helyszíneken a műsor tökéletesen illeszkedik az adott építészeti remekművek karakteréhez.
Jelenlétem evidens - kurátori délután Oltai Katával
Mikor? Július 1., 15:00
Hol? Deák Erika Galéria (Budapest, Mozsár utca 1.)
Július 1-jén, pénteken délután 3 és 6 között a Jelenlétem evidens című kiállítás kurátora, Oltai Kata lesz jelen a Deák Erika Galériában.
A délután folyamán a látogatóknak alkalma nyílik beszélgetni a kurátorral a kiállított műtárgyakról, művészekről, illetve az anyaság kérdéséről a kortárs vizuális kultúrában, vagy azon túl.
Kata kurátori munkáját, aki tudja és teheti, egy tetszőleges összeggel honorálhatja, amivel egyúttal a Bagázs Egyesület munkáját támogatja.
A feleségem története
Mikor? Július 8., 18:00
Hol? Bem Mozi
Störr Jakab holland teherhajó kapitány egy nap egy kávézóban ülve fogadást köt, hogy elveszi feleségül az első nőt, aki belép. És besétál Lizzy…
Az Arany Medve-díjas és Oscar-jelölt Testről és lélekről rendezője, Enyedi Ildikó új filmje Füst Milán több mint 20 nyelvre lefordított, irodalmi Nobel-díjra felterjesztett, azonos című regénye alapján készült. Az Ezeregyéjszaka-szerűen dús szerelmi történet álarcában, Störr kapitány szeretnivaló, fájdalmasan becsületes figuráján keresztül, elemi módon, az érzékeinken át értjük meg az élet összetettségét, titokzatosságát, törékeny szépségét, megfoghatatlan, uralhatatlan jellegét.
Füst Milán 1942-ben megjelent regényéből, A feleségem történetéből készített Enyedi Ildikó nagyjátékfilmet. Férfiképről, Európáról és Füst-olvasatáról is beszélgettünk vele.
Tovább olvasokEurópa Kiadó koncert Szentendrén
Mikor? Július 8., 19:00
Hol? Barlang, Szentendre
A ’80-as évek elején alakult, Menyhárt Jenő gitáros–énekes–igazgató köré épülő Európa Kiadó története nem hagyományos zenekartörténet. A zenekar közel 40 éves fennállása alatt számos emblematikus felállásban működött, jelenleg Menyhárt Jenő mellett Bujdosó János, Kálmán András, Koroknay András és Gyenge Lajos a zenekar tagjai.
A 2020-ban rögzítette új lemezanyagát az együttes, Love 2020 címen, amely végül 2021. októberében jelent meg. Pénteki szentendrei koncertjükön az Újzenekar lesz a vendég.