Múzeumok Éjszakája 2024 - konyvesmagazin.hu

Június 22-én ismét Múzeumok Éjszakája. Ajánlottuk már külön a PIM eseményeit, ahol fotósunkkal, Valuska Gáborral is lesz beszélgetés írók dolgozószobáiról. Mivel azonban hihetetlenül széles a választék, kiválogattuk még 13 kedvenc irodalmi programunkat.

Nők a Csikágóból a századelőn

 -

Róth Miksa sikeres üvegművész neje, Walla Jozefin 1911-ben költözött a Nefelejcs utcába a családjával: az utca másik oldalán már épültek a munkáslakások, a Garay téren fáradhatatlanul nyelvelő kofaasszonyok árulták portékáikat, a Keleti pályaudvaron pedig a nagyváros forgatagán álmélkodó, szolgálni érkező cselédlányok cihelődtek le a vonatokról. Miben különbözött az épülő villájukba üvegablakot rendelő nagypolgári feleség vagy éppen maga Róthné élete a műhely és a ház körül kavargó nagyvárosi létben helytálló dolgozó nőkétől? Milyen életutat jártak és járhattak be? Erről szól Szécsi Noémi író, művelődéstörténész egyórás tárlatvezetése.

Hol? Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény Mikor? Június 22. 19 óra Részletek.

Idő és irodalom

Az idő fogalma a kortárs irodalomban címmel Bánki Éva író, költő, irodalomtörténész és Thimár Attila irodalomtörténész, szerkesztő, a Kortárs folyóirat főszerkesztője beszélgetnek majd.

Hol? Ludwig Múzeum Mikor? Június 22. 18 óra Részletek.

Harry Potter tudományos szemmel

A Mitikus lények, legendás állatok című múzeumi óra célja a Harry Potter-történet tudományos és mitológiai hátterének feltárása. Olyan motívumok nyomába eredhetnek a 8-14 éves gyerekek, mint a bölcsek köve, az életelixír és a kvintesszencia; megismerhetik a mandragórát, és olyan legendás lényekről beszélgethetnek, mint az unikornis, a kígyó és a sárkány. Sőt, egy igazi bezoárt is láthatnak. 

Kiderül majd az is, hogy az alkímia és az orvostudomány hogyan hatott a regény szövegére. A Patikamúzeum érdekessége az ún. „alkimista műhely”, amely akár Piton professzor bájitalórájának helyszíne is lehetne.

Hol? Patikamúzeum Mikor? Június 22. 16 óra Részletek.

Erotika a magyar irodalomban

-

Karafiáth Orsolya író mesél arról, hogy az erotika hogyan jelent meg és milyen szerepet kapott a magyar irodalomban egykor és ma, óbudai és nem óbudai irodalmi alkotásokban... akár a saját írásaiban is.

Hol? Óbudai Múzeum Mikor? Június 22. 23 óra Részletek.

Mit olvastak déd- és ükszüleink falun?

A dualizmus évtizedei alatt jelentősen megnőtt az olvasni tudók aránya Magyarországon, falun is teret hódítottak a különböző olcsó nyomtatványok, kalendáriumok, krajcáros ponyvafüzetek. De vajon miről olvashattak ezekben a korabeli parasztemberek, milyen szövegek voltak hatással történelmi ismereteikre, világképükre vagy akár a szájhagyományra? Ezekről is szó lesz a tárlatvezetésen, ahol a könyvtárban őrzött ponyvanyomtatványokat, népies olvasmányokat mutatja be Labancz Edit.

Hol? Néprajzi Múzeum Mikor? Június 22. 17:30, 19:30 óra Részletek.

Benedek Miklós életrajzának bemutatója

Május elején jelent meg a januárban elhunyt színész-rendező, Benedek Miklós (ön)életrajza, a Maradok tisztelettel, Benedek Miklós (itt beleolvashatsz). Alkotótársa régi barátja, Vajda Katalin író volt, akinek köszönhetően egy megrendítő és őszinte vallomást olvashatunk. 

Megannyi sikeres szerep után ugyanis Benedek élete végefelé még egy nagy kihívással birkózott meg: a saját életéről mesélt. A gyerekkortól induló történetben minden szóba kerül: a sikerek, a mindennapi örömök mellett a kudarcok és a tragédiák is. Együtt sírhatunk és nevethetünk a pályatársakkal, az idősebb és a fiatalabb kollégákkal, a barátokkal és a családtagokkal. Olvashatunk a két Benedek Tibor korai haláláról is: az édesapa öngyilkosságáról és a fiú szörnyű betegségéről. A bemutatón Hirtling István színész közreműködik.

Hol? Bajor Gizi Színészmúzeum Mikor? Június 22. 18 óra Részletek.

Ady és a nők

Ady Endre kapcsán az irodalomtörténetbe bevonult – Léda és Csinszka – nagy szerelem mellett több, ám kevésbé ismert asszony alakja sejlik fel, sokszor nehezen azonosíthatóan, becenevek mögé bújtatva. Tehát jelenleg is folyó kutatás tárgya e kérdéskör, Borbás Andrea irodalomtörténész, a PIM muzeológusa ennek eredményeibe enged bepillantást előadásában.

Hol? Ady Emlékmúzeum Mikor? Június 22. 20 óra Részletek.

Kassák x Kassák

-

Az Anima Sound System együttes sokoldalú vezetője, Prieger Zsolt (író, előadó, zenész, producer) számos magyar író és költő mellett az örök kívülálló, egyszemélyes intézményként működő Kassák Lajosról is összeállított egy rendhagyó zenés-irodalmi estet, amely itt hallható először.

A Kassák verseiből és prózai írásaiból vett részletek egy markáns személyiséget és alkotót keltenek életre, akinek sorai máig nem veszítettek aktualitásukból. Priger Zsolt és Magyari Bori szövegmontázsát a korai elektronikát idéző, Kraftwerket, Cabaret Voltaire-t szerepeltető mix-zene kerekíti ki.  

Hol? Kassák Múzeum Mikor? Június 22. 18 óra szletek.

Nyomdatöri

Balla Loránd történész avat be a fővárosi nyomdászat 19-20. századi történetébe, látható a Landerer és Heckenast Nyomdából származó Columbia-nyomdagép is, amivel a 12 pontot és Nemzeti dalt nyomtattákt. 

A nyomdaipar ebben az időszakban komoly átalakuláson ment át az első műhelyek megjelenésétől a nagy nyomdaipari vállalatok létrejöttéig. A nyomtatás összetett folyamatai emellett speciális szaktudást igényeltek, ezáltal a nyomdász szakma társadalomtörténeti szempontból is rendkívül izgalmas, művelt csoportot alkottak a munkásságon belül. A pest-budai nyomdák tulajdonosai és szakmunkásai nagyrészt német nyelvterületről származtak, közvetítésükkel pedig újfajta gondolkodásmód honosodott meg Magyarországon.

Hol? Kiscelli Múzeum Mikor? Június 22. 18 óra Részletek.

Az én (b)irodalma

Az irodalomterápiás alkalom Fehér Renátó költő egyik verse köré épül és a költő közreműködésével valósul meg. A foglalkozást Juhász István, az OSZK egyik munkatársa, irodalomterapeuta tartja.

Hol? Országos Széchenyi Könyvtár Mikor? Június 22. 19 óra Részletek.

Dévanágari

-

A te neved hogy néz ki ősi betűkkel? A dévanágarí írás a 10. századra alakult ki a történeti Indiában, de előzményei már az 1. századi feliratokon megtalálhatóak. Ezt az írást használják a hindi és szanszkrit nyelvekben, módosított változatát több indiai nyelvben is, illetve ebből alakult ki a nepáli írás. A dévanágarí név a szanszkrit déva (isten), és nágarí (városi) szavak összetételéből származik, szó szerinti jelentése: „isteni városi írás”. A szanszkrit nyelvű szent szövegeket dévanágari írással jegyezték le. A történetük mellett meg is lehet próbálni, hogyan lehet ezeket papírra vetni.

Hol? Vasarely Múzeum Mikor? Június 22. 18 órától folyamatosan Részletek.

Hogyan restaurálják a régi könyveket?

A papíröntés és a könyvfűzés technikájából kaphatnak ízelítőt az érdeklődők a könyvtár restaurátorának vezetésével. A vendégek emellett megismerkedhetnek a könyvfertőtlenítés folyamatával és a régi könyvkötészeti eljárásokkal is.

Hol? ELTE Egyetemi Könyvtár Mikor? Június 22. 19:30, 20:30, 21:30, 22:30, 23:30 Részletek.

Mesék és mítoszok ásványokról

Zalka Csenge Virág író és mesemondó külön gyerekeknek és felnőtteknek is mesél. A kicsik a világ minden tájáról gyűjtött népmeséket hallhatnak, amelyekben ásványok, drágakövek szerepelnek: jádetündérek, fluoritsárkányok, türkizteknősök birodalmában. 

A felnőttek pedig 2024 év ásványának, a korundnak a színes változataival, a rubinnal és a zafírral ismerkedhetnek meg meséken, legendákon, mítoszokon keresztül. 

Hol? ELTE Természetrajzi Múzeum Mikor? Június 22. 16 óra és 18 óra Részletek.

Fotók: Múzeumok Éjszakája

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hol dolgoznak az írók? 5 író asztala - Valuska Gábor ezekről mesél a Múzeumok Éjszakáján

A június 22-i Múzeumok Éjszakáján a jelenkor legégetőbb problémáit tematizálja a Petőfi Irodalmi Múzeum a kiállításain és az irodalmon keresztül. 

...

Ki az a nő, aki rászoktatta a morfiumra Adyt? – Olvass bele a levelezésükről szóló könyvbe

Léda és Csinszka mellett Ady más nőkkel is levelezett. Közéjük tartozik Sándor Lászlóné, azaz „Nyanyuci”. Borbás Andrea és Csiszár Gábor Oh, furcsa élet című kötetből megismerhetjük a kettejük között románc titkait.  

...

Mi köze az óvónők megőrülésének a házasságon kívüli gyermekekhez? Olvass bele Szécsi Noémi új könyvébe!

Legújabb nőtörténeti kötetében Szécsi Noémi azt járja körül, milyen lehetőségei voltak a nőknek a századforduló magyar társadalmában, ha a boldoguláshoz nem akartak/tudtak kizárólag a házasságra hagyatkozni. Most elolvashatsz egy részletet a könyvből.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Listák&könyvek
...

10 tuti tipp, hogy visszatalálj a rendszeres olvasáshoz

...

30 letehetetlen könyv a Margó-díj egy évtizedes történetéből

...

10 lebilincselő könyv, ami a szerelem körül forog