- A kulturális antropológusként végzett Vonnák Diána egy definíciót idézett a beszélgetés elején, miszerint az antropológia az emberi lehetőségek tudománya, hiszen az antropológusok hagyományosan olyan helyszínekre utaznak és olyan társadalmi jelenségekkel foglalkoznak, melyekkel mások nagyon ritkán.
- A sokféleség emberileg Vonnáknak nagyon fontos, és azt érezte, hogy az ahhoz hasonló kérdéseket, minthogy hányféle módon lehet élni, hányféle módon lehet hinni valamiben, mit jelent az, hogy család, hierarchia, értékek, mi az, hogy becsületsértés, mindenhol másképp lehet megválaszolni. A világnak ez a tágassága és sokfélesége számára felszabadító volt, ebből szeretett volna behozni valamit a kötetbe.
- Nagyon érdekelték azok a közösségek, melyek élete radikálisan megváltozott. Azért kezdett szakmailag a volt Szovjetunióval foglalkozni, mert nagyon érdekelte, mi történik, ha visszanyúlunk ahhoz az időszakhoz, melyről az új társadalmi berendezkedés azt állítja, hogy rossz volt.
- Munkája során dolgozott tibeti buddhista közösségekkel is, ahol az előző generáció tagjai között még sok volt az írástudatlan. Sokat dolgozott Ukrajnában is. „Érdekelt, mit lehet kezdeni a hatalmas hullámzó történeti pillanatokkal” – mondta.
- Az antropológus szerinte megpróbálja kisebbíteni azt a távolságot, ami aközött van, ahonnan és ahová érkezik. Ez egy nagyon személyes szakma, az ember sosem tudja, mi fog történni, és hogyan fogják megváltoztatni azok az emberek, akikkel időt tölt.
- A másikra való figyelem számára szerzőként ugyancsak nagyon fontos volt.
- A benne kirajzolódó térkép kötődik az általa jól ismert helyekhez – ezek között említette Ukrajnát, az észak-skót szigeteket, a magyar vidéket, az indiai Himaláját. „Nem mernék olyasmiről írni, amiről csak látogató szemem van” – mondta.
- Az idegenség kapcsán elmondta, szerinte az az izgalmas az emberi viszonyokban, hogy a tökéletlenségükkel és a meg nem értésükkel együtt mennyi minden működik. „Az idegenség engem inkább a félig teli pohár felől érdekel, mint a félig üres felől” – tette hozzá.
Vonnák Dianát érdekelte, mit lehet kezdeni a hatalmas hullámzó történeti pillanatokkal
Az őszi Margóra időzítve jelent meg Vonnák Diána első novelláskötete (Látlak), a szerzővel Tompa Andrea beszélgetett. Utóbbit most teljes terjedelmében vissza lehet hallgatni, mi pedig pontokba szedtünk néhány érdekes megállapítást. (Korábbi beszámolónkat ITT olvashatjátok).