Lakatos Mónika szólókoncert
Lakatos Mónika 2020-ban, cigány származású zenészek közül elsőként kapta meg a világzene legnagyobb elismerését, a WOMEX-életműdíjat. 2004-ben férjével, Rostás Mihállyal alapították meg a Romengo együttest, de az énekesnő közben két önálló lemezt is kiadott. A Zene Házában ezúttal szólóban, teljesen egyedül lép fel, ami különleges élménynek ígérkezik: a szikár, erős, önmagában felcsendülő énekhang az oláh cigány kultúra legtisztább hagyományaiba avatja be a hallgatóságot. A koncert előtt lesz egy húszperces ráhangoló beszélgetés, amelyet Severinghaus Artemisz, a Zene Háza zenepedagógiai csoportjának szakmai vezetője vezet. (Címlapfotó: Villanueva / Wikipedia, fekete-fehér fotó: Kleb Attila / lakatosmonika.hu)
Mikor? Nov. 9. 19:30 Hol? Magyar Zene Háza
Részletek ITT.
A Százholdas Pagony patológiái
Balogh Dávid pszichiátriai doktorandusz vezetésével végre választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy Micimackó és barátai valóban egy-egy mentális betegséget jelenítenek-e meg. A klasszikus mesére most egy egészen más szögből nézhetünk rá. (Kép: The Walt Disney Company)
Mikor? Nov. 9. 18:00 Hol? Auróra
Részletek ITT.
HODWORKS: A hatalom hangja
A több Lábán Rudolf- és Imre Zoltán-díjat magáénak tudó kortárstánc-társulat legújabb darabja a hatalom és az alárendeltség kérdéseit feszegeti, a jól ismert sötét humorral. Az alapító Hód Adrienn által koreografált előadás azt vizsgálja, hogy napjaink egyre erősödő szabályai, erkölcsi- és társadalmi normái hogyan hatnak testi valóságunkra. A díszlet egy lelátószerű terep, melyen a hatalom hangja szabályokat, parancsokat, utasításokat ad – de mit kezdenek vele az emberek? Olyan jól ismert táncosok tűnnek fel a darabban, mint Molnár Csaba, Simet Jessica vagy Marcio Kerber Canabarro, a zenét pedig Mizsei Zoltán experimentális egyházzenész szolgáltatja. (Fotó: Johanna Lamprecht)
Mikor? Nov. 10-11. 20:00 Hol? Trafó
Részletek ITT.
I. Hungary Pen Show
Ahol vannak könyvrajongók, ott akadnak töltőtoll-, papír- és tintarajongók is. Hazánkban mégis most rendeznek először pen showt, ahol az írószeripar ezen szelete bemutatkozik a közönségnek, a kézművestől az antik termékekig terjed majd a kínálat. Mindenféle tollat, tintát, ki lehet itt próbálni, hogy aztán a nagy írókhoz hasonlóan soha semmi mással ne legyünk hajlandók írni. (Fotó: Digital Content Writers India / Unsplash)
Mikor? Nov. 11. 10:00 Hol? Lurdy Konferencia- és Rendezvényközpont
Részletek ITT.
Olasz Filmfesztivál, huszonegyedszer
A Budapesti Olasz Kultúrintézet és a Cinecittà jóvoltából 12 kortárs olasz filmet lehet megnézni eredeti nyelven, magyar felirattal. A vetített filmek között van a valós II. világháborús tengeri drámát feldolgozó A parancsnok, mely az idei Velencei Filmfesztivál nyitófilmje volt, a Pirandello szicíliai kalandjáról szóló A furcsaság, vagy Cesare Pavese regényének feldolgozása, a Szép nyár. Mi mégis Alice Rohrbacher A kiméra című filmjét ajánljuk leginkább. A különös hangulatú, vicces-varázslatos filmben (az előzetesért kattints ide) a szerelmi bánattól szenvedő fiatal angol régész, Arthur beáll az etruszk műkincseket és régészeti leleteket fosztogató sírrablók bandájába, ugyanis különleges képességének köszönhetően bárhol képes megtalálni az ürességet. A filmben Isabella Rossellini is feltűnik. (Fotó: A kiméra / Simona Pampallaona /01 Distribution)
Mikor? Nov. 12-ig. Hol? Puskin és Tabán mozik
Részletek ITT.
Marcel Proust: A hetvenöt kéziratlap és egyéb kiadatlan írások
Marcel Proust 1908-ban, 37 évesen sok kitérő után rájött, hogyan fogja megírni Az eltűnt idő nyomában című hétkötetes, háromezer oldalas eposzát, mely a 20. század legnagyobb szellemi teljesítményei közé tartozik. A szerző hagyatékából néhány éve előkerült 75 kéziratlapot – melyet most a Jelenkor kiadásában mi is megismerhetünk – olvasva feltárul előttünk a nagy mű ősforrása, mintha maga Proust vezetné gondolatai kellős közepébe olvasóit. A kötetről Forgách András műfordítóval Schein Gábor író, irodalomtörténész beszélget.
Mikor? Nov. 14. 18:00 Hol? Francia Intézet
Részletek ITT.