Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

Ki volt Robert Capa - valós személy vagy egy jól kitalált brand? Örök menekült vagy világpolgár? A piaci logika vagy az elhivatottság alakította életét, karrierjét? Ügy volt neki a háború leleplezése vagy pénzkereseti lehetőség? Mi volt a jelentősége és miért fontos még ma is? Többek között ezekről is beszélgetett Szeder Kata és Valuska László a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ Robert Capa, a tudósító című kiállítása kapcsán.

Könyves Magazin | 2023. szeptember 14. |

Robert Capa a 20. század egyik legjelentősebb fotósa volt. Bár barátairól és a mindennapi életről is készített fényképeket, a frontvonalból tudósító fotóival lett világhírű. Életének alig 40 éve alatt öt csatatéren fotózott: ott volt a spanyol polgárháborúban, majd az első kínai–japán háborúban. A II. világháború folyamán Londonból, Észak-Afrikából, Olaszországból tudósított, a D-dayen az első csapatokkal érkezett az Omaha Beachre és az egyetlen fotósként partot érve dokumentálta a normandiai partraszállást, majd Párizs, Lipcse, Nürnberg és Berlin felszabadítását. Jelen volt az első arab–izraeli háborúban és tudósított az indokínai háborúról. Szenvedélyes fotós volt, aki a katonákkal együtt, bajtársként vett részt pokolibbnál pokolibb szituációkban. Mára védjegyévé vált a mondat: „Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel”. E határokat nem ismerő merészsége okozta sikerét és tragikusan korai halálát is 1954. május 25-én Indokínában, amikor egy taposóaknára lépett. Addig azonban úgy élt, mint egy igazi kalandor. 

Idén a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ nyílt meg a világ első állandó kiállítás életművéből, Robert Capa, a tudósító címmel – Szeder Kata és Valuska László már járt ott és egy podcastban mesélnek élményeikről, Robert Capáról, a jelenségről és jelentőségről.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Tompa Andrea: A nők jobban ki tudják fejezni a fájdalmukat, amikor az életükről mesélnek

Az augusztusban megrendezett zalai Margófeszt második napjának vendége volt Tompa Andrea, aki Valuska Lászlóval beszélgetett az idén megjelent, Sokszor nem halunk meg című regényéről.

...

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

Simon Márton Polaroidok című verseskötete 2013-ban jelent meg, akkor a Könyves ötvenes toplistjára is feljutott, és óriási siker lett. Tíz év múltán, Visszapillantó-sorozatunk újabb részében a szerzővel beszélgettünk a könyv rövid verseinek műfajáról, előképeiről, és arról is, hogyan alakítja át az embert a hirtelen jött népszerűség. 

...

A Szöszmösz, a tündéregér alkotói egy napon születtek, de nemcsak ez segítette a közös munkát

Berta Ádám és Agócs Írisz Szöszmösz, a tündéregér című kötetét a 2023-as tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon mutatták be, a szerzőket Ruff Orsolya kérdezte. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

Kiemeltek
...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

Többen pénzadománnyal vagy fizikai munkával járulnak hozzá a felújításhoz.

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

...

Provokál és megkérdőjelez: 40 éve jelent meg Jeanette Winterson megkerülhetetlen regénye

A szerzőt pünkösdista szülők nevelték, akárcsak regényének főhősét, akit a világ kegyetlenül elutasít, amikor kiderül, beleszeretett egy lányba. 

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

Hírek
...

Kíváncsi vagy Nádas Péter kézirataira? A PIM-ben megnézheted őket

...

Pénteken búcsúztatják Tolnai Ottót

...

Jason Momoa elspoilerezte a Dűne harmadik részét?

...

Az aratás hajnala az eddigi legnépszerűbb Éhezők viadala-könyv

...

Salman Rushdie visszatér a fikcióhoz, még idén megjelenik az új kötete

...

Egy férfi a mozi helyett inkább az előre megírt halált választotta