7 érdekesség a Netflix Dekameronjáról: itt a középkori Love Island

7 érdekesség a Netflix Dekameronjáról: itt a középkori Love Island

Elindult a Netflix Dekameronja, melyet Giovanni Boccaccio azonos című műve ihletett. Összegyűjtöttünk hét érdekességet, amit nem árt, ha tudsz a sorozat megnézése előtt.

hhz | 2024. július 26. |

A Netflix újabb izgalmas adaptációval lepett meg minket ezen a nyáron: a 14. századi itáliai szerző, Giovanni Boccaccio Dekameronja alapján készített sorozatot, mely éppen olyan viccesnek, botrányosnak és szórakoztatónak ígérkezik, mint azt az eredeti mű alapján remélnénk.

Az 1348-ban játszódó Dekameron egy novellagyűjtemény; a kötetben található elbeszéléseket a kerettörténet szerint tíz firenzei nemes meséli, akik szolgáik kíséretében egy vidéki kastélyban húzódnak meg a pusztító pestisjárvány elől.

De mennyire marad hű az eredeti kötethez a Netflix adaptációja? Miért hallunk többet az elmúlt években erről a több mint 600 éves műről? És ki volt Boccaccio, akinek a Dekameront köszönhetjük?

A jogi tanulmányoktól az irodalmi sikerig

Giovanni Boccaccio 1313-ban született egy gazdag itáliai kereskedő és egy ismeretlen nő törvénytelen fiaként. Gyerekkorát Firenzében töltötte, később azonban családja Nápolyba költözött.

Ott az ifjú Boccaccio jogot tanult és bankárként is kipróbálta magát

– valódi szenvedélye azonban az irodalom volt.

Húszéves korától egyre többet írt – verseket és prózát egyaránt –, és, ahogy azt egy középkori itáliai szerzőtől elvárnánk, múzsát is talált magának, aki többek között a Dekameron Fiammettáját is ihlette.

A Fekete Halál Firenzébe ér

A pusztító bubópestis a történészek szerint 1347-ben érkezett az Itáliába egy, a Krím-szigetről visszatérő genovai hajón. Firenzét egy évvel később érte el.

Bár nem egyértelmű, hogy Boccaccio ekkor Firenzében tartózkodott-e, az biztos, hogy szemtanúja volt a járvány pusztításának; édesapja és mostohaanyja is aközé a 100 ezer firenzei lakos közé tartozott, akik ekkor vesztették életüket.

Humor és halál

Bár a Dekameronban Boccaccio nem ijed meg attól, hogy részletesen beszámoljon a pestis pusztításáról,

a kötet elsősorban szórakoztató elmélkedés az emberi természetről.

Az önkéntes száműzetésbe vonuló nemesek talán legemlékezetesebb történetei közé tartozik egy pajzán elbeszélés arról, hogy mit jelent „visszakergetni az ördögöt a pokolba” és egy beszámoló három ifjúról, akik orvul lehúzták egy korrupt bíró nadrágját.

Görög mítoszok, firenzei pletykák

A Dekameronban található száz történet nagyrészét nem Boccaccio találta ki: a kötetben egyaránt bukkanhatunk ókori görög mítoszok, indiai népmesék és firenzei pletykák átiratára. A történetekben nem egy létező személy is felbukkan, akiket Boccaccio mesés kedvű nemesei hallomásból ismerhettek.

A Dekameron reneszánsza

Talán nem szorul magyarázatra, miért vált fontossá a covid idejében a Dekameron. Ahogy a Conversation egy cikke írta,

a kötet „útmutató ép eszünk megőrzésére”.

„A brigata [a kerettörténet tíz nemese – a szerk.] történetekkel szórakoztatják egymást, és új rítusok és szabályok felállításával visszaszerzik a kiszámíthatóságot, ami a járvány következtében eltűnt az életükből.”

Boccaccio példáját követve a pandémia idején a New York Times elindította saját Dekameron-projektjét. A projekt keretében 29 kortárs szerző – köztük Margaret Atwood és David Mitchell – írt novellát, és az így készült kötetet bárki ingyen elolvashatta. (A Dekameron-projektbe – melyről hét könyve kritikát is írtunk – itt tudsz beleolvasni.)

A Dekameron nem csak a nemesek története

Bár az érkező Netflix-sorozatot Boccaccio könyve ihlette, jelentős eltérések vannak a kettő között. Talán a legfontosabb különbség, hogy

a tíz főszereplő között egyformán akadnak nemesek és szolgák;

a sorozat készítői így akarták bemutatni a társadalmi különbségeket, melyeket szerintük a covid tett láthatóvá. 

Egy középkori Love Island

Egy másik eltérés, hogy míg Boccaccio művének központjában a szórakozás és a normalitás visszanyerése áll, a sorozatot sokkal inkább foglalkoztatja a társadalmi normák felfüggesztése.

„Ahogy múlik az idő és az illendőség szabályai egyre inkább elvesztik jelentőségüket,

a nemesek orgiája egy túlélésért folytatott küzdelembe fordul át” – áll a Netflix nyilatkozatában.

Ahogy a sorozatban játszó Tanya Reynolds megfogalmazta, a Dekameron „egy középkori Love Islandként indul, amin szépen lassan eluralkodik A Legyek Ura káosza”.

Nyitókép: Netflix

(Smithonian)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Boccaccio klasszikusa ihlette a modern Dekameron-projektet

Margaret Atwood, Mona Awad, Tommy Orange, Edwidge Danticat vagy David Mitchell - csak néhány név azok közül, akik igent mondtak a New York Times felkérésére, és vállalták, hogy történeteket írnak a koroanvírus-járvány idején. Ez lett a Dekameron-projekt - mutatunk belőle egy részletet!

...
Kritika

A banalitások és az apokalipszis közé sodort minket a koronavírus-járvány

„– Nehéz éve volt, ugye? (…) – Melyikünknek nem?”  Az elmúlt egy év feldolgozásban óriási löketet adhat egy olyan könyv, ami megmutatja, nem vagyunk egyedül. Ilyen kötet a Dekameron-projekt, amelybe 29 író írt novellát a járványról. 

...
Nagy

A pandémia alatt csak a pandémiáról lehet írni?

Milyen lesz az életünk, ha egyszer vége lesz a pandémiának? Mennyire lesz hangsúlyos a vírus és a karantén témája az irodalomban később? Ezeket a kérdéseket járták körbe a Dekameron-projekt című novelláskötet bemutatóján. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ian McKellen: Ha szeretnétek viszontlátni A Gyűrűk Ura Gandalfjaként, siessetek!

A legendás színész szívesen eljátszaná még egyszer Gandalfot, ezért azt üzente A Gyűrűk Ura-franchise gyártóinak, hogy a forgatókönyv megírásával ne teketóriázzanak túl sokat.

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasták a Jóbarátok szereplői

A Jóbarátok egy egész televíziós korszakot határozott meg és több mint huszonöt évvel a bemutatója után is az egyik legnépszerűbb sorozat a világon. Több mint 200 epizódon keresztül követhettük Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler és Ross életét, most pedig megmutatjuk, milyen könyveket olvastak. 

...
Szórakozás

Miért olyan ellentmondásos az It Ends With Us fogadtatása?

Colleen Hoover világszerte népszerű, ám ellentmondásos regénye Blake Lively főszereplésével debütált a mozikban, ám az It Ends With Us – Velünk véget ér adaptációjának vegyes a fogadtatása. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből. 

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.