A Los Angelesben tomboló tűzvész miatt az Oscar-díj jelöltjeit idén elhalasztva, január 23-án jelentették be (Stephen King szerint egyébként az egész díjátadót törölni kellene).
Magyarokként több okunk is van az örömre: a legjobb vágás kategóriában Jancsó Dávid is a jelöltek között szerepel A brutalistáért. Olyan alkotókkal van versenyben az elismerésért, mint Sean Baker - Anora, Nick Emerson - Konklávé, Juliette Welfling - Emilia Pérez és Myron Kerstein - Wicked.
Jancsó Dávid vágó Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa filmvágó fia. Dávid 1990 és 1992 között elkísérte édesapját, amikor Jancsó a Harvard Egyetem Kommunikációs Intézetének tanára volt és Amerikában járt iskolába. A Western Maryland College hallagtójaként kommunikációt és politológiát tanult, majd a CEU-n jogot hallgatott. 2006 és 2009 közöt a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) film- és televíziós vágó szakos hallgatója volt. A Magyar Film- és Videóvágók Egyesületének (HSE) alelnöke.
Édesapja utolsó két alkotását együtt vágták. Karrierje során olyan filmeken dolgozott, mint a Fehér isten, a Pieces of a woman, A Majomember, de sorozatokban is gyakorlott. A zsúfolt szoba, a Terápia vagy a Társas játék is az ő munkája.
A Magyarországon forgatott A brutalista maga is tíz jelölést gyűjtött be, esélyes a legjobb film, legjobb férfi főszereplő – Adrien Brody, legjobb férfi mellékszereplő – Guy Pearce, legjobb női mellékszereplő – Felicity Jones, legjobb rendezés – Brady Corbet, operatőri munka, eredeti filmzene, eredeti forgatókönyv és legjobb díszlet kategóriában is. A magyar születésű, a háború elől külföldre menekülő építész története pont annyi jelölést tudhat magáénak, mint a Gregory Maguire regényéből írt Wicked (itt beleolvashatsz az eredeti műbe).
A két film számos szekcióban egymás ellen versenyez. Az Óz, a csodák csodája előzménytörténete esélyes a legjobb film, női főszereplő – Cynthia Erivo, női mellékszereplő – Ariana Grande, eredeti filmzene, vágás, díszlet, hang, vizuális effektusok, jelmez és smink kategóriákban.
A bejelentések alapján azonban
a szintén adaptált forgatókönyvből forgatott Emilia Pérez az idei év nyertese 13 jelölésével.
A film nem csak a legjobb film, de a legjobb külföldi film díjáért is indul, ahogy az eredeti zenéje és külön két dala is esélyes. Emellett a rendezés, operatőri munka, vágás, hang, a smink és frizura kategóriákat is begyűjtötte. Jelölték a legjobb adaptált forgatókönyv díjára, de a női fő- és mellékszereplője is versenyben vannak az adott szobrocskákért. Kérdés persze, hogy ebből mennyit sikerül díjra váltania.
Mutatjuk külön is a fontosabb kategóriákat:
Legjobb rendezés:
- Anora - Sean Baker
- A brutalista - Brady Corbet
- Sehol se otthon (A Complete Unknown) - James Mangold
- Emilia Pérez - Jacques Audiard
- A szer (The Substance) - Coralie Fargeat
Legjobb adaptált forgatókönyv:
- Sehol se otthon (A Complete Unknown) - James Mangold és Jay Cocks
- Konklávé - Peter Straughan
- Emilia Pérez - Jacques Audiard; együttműködésben Thomas Bidegain, Léa Mysius és Nicolas Livecchi
- Nickel Boys - RaMell Ross & Joslyn Barnes
- Sing Sing - Clint Bentley, Greg Kwedar; Történet: Clint Bentley, Greg Kwedar, Clarence Maclin, John "Divine G" Whitfield
Legjobb film
- Anora
- A brutalista
- Sehol se otthon
- Konklávé
- Düne: második rész
- Emilia Pérez
- I'm Still Here (a filmről itt írtunk részletesen)
- Nickel Boys
- A szer
- Wicked
Legjobb nemzetközi film
- Brazília - I'm Still Here
- Dánia - The Girl with the Needle
- Franciaország - Emilia Pérez
- Németország - A szent füge magjai
- Litvánia - Flow
Legjobb női főszereplő
- Cynthia Erivo - Wicked
- Karla Sofía Gascón - Emilia Pérez
- Mikey Madison - Anora
- Demi Moore - A szer
- Fernanda Torres - I'm Still Here
Legjobb férfi főszereplő
- Adrien Brody - A brutalista
- Timothée Chalamet - Sehol se otthon
- Colman Domingo - Sing Sing
- Ralph Fiennes - Konklávé
- Sebastian Stan - The Apprentice - A Trump-sztori