Dekameron - Netflix - konyvesmagazin.hu

A Netflix számára Kathleen Jordan showrunner készített sorozatot Giovanni Boccaccio reneszánsz-kori történetgyűjteményéből. Az ihlet tényleg pontosabb kifejezés, mint a feldolgozás, ugyanis ez a változat a külsőségeken túl csak nagyon lazán idézi meg az eredeti Dekameront.

Olyan, mint az eszes lány

Hogy miért hasonlítom a sorozatot a magyar népmeséhez? Mert tényleg úgy lehet a legpontosabban jellemezni, ahogy a lány mondja benne: 

hoztam is, meg nem is. 

Az eredeti Dekameronból nagyjából csak a kerettörténetet és néhány nevet tartottak meg: nemesek menekülnek egy villába Firenzéből az 1348-ban pusztító pestisjárvány elől. De az, hogy az ott töltött tíz nap alatt aztán különböző szomorú, tanulságos, szerelmes és humoros történetekkel szórakoztatják egymást, egyáltalán nem képezi a sorozat részét. Mindössze az utolsó rész egy rövid jelenetében látunk ilyesmit, azt meg már valójában fölösleges volt beleerőltetni. 

Ehelyett a nemesek egy bizonyos Leonardo vikomt meghívására érkeznek a gyönyörű birtok és park közepén álló Villa Santába. A vendégek: Pampinea, a szeszélyes hölgy (nem mellesleg a vikomt jegyese) és hű szolgálója, Misia; Panfilo, a nyaralni vágyó firenzei úr és felesége, a buzgón vallásos Neifile; Tindaro, egy hipochonder, egomán úrfi és orvosa, Dioneo; Filomena, egy férjet kereső, árva úrilány és szolgálója, Licisca. Őket Sirisco, Leonardo intézője és Stratilia, a szakácsnő fogadja – jobb híján, mert a ház ura nincs sehol. 

A néző számára hamar kiderül, hogy Leonardót bizony elragadta a pestis, ám ezt az információt eleinte nem sokan tudják.

Akik mégis rájönnek a titokra, igyekeznek a saját malmukra hajtani vele a vizet.

A kártyákat a 28 éves vénlány, Pampinea keveri a legördögibb módon, mivel teljesen kétségbe van esve, hogy mi lesz, ha ez az utolsó szalmaszálat jelentő házasság is meghiúsul. 

Szintén felfordulást okoz, hogy nem mindenki az, akinek mondja magát – de legalábbis nem annyira gazdag. És persze nincs középkori vígjáték bujaság nélkül: az izmos, szűk ruhákat hordó Dioneón több hölgy szeme is megakad. Csakhogy közben gazdája, Tindaro is szerelmi ábrándokat kerget, a szolgák sem bírnak magukkal, és a lehetséges párok száma véges a villában.

Középkori kabaré

Egy ideig folyik a gondtalan mulatozás, mögötte pedig az áskálódás, a cselszövés és az üzekedés, de aztán a dolgok, ahogy lenni szokott, egy idő után komorabb fordulatot vesznek. Fény derül jó néhány ordas hazugságra, aminek a következményeit egyesek kárörvendve figyelik, mások kétségbeesve igyekeznek kiigazítani. 

Közben azonban a villa felkelti a járványt túlélő nyomorgók, útonállók és önjelölt seregek figyelmét, és az urak nem sok együttérzésre számíthatnak.

Azzal talán nem árulok el túl nagy titkot, hogy a végére majdnem annyi a halott, mint egy Tarantino-filmben.

Általában nem szoktam nagyon szívemre venni, ha egy irodalmi művet lazán kezel a feldolgozás, és valljuk be, hozzám hasonlóan bizonyára a többség nem igazán emlékszik arra, hogy miről szóltak pontosan Boccaccio történetei. Na de mégis, az volt az egész mű lényege, hogy mesélnek benne, úgyhogy ezzel a szállal azért kezdhettek volna valamit az alkotók.

-Dekameron - Netflix - konyvesmagazin.hu

Pampinea, Misia és Filomena - fotó: Netflix

A szereplők szinte mindannyian eltúlzott karikatúrák, még Stratilia és Licisca a legkevésbé. Egy ideig elég szórakoztató nézni ezeket a magukba belebolondult nemeseket és az őket leckéztető cselédeket. Különösen a minden önreflexiót nélkülöző, magát grandiózus hadvezérnek képzelő, ám nagyon is kisszerű Tindaro jeleneteit kedveltem. 

De ennyivel azért nehéz lett volna végigvinni nyolc részt, ezt pedig a forgatókönyvírók is tudták. Úgyhogy a többségüknek

a nevetséges mellett idővel megvillan az emberi(bb) oldala is,

főleg, miután fokozódni kezd a helyzet. Az egyetlen kivétel ez alól Pampinea (a Csajokban Shoshannaként megismert Zosia Mamet játssza), aki egész végig annyira ellenszenves és idegesítő, hogy néha legszívesebben én is kikapartam volna a szemét.

A forgatókönyvet elég egyenlőtlennek éreztem. Pár részig jól elszórakoztatott a történet, de aztán a közepe táján kissé leült, elkezdtem unni a hölgyek és urak vergődését. Majd ahogy az utolsó három részben egyre magasabb fokozatra kapcsolt a dráma, visszatért az izgalom.

-Dekameron - Netflix - konyvesmagazin.hu

Panfilo, Misia, Tindaro és Sirisco harci készültségben - fotó: Netflix

A sorozatot tényleg Olaszországban forgatták. Tetszett a díszlet és a jelmezek is, de nem voltak annyira komolyan véve, mintha a Dekameron egy nagy költségvetésű hollywoodi film lett volna. Azért nem zavart, amikor például észrevettem, hogy dekorszalagból van hajtva valamelyik pompásnak szánt fejdísz, mert

maguk a karakterek is komolyan vehetetlenek.

És a rajzolt patkányoktól hemzsegő, így aztán se nem rémisztő, se nem undorító animációs főcím az egyik legjobb, amit az utóbbi időben láttam.

Minden humora ellenére közepesnek mondanám a sorozatot. Szó sincs arról, hogy nézhetetlen lenne, de ha valaki tartalmasabb időtöltésre vágyik, akkor több értelme van Boccaccio Dekameronját lapozgatni.

Fotók: Netflix

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

7 érdekesség a Netflix Dekameronjáról: itt a középkori Love Island

Elindult a Netflix Dekameronja, melyet Giovanni Boccaccio azonos című műve ihletett. Összegyűjtöttünk hét érdekességet, amit nem árt, ha tudsz a sorozat megnézése előtt.

...
Nagy

Sárkányokkal, fej nélküli emberekkel és más csodákkal érzékenyít a középkori útikalauz

Ez a 15. századi enciklopédia megmutatja, hogy miként formálja a mássággal kapcsolatos előítéleteinket a félelem és a csodák megismerése.

...
Nagy

Még mindig megfejtésre vár a középkor legrejtélyesebb könyve

A középkori Voynich-kézirat több mint 400 éve hozza zavarba a tudósokat.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ian McKellen: Ha szeretnétek viszontlátni A Gyűrűk Ura Gandalfjaként, siessetek!

A legendás színész szívesen eljátszaná még egyszer Gandalfot, ezért azt üzente A Gyűrűk Ura-franchise gyártóinak, hogy a forgatókönyv megírásával ne teketóriázzanak túl sokat.

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasták a Jóbarátok szereplői

A Jóbarátok egy egész televíziós korszakot határozott meg és több mint huszonöt évvel a bemutatója után is az egyik legnépszerűbb sorozat a világon. Több mint 200 epizódon keresztül követhettük Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler és Ross életét, most pedig megmutatjuk, milyen könyveket olvastak. 

...
Szórakozás

Miért olyan ellentmondásos az It Ends With Us fogadtatása?

Colleen Hoover világszerte népszerű, ám ellentmondásos regénye Blake Lively főszereplésével debütált a mozikban, ám az It Ends With Us – Velünk véget ér adaptációjának vegyes a fogadtatása. 

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.

Olvass!
...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből.