Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

Ki volt Robert Capa - valós személy vagy egy jól kitalált brand? Örök menekült vagy világpolgár? A piaci logika vagy az elhivatottság alakította életét, karrierjét? Ügy volt neki a háború leleplezése vagy pénzkereseti lehetőség? Mi volt a jelentősége és miért fontos még ma is? Többek között ezekről is beszélgetett Szeder Kata és Valuska László a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ Robert Capa, a tudósító című kiállítása kapcsán.

Könyves Magazin | 2023. szeptember 14. |

Robert Capa a 20. század egyik legjelentősebb fotósa volt. Bár barátairól és a mindennapi életről is készített fényképeket, a frontvonalból tudósító fotóival lett világhírű. Életének alig 40 éve alatt öt csatatéren fotózott: ott volt a spanyol polgárháborúban, majd az első kínai–japán háborúban. A II. világháború folyamán Londonból, Észak-Afrikából, Olaszországból tudósított, a D-dayen az első csapatokkal érkezett az Omaha Beachre és az egyetlen fotósként partot érve dokumentálta a normandiai partraszállást, majd Párizs, Lipcse, Nürnberg és Berlin felszabadítását. Jelen volt az első arab–izraeli háborúban és tudósított az indokínai háborúról. Szenvedélyes fotós volt, aki a katonákkal együtt, bajtársként vett részt pokolibbnál pokolibb szituációkban. Mára védjegyévé vált a mondat: „Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel”. E határokat nem ismerő merészsége okozta sikerét és tragikusan korai halálát is 1954. május 25-én Indokínában, amikor egy taposóaknára lépett. Addig azonban úgy élt, mint egy igazi kalandor. 

Idén a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ nyílt meg a világ első állandó kiállítás életművéből, Robert Capa, a tudósító címmel – Szeder Kata és Valuska László már járt ott és egy podcastban mesélnek élményeikről, Robert Capáról, a jelenségről és jelentőségről.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Tompa Andrea: A nők jobban ki tudják fejezni a fájdalmukat, amikor az életükről mesélnek

Az augusztusban megrendezett zalai Margófeszt második napjának vendége volt Tompa Andrea, aki Valuska Lászlóval beszélgetett az idén megjelent, Sokszor nem halunk meg című regényéről.

...
Podcast

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

Simon Márton Polaroidok című verseskötete 2013-ban jelent meg, akkor a Könyves ötvenes toplistjára is feljutott, és óriási siker lett. Tíz év múltán, Visszapillantó-sorozatunk újabb részében a szerzővel beszélgettünk a könyv rövid verseinek műfajáról, előképeiről, és arról is, hogyan alakítja át az embert a hirtelen jött népszerűség. 

...
Podcast

A Szöszmösz, a tündéregér alkotói egy napon születtek, de nemcsak ez segítette a közös munkát

Berta Ádám és Agócs Írisz Szöszmösz, a tündéregér című kötetét a 2023-as tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon mutatták be, a szerzőket Ruff Orsolya kérdezte. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Kiemeltek
...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!

...
Hírek

Tavaly Jodi Picoult egyik könyvét tiltották be a legtöbb iskolában

A több tucat bestsellert jegyző Jodi Picoult egy írószervezettel fogott össze, hogy elmondja, miért fontos elmenni szavazni a könyvek szempontjából.

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Hírek
...
Hírek

Az algériai polgárháborúról szóló regény nyerte a Goncourt-díjat

...
Szórakozás

A Piszkos Fred, a kapitány előzetesében nincs hiány verekedésből

...
Hírek

Még idén megjelenik a Nobel-díjas Han Kang harmadik regénye

...
Beleolvasó

Adameșteanu főhőse egyfolytában telefonál, hogy ne legyen magányos

...
Hírek

Meghalt Hadas Kriszta

...
Promóció

4 könyv, ami segít a sport melletti ideális étrend összeállításában