Elindult Ott Anna szülőségről és alkotásról szóló podcastjának második évada. Az első részben Nyáry Krisztián volt a vendége, ezúttal pedig Gyurkó Szilviával beszélget az anyává válás kihívásairól.
Gyurkó fiatal anyukaként kezdett gyerekek elleni bántalmazási ügyekkel foglalkozni, a nagy feladatot viszont a saját családi örökségének a feldolgozása jelentette számára. A ma már egyre inkább közfelháborodást is kiváltó ügyeket afelől vizsgálja, hogy lehet őket hatékonyan megelőzni – miközben a saját életében a munkafüggőséggel kell megbirkóznia.
Amikor a munka sokat formál azon, ahogy a szülőséget látjuk
A beszélgetés egyik visszatérő témája, milyen intenzív dinamikában hatott egymásra Gyurkó anyává válása és a munkája:
„Lili pár hónapos volt, miközben a csecsemőgyilkosságos aktákat dolgoztam föl, utána pedig az első témák, amikkel foglalkoztam, a gyerekekkel szembeni szexuális erőszak, családon belüli erőszak, gyerekbántalmazás voltak. Ez lehet, hogy bizarrul hangzik, de nekem nagyon sok erőt adott a saját szülőségemhez, meg úgy egyáltalán ahhoz, ahogyan a világot látom, hogy volt egy képem arról, hogy kik azok a nők, akik az újszülött csecsemőket megölik,
és ehhez képest mennyire más a valóság.
Hogy mennyire kiszolgáltatottak, magukra hagyottak, cserben hagyottak, hogy ez sok tekintetben mennyire nem az ő rosszaságukról, döntésükről szól, hanem arról, hogy a környezetük, nagyon sok esetben a családjuk elfordul tőlük. (...) És ehhez képest megéltem azt, hogy nekem gondozott, várt, kísért, támogatott terhességem volt, hogy az én gyerekemnek mit tudok megadni, hogy milyen végtelenül szerencsés helyzetben vagyok sok szempontból, és hogy valójában mennyire nem lenne nehéz, meg bonyolult segíteni ezeknek a nőknek, ezeknek a családoknak, hogy ők is átélhessék ezt.”
A podcastból kiderül még, hogy
- miért nehéz a diploma után közvetlenül anyává válni;
- mi az, ami gyermekjogi szakemberként kiborítja;
- mit jelentenek neki a gyerekek, és hogyan tudta ezt feldolgozni a családi örökségében;
- miért nincs az erőszaknak mértékegysége és mit mond erről az agykutatás;
- mi a környezet, a közösség szerepe a megelőzésben;
- mik a segítő munkák csapdái, és mi mindent tapasztalt meg a saját kiégésében;
- mire lett volna szüksége a válása során.
A podcastot meghallgathatod Spotifyon, YouTube-on és PodBeanen.
Ha megosztanád gondolataid, kérdéseid, tapasztalataid, történeted a podcastsorozatban felmerülő témákkal kapcsolatban, írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre!