Sárkányokkal, fej nélküli emberekkel és más csodákkal érzékenyít a középkori útikalauz

Az ókori világnak csupán hét csodája volt, a középkor viszont csodákkal volt tele. Indiában létezett például egy nép, amelynek tagjai a virágok illatától laktak jól. A mai Spanyolország területén élő kancákat a nyári szellő termékenyítette meg, Srí Lankán az emberek óriáscsigák héjában éltek, Etiópia pedig sárkányokkal, baziliszkuszokkal és fej nélküli emberekkel volt tele. Legalábbis a 15. században készült Csodák könyve szerint, amit előszeretettel lapozgattak a korszak arisztokratái, mielőtt útra keltek volna az ismeretlen felé.

Fantáziadús nyelv és meggyőző illusztrációk

Ez az enciklopédikus kalauz igyekezett bemutatni az olvasói számára az akkor ismert világ minden térségét és kultúráját. Persze forrásként az adott kor ismeretanyagát használta fel, akárcsak a vele szinte egy időben, a velencei Fra Mauro által rajzolt térkép, amit részletessége miatt a korabeli Google Earthnek is nevezhetünk. A Csodák könyve kézzel készített példányain pompás illusztrációk támasztották alá az egyes régiókról írtakat. Pont, mint azon a 7 méter hosszúságú kronológián, amiből Lovecraft is szeretett volna egy példányt magának.

És igaz ugyan, hogy a könyv megtéveszthette a pályakezdő lótenyésztőket és félrevezette a zöldfülű felfedezőket is, viszont a fantáziadús nyelvezetnek és a képeknek hála, megkönnyítette a karosszékben való utazást. A J. Paul Getty Múzeum új kiállítása a könyv két fennmaradt példányát mutatja be,

ritka lehetőséget kínálva így a mai közönség számára, hogy egy középkori nemes nézőpontjából szemlélhesse a világot.

Társadalmi normák és sztereotípiák

Ahogy a tárlat katalógusának bevezetőjében kifejtik a kurátorok, a Csodák könyvében található szövegek és képek néha „lealacsonyítják a vallásokat, a különböző népeket és szokásokat”. Azt is hozzáteszik, hogy a népszerű, 15. századi kiadványban található félreértések és sztereotípiák szerepet játszhattak a társadalmi normák meghatározásában és megerősítésében is.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Getty (@gettymuseum) által megosztott bejegyzés

Etiópia például a terra incognita, vagyis az ismeretlen vidék szinonimája volt akkoriban. A Csodák könyvének szerzője egyébként sem fukarkodik a különlegesebbnél különlegesebb szokások bemutatásával, de mintha Etiópia kapcsán fogná vissza a legkevésbé magát. Nem elég ugyanis, hogy szerinte a baziliszkuszok és a sárkányok mellett szarvakkal és patákkal rendelkező férfiak, valamint agyarat és ökörfarkat növesztő nők élnek arrafelé, de arról tájékoztatja az olvasót,

hogy Etiópiában nem ritkán egy kutyát választanak uralkodónak a hagyomány részeként.

Eltérés a szabványtól

Ahogy az augusztus végéig látható tárlat katalógusában Joshua O'Driscoll kifejti, a Csodák könyvének az ókori Róma tudományosságáig nyúlik vissza módszertana. A Morgan kurátora szerint az idősebb Plinius által alkalmazott kontraszt és antitézis elvét alkalmazza a kötet. Plinius Naturalis Historia című kötete, amelyet amúgy a Csodák könyve is előszeretettel idéz,

a földrajz és a növénytakaró sokféleségét a római szabványtól való eltérés szempontjából mutatja be.

A legbanálisabb példánál, a Csodák Könyve fej nélküli teremtményeinél maradva: az, hogy őket különlegességként mutatja be a könyv, egyszersmind állást foglal abban a kérdésben is, hogy a fej megléte a norma a szerzők megközelítése szerint.

Az isteni kreativitás megnyilvánulásai

A Plinius-féle logika szabványosítja a civilizációt, méghozzá éppen a szabálytalanság bemutatását használva ennek eszközeként. Ez viszont nem biztos, hogy a Csodák könyvéről is ugyanígy elmondható. A középkor embere ugyanis rendre az isteni kreativitást látta a józan észen túlmutató szabálytalanság mögött. Innen nézve tehát a baziliszkuszok földje nem diszkriminatív, elítélendő, hanem pont ellenkezőleg, bámulatra méltó terület. Ahogy a gyűjtemény címe is sugallja: csoda.

A csodák márpedig arra késztetik az embereket, hogy tágítsák a toleranciájuk határait. Ezért aztán, ha belelapozunk a Csodák könyvébe, akkor magunk is nyitottabb utazókká válhatunk.

 Ide kattintva további illusztrációkat nézhettek meg a Csodák könyvéből.

Forrás: Forbes

Nyitókép: Griffmadár egy 12. századi kódexben. Forrás: picryl.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Hírek

Ilyen, amikor egy Tolkien-rajongó elkészíti hazája mesebeli lényekkel teli térképét

Chris Birse célja, hogy az általa megrajzolt részletek egy Tolkien előtt tisztelgő fantasy-atlasszá álljanak össze.

...
Hírek

Lovecraft is akart egyet a 7 méteres tekercsből, amin 6000 év történetét ábrázolták (videó)

Izgalmas videó mutatja be az ősi és modern módszert vegyítő, hatalmas méretű, színes 19. századi kronológiát, ami erősen Európa-centrikus és a keresztény kozmológia határozza meg a szemléletét.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról.